Вести
Јотовски победник во Телави  17-07-2017

Најдобро рангираниот македонски тенисер Томислав Јотовски, оваа недела победи на ИТФ фјучерс турнирот вреден 15,000 УСД кој се одржуваше во Телави, Грузија.
Ова му е прва титула во поединечна конкуренција и му посакуваме уште повеќе титули.
Вкупно во својата кариера има освоено 8 титули од кои една во сингл и 7 во конкуренција на двојки.

Комплетни резултати кои ги постигна Јотовски на овој турнир:
1 коло

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [8]     6-1 6-1     Zura TKEMALADZE (GEO)

2 коло

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [8]     1-6 7-6(4) 6-1     Kristian LOZAN (RUS)

¼ финалеl

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [8]     4-6 6-2 6-2     George TSIVADZE (GEO)

½ финале

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [8]     6-3 6-3     Federico ZEBALLOS (BOL) [2]

ФИНАЛЕ

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [8]     7-6(3) 6-7(7) 7-6(4)     Guillermo OLASO (ESP)

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup