Вести
Тенниспарк Опен 2018  16-06-2018
Во периодот од 11.06. до 17.06.2018 година на тениските терени на Тенискиот клуб Тенниспарк Скопје-Скопје се одигра меѓународниот турнир од Календарот на Европската Тениска Асоцијација за јуниори и јуниорки до 16 години Тенниспарк Опен 2018.


Турнирот беше 3 категорија.


Учествуваа вкупно
65 тенисери (35 јуниори и 30 јуниорки) од 16 држави и тоа: Бугарија, Србија, Германија, Романија, Босна и Херцеговина, Турција, Австрија, Грција, Русија, Косово, Шпанија, Велика Британија, Црна Гора, Шведска, Швајцарија и Македонија

 

 

1

Mario Radev

Bulgaria

2

Vedran Radonjanin

Macedonia

3

Uros Jovic

Serbia

4

Berk Bugarikj

Macedonia

5

Din Karahodza

Germany

6

Ion Arcasa Straciuc

Romania

7

Muhamed Ademovic

Bosnia and Herzegovina

8

Eldin Huseinovic

Macedonia

9

Mustafa Deger Gokalp

Turkey

10

Damjan Popovski

Macedonia

11

Aleksandar Temov

Bulgaria

12

Boris Mrkev

Macedonia

13

Gregor Schwab

Austria

14

Artem Kryzhanovskiy

Russia

15

Alexandros Zervos

Greece

16

Lazar Danic

Serbia

17

Maxim Kryzhanovskiy

Russia

18

Anastasios Tselepis

Greece

19

Marko Stoilkovski

Macedonia

20

Petar Belosevic

Serbia

21

Drinor Shamolli

Kosovo

22

Luka Kurtovic

Serbia

23

Pablo Marcel Torres Almeida

Spain

24

Haris Sahman

Bosnia and Herzegovina

25

Ioannis Kountourakis

Greece

26

Achilefs Rafail Kousaridis

Greece

27

Alexander Nekhoroshev

Russia

28

Umur Orhan

Turkey

29

Nikola Cvetanovic

Serbia

30

Nemanja Marjanovic

Serbia

31

Filippos Georgopoulos

Greece

32

Viktor Yanev

Bulgaria

33

 Brooklyn BAMBURAC 

Great Britain

34

 Martin Hristovski

Macedonia

35

 Fidan Agushi

Macedonia

1

Aleksandra Simeva

Macedonia

2

Jana Ognjanovska

Macedonia

3

Divna Ratkovic

Montenegro

4

Elizaveta Morozova

Russia

5

Andjela Petrovic

Switzerland

6

Slobodanka Lozanovska

Macedonia

7

Tina Slamkova

Macedonia

8

Mia Spasovska

Macedonia

9

Natