Календар 2013

Дата

ТУРНИР

КАТЕГОРИЈА

КЛУБ ОРГАНИЗАТОР

ТЕРЕНИ / ТОПКИ

РОК НА ПРИЈАВА/ РОК НА ОДЈАВА

ФОРМАТ

51 недела

22-23
Декември

Проект Детски Тенис

Црвен
Портокалов тенис

Тениски клуб МТП-Скопје 02/3064421

2 терени/МТФ

19/12/2012
20/12/2012

неограничено



22-24
Декември

Зимско Отворено Првенство на Македонија

П, 18 години Јуниори и Јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје02 5511896

2 терени/МТФ

19/12/2012
20/12/2012

главен турнир 32



4 недела



26-28
Јануари

Зимско Отворено Првенство на Македонија

П, 14 години Јуниори и Јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје02 5511896

2 терени/ИТФ

13,01,2013 14,01,2013

главен турнир 32



5 недела



02-04
Февруари

Зимско Отворено Првенство на Македонија

П, 12 години Јуниори и Јуниорки

Тениски клуб МТП-Скопје 02/3064421

2 терени/ИТФ

31,01,2013 01,02,2013

главен турнир 32



6 недела



09-11
Февруари

Зимско Отворено Првенство на Македонија

П, 16 години Јуниори и Јуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

2 терени/ИТФ

31,01,2013 01,02,2013

главен турнир 32



7 недела



16-18
Февруари

Зимски Зелен Турнир

П, 11 години момчиња 1 и 2и девојчиња и 2

Тениски клуб Југ-Скопје 02 5511896

2 терени/ИТФ

13,02,2013 14,02,2013

главен турнир 32



8 недела



23-25
Февруари

Зимско Отворено Првенство на Македонија

П, 18 години Јуниори и Јуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

2 терени/ИТФ

20,02,2013 21,02,2013

главен турнир 32



9 недела



02-04
Март

Зимско Отворено Првенство на Македонија

П, 14 години Јуниори и Јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје02 5511896

2 терени/ИТФ

27,02,2013 28,02,2013

главен турнир 32



10 недела



09-11
Март

Проект Детски Тенис

 

Црвен, Потокалов тенис  момчиња и девојчиња

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

2 терени/ИТФ

27,02,2013 28,02,2013

неограничено



11 недела



11-24
Март

ИТФ/ТЕ Источно Европски шемпиона

П, ДВ, 14 години Јуниори и Јуниорки

Анталија, Турција

ТЕ

МТФ

ТЕ



13 НЕДЕЛА



30 март

01 Април

Отворено Првенство на Македонија

П,16 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АТК-Скопје 070700770

4 Земја/НО

27,03,2013 28,03,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



14 НЕДЕЛА



06- 07
Април

Црвен и портокалов турнир Источен регион

деца од 5 до 10 години

Тениски клуб Астибо-Штип 071217686 3 асфалт / НО     03,04,2013
03,04,2013
неограничено

06- 08

Април

Отворено Првенство на Македонија

П,12 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/НО

03,04,2013

04,04,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



15 НЕДЕЛА



13-15

Април

ЕкипноПрвенство на Македонија

 

П,14 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 02 5511896

4 Земја/ИТФ

08.04.2013

08.04.2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



13-15

Април

Црвен и портокалов турнир

Западен и скопски регион

 

Скопје- црвен тенис, портокалов тенис момчиња и девојчиња
Битола- црвен тенис, портокалов тенисмомчиња и девојчиња

ТК Битола-Битола 070/537190

ТК МТП-Скопје- 02/3064421

2 Земја/ИТФ

10,04,2013

11,04,2013

Неограничено



16 НЕДЕЛА



20-22

Април

Отворено Првенство на Македонија

П,18 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АТК-Скопје 070700770

4 Земја/ИТФ

17,04,2013

18,04,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



20-22

Април

Отворено Првенство на Македонија

 

П, ДВ Ветерани 50- и 50+

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

17,04,2013

18,04,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



17 НЕДЕЛА



27-29

Април

Отворено првенство на Македонија Меморијал Дејан Доновски

 

