FED куп
FED куп
2015 година
Македонија го зазема 5-тото место заедно со репрезентацијата на Норвешка

ѕа пласман 05-08 место
МАКЕДОНИЈА  -  КИПАР   2  - 1
 • E. OMIROU         2-6 0-6   L. GJORCHESKA

 • 3 ден
  МАКЕДОНИЈА   МОЗАМБИК   3-0


  1 натпревар
  Marija ELENOVA- Marieta De Lyubov NHAMITAMBO 6-1, 6-0
  2 натпревар
  Katarina MARINKOVIKJ - Claudia SUMAIA 6-0, 6-4
  3 натпревар
  Marija ELENOVA/ Katarina MARINKOVIKJ                    6 6
  Marieta De Lyubov NHAMITAMBO / Claudia SUMAIA     1 4

  2 ден
  МАКЕДОНИЈА   МОЛДАВИЈА   1 - 2
  1 натпревар
  Magdalena STOILKOVSKA - Daniel CIOBANU 0-6, 0-6
  2 натпревар
  Lina GJORCHESKA - ANASTASIJA VDOVENCO 6-0, 6-2

  3 натпревар
  Lina GJORCHESKA / Magdalena STOILKOVSKA     6 (1)  3 
  Alexandra PERPER / Julia HELBET                      7 (7)  6
  1 ден
  МАКЕДОНИЈА НАМИБИЈА   3:0
  1 натпревар
  Magdalena STOILKOVSKA - Kerstin GRESSMANN 6-4, 6-4

  2 натпревар
  Lina GJORCHESKA
  - JACOBS, Lesedi Sheya ">">7-6 (1) -6-0

  3 натпревар

  Lina GJORCHESKA / Magdalena STOILKOVSKA 6 6
  JACOBS, Lesedi Sheya ">">/ Lize-Elfrida MOOLMAN 1 2  Македонската женска репрезентација во состав: Лина Ѓорческа, Магдалена Стоилковска, Катарина Маринковиќ, Марија Еленова и капитен / селектор Дејан Маринковиќ, отпатува на 12.04.2015 година за Улцињ, Црна Гора.
  Македонија по пауза од 14 години (2001) ке земе учество на ФЕД КУП натпреварите во Третата Евро Евриканска група.
  На ова натпреварување пријавени беа 18 репрезентации од кои 5 се одјавија, иучество ке земат репрезентациите на:
  Литванија, Кипар, Исланд, Алжир, Црна Гора, Грција, Ерменија, Данска, Норвешка, Молдавија, Намибија, Мозамбик и Македонија.
  Се игра во 4 групи од кои групите А, Б, Ц се составени од по 3 репрезентации и групата Д каде е извлечена Македонија составена од 4 репрезентации.
  Носители на групите сеЧ
  Група А: Литванија 1 носител
  Група Б: Црна Гора 2 носител
  Група Ц; Данска 3 носител
  Група Д: Молдавија 4 носител

  За пласман во 2 група ке се избора само две репрезентации кои ке поибедат во полуфиналните натпревари кои ке се одиграат во сабота во натпреварите:
  1/2 финале
  победникот од Група А со победникот од група Д
  победникот од Грпа Б со победникот од Група Ц


  Првиот натпревар на Македонија е на 14 април против репрезентацијата на Намибија.

  Женската репрезентација го пријави настапот на Федерејшен купот за 2015 година. Комитет за професионален тенис на МТФ во 2015 година ќе ги следи потенцијалните репрезентативки, нивните резултати, ќе одржува постојани контакти со истите, активно ќе учествува во правењето на нивните програми за работа и натпревари(ако се побара), ќе доставува потребни информацији во врска со WTA турнирите итн.

  Во моментов во Република Македонија има само две натпреварувачки кои се натпреваруваат во професионална женска конкуренција, Лина Ѓорческа и Магдалена Стоилковска.


  Спонзори
  ITF
  Tennis Europe
  ATP
  WTA
  Davis Cup
  FedCup