П,16 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ИТФ

24,04,2013

25,04,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



27-29

Април

Отворено Првенство на Македонија

П,Ветерани 50- и Ветеранки

ТК МТП-Скопје- 02/3064421

3 Земја/ИТФ

24,04,2013

25,04,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32

24-26

Мај

Зелен турнир

 

П,11 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

22,05,2013

22,05,201

Неограничено



18 НЕДЕЛА



03-06

Мај

ОтвореноПрвенство на Македонија

П,ДВ, 18 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ИТФ

30,04,2013

01,05,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



19 НЕДЕЛА



11-13

Мај

Зелен турнир

 

П, 11 години  момчиња и девојчиња

Тениски клуб АТК-Скопје 070700770

4 Земја/ИТФ

08,05,2013

09,05,2013

Неограничено



11-13

Мај

Екипно Првенство на Македонија

 

П,16 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

06,05,2013

06,05,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



20 НЕДЕЛА



18-20

Мај

ЕкипноПрвенство на Македонија

П,18 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ИТФ

12,05,2013

12,05,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



18-20

Мај

Црвен и портокалов турнир

Источен, Западен и скопски регион

Скопје- црвен и портокалов тенис

Источен- црвен и портокалов тенис

Западен-црвен и портокалов тенис

Т.К. Акватен-Кочани 070/370404

Т.К.Битола-Битола 070/539170

Т.К. АТК-Скопје 070700770

2 Земја/ИТФ

15,05,2013

16,05,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



21 НЕДЕЛА



20-26

Мај

DAVIS CUP

 

Трета Европска зона

Сан Марино

ИТФ

ИТФ



25-27

Мај

Отворено Првенство на Македонија

 

П, 14 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Славија- Охрид 070/330995

4 Земја/ИТФ

22,05,2013

23,05,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



25-27

Мај

Отворено Првенство на Македонија

 

П, Ветерани 50- и 50+ и двојки

Тениски клуб АТК-Скопје 070700770

4 Земја/ИТФ

22,05,2013

23,05,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



22 НЕДЕЛА



01-03

Јуни

Отворено Првенство на Македонија

П , 12 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

29,05,2013

30,05,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



23 НЕДЕЛА



03--09

Јуни

Еуропеан Јуниор Тоур

“ЈУГ ОПЕН 2013

 

П 14 години јуниори и јуниорки

 

Тениски клуб Југ-Скопје

075/430405

ТЕ

ТЕ

ТЕ



08-10

Јуни

Отворено Првенство на Македонија

П , 18 години јуниори ијуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

05,06,2013

06,06,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир 32



08-10.

Јуни

Фестивал на детски тенис

Зелен,црвен и портокалов

Меморијал Александар Славковски

деца од 5 до 11 години
црвен тенис
портокалов момчиња и девојчиња
зелен момчиња и девојчиња

Тениски клуб Југ-Скопје

075/430405

МТФ

05,06,2013

06,06,2013

Неограничено



24 НЕДЕЛА



10-16.

Јуни

Еуропеан Јуниор Тоур

““АS PLUS CUP 2013””

 

П,ДВ 14 години јуниори и јуниорки

 

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

ТЕ

ТЕ

ТЕ



14-16

Јуни

Отворено Првенство на Македонија

П, Двојки Ветерани 50- и 50+

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

12/06/2012

13/06/2012

Квалификации: 32

Главен Турнир32



14-16

Јуни

Државно Првенство на Македонија

П 18 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ИТФ

12/06/2012

13/06/2012

Квалификации: 32

Главен Тур:нир32



25 НЕДЕЛА



17-22

Јуни

European Junior tour

“BITOLA OPEN 2013

П,ДВ 16 години јуниори и јуниорки

 

Тениски клуб Битола-Битола 070/537190

Земја/4 НО

ТЕ

ТЕ



21-23

Јуни

Отворено Првенство на Македонија

П, 12 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

1806/2013

19/06/2013

Квалификации: 32

Главен Тур:нир32



26 НЕДЕЛА



23-25

Јуни

Државно Првенство на Македонија

 

П 16 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Битола-Битола 070/537190

4 Земја/ИТФ

20,06,2013

21,06,2013

Квалификации: 32

Главен Тур:нир32



27-29

Јуни

Државно Првенство на Македонија

 

П 14 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

24,06,2013

25,06,2013

Квалификации: 32

Главен Тур:нир32



27 НЕДЕЛА



05-07

Јули

Отворено Првенство на Македонија

П 12 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Прилеп-Прилеп 070/636422

4 Земја/ИТФ

02,07,2013

03,07,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир32



29 НЕДЕЛА



12-14

Јули

Отворено Првенство на Македонија

Меморијал Чичко Перо Савиќ

 

П 14 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Битола-Битола

070/537190

4 Земја/ИТФ

09,07,2013

10,07,2013

Квалификации: 32

Главен Туrнир32



12-15

Јули

Отворено Првенство на Македонија Меморијал Чичко Перо Савиќ

П, ДВ Ветерани 50- и 50+

 

Тениски клуб Битола-Битола

070/537190

4 Земја/ИТФ

09,07,2013

10,07,2013

Квалификации: 32

Главен Туrнир32



29 НЕДЕЛА



19-21

Јули

Зелен турнир

 

П, 11 години момчиња и девојчиња

Тениски клуб Прилеп-Прилеп 070/636422

4 Земја/ИТФ

16,07,2013

17,07,2013

Квалификации: 32

Главен Туrнир32



30 НЕДЕЛА



22-27

Јули

European Junior Individual Championships

 

П,ДВ 14,16 и 18 години јуниори и јуниорки

Чешка, Русија, Швајцарија

ТЕ

ТЕ

ТЕ



31 НЕДЕЛА



31 јули 02 Август

Отворено Првенство на Македонија

 

П 16 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Славија- Охрид 070/330995

4 Земја/ИТФ

28,07,2013

29,07,2013



31 НЕДЕЛА



05-11

Август

European Junior tour

АS PLUS OPEN 2013

 

П,ДВ 16 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

Земја/8 НО

ТЕ

ТЕ



09-11

Август

Отворено првенство на Македонија

 

П, 12 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ИТФ

06,08,2013

07,08,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир32



32 НЕДЕЛА



12-18

Август

European Junior tour

“NEOTEL OPEN 2013

 

П,ДВ 16 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје

075/430405

7 земја / НО

ТЕ

ТЕ



17-19

Август

Отворено првенство на Македонија

П, 12 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Битола-Битола 070/537190

3 земја/ИТФ

14/18/2013
15/08/2013

Квалификации: 32

Главен Турнир32

17-19

Август

Зелен турнир

 

П.11 години момчиња и девојчиња

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

14.08.2013

15.08.2013

Комитет за развој



33 НЕДЕЛА



19-25

Август

ИТФ ЈУНИОР ЦИРЦУИТ

АS PLUS OPEN 2013

 

П, ДВ, 18 години, јуниори јуниорки

 

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

Земја/8, НО

ИТФ

ИТФ



25-28.

Август

Отворено првенство на Македонија

 

Ветерани, 55- и 55+, двојки

Тениски клуб АС ПЛУС-Скопје
02 2403114/5

4 земја/ИТФ

22,08,2013

23,08,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир32



34 НЕДЕЛА



26 Август

01 Септември

ИТФ ЈУНИОР ЦИРЦУИТ

“НЕОЦОМ ОПЕН 2013

 

П, ДВ, 18 години, јунири ијуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје

075/430405

4 Земја/Н.О.

ИТФ

ИТФ



31 Август

02 Септември

Отворено првенство на Македонија

 

П, 14 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Прилеп-Прилеп 070/636422

3 Земја/ИТФ

28/08/2013

29/08/2013

Квалификации: 32

Главен Турнир32



35 НЕДЕЛА



07-09

Септем.

ДржавноПрвенство на Македонија

 

П, Дв,12 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ИТФ

04/09/2013

05/09/2013

МТФ



07-09

Септем.

Отворено првенство на Македонија

 

Ветерани, 55- и55+

Тениски клуб АТК-Скопје 070700770

3 Земја/ИТФ

04/09/2013

05/09/2013

МТФ



36 НЕДЕЛА



14-16

Септем

Отворено Првенство на Македонија

 

П, 16 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

3 Земја/ИТФ

11/09/2013

12/09/2013

Квалификации: 32

Главен Турнир32



14-16

Септем

Државно Првенство на Македонија

 

П, Двојки, Ветерани 50- и 50+

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

11/09/2013

12/09/2013

Квалификации: 32

Главен Турнир32



37 НЕДЕЛА



21-23 Септем.

Отворено Првенство на Македонија

 

П, 18 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

18,09,2013

19,09,2013

Квалификации: 32

Главен Турнир32



21-23 Септем.

Фестивал на детски тенис

Зелен,црвен и портокалов

 

деца од 5 до 11 години
ЦРВЕН ТЕНИС
портокалов момчиња и девојчиња
зелен момчиња и девојчиња

Тениски клуб Битола-Битола 070/537190

4 Земја/ИТФ

18,09,2013

19,09,2013

МТФ



39 НЕДЕЛА



28-30 Септем.

ЛИГА ЗА МАЖИ 

листа на номинирани

П, Дв, Мажи
распоред на натпревари

 

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ Dunlop 23/09/2013
номинација и пријава на учество
МТФ

 

 

 

 

 

 

 



28-30 Септем.

Екипно Првенство на Македонија

 

П, Дв,12 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб АТК-Скопје 070700770

4 Земја/ИТФ

25,09,2013

26,09,2013

МТФ



39 НЕДЕЛА



 

 

 

 

 

 

 



05-07

Октомври

Црвен и портокалов турнир

Источен, Западен и скопски регион

 

деца од 5 до 10 години
Западен регион
црвен тенис, портокалов момчиња и девојчиња
Скопски регион
црвен тенис
портокалов момчиња и девојчиња

Тениски клуб Борец-Велас

Тениски клуб Вине Про –Прилеп- 071214460

Т.К. Ас плус-Скопје-022403114

4 терени/ИТФ

02,10,2013

03,10,2013

Неограничено



01-03

Октомври

Државно Првенство на Македонија

П, Дв, Мажи и Жени

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/
Данлоп
26/09/2013
27/09/2013

Квалификации32 ГлавенТурнир:32

05-07

Октомври

Лига за Ветерани
не се одржа

 

Ветерани, 50- и 50+

 Тениски клуб Прилеп-Прилеп 070/636422

3 Земја/ИТФ

02,10,2013

03,10,2013

МТФ



05-07

Октомври

Отворено Првенство на Македонија

 

П, 14 годинијуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ИТФ

02,10,2013

03,10,2013

Квалификации32 ГлавенТурнир:32



40 НЕДЕЛА



11-13

Октомври

МАСТЕРС ТУРНИР

 

Ветерани, 50- и 50+

Тениски клуб АС Плус-Скопје 02/2403114

4 Земја/ИТФ

МТФ

МТФ



11-13

Октомври

МАСТЕРС ТУРНИР

П, 14 годинијуниори и јуниорки

Тениски клуб АС Плус Скопје 02/2403114/5/6

4 Земја/ИТФ

МТФ

МТФ



41 НЕДЕЛА



19-21

Октомври

Зелен тенис 
НОВ ТУРНИР 
  

П.11 годинимомчиња и девојчиња

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ИТФ

16.10.2013
17.10.2013
неограничено

19-21

Октомври

МАСТЕРС ТУРНИР

П, 16 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Битола-Битола 070537190

4 Земја/ИТФ

МТФ

МТФ



21-23

Октомври

Државно првенство на Македонија

П, Двојки, Мажи и Жени

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

6 Земја/
Данлоп
17,10,2013
18,10,2013

Квалификации32 ГлавенТурнир:32

42 НЕДЕЛА



25-27

Октомври

МАСТЕРС ТУРНИР

П, 18 години јуниори и јуниорки

Тениски клуб Југ-Скопје 075/430405

4 Земја/ИТФ

МТФ

МТФ





 
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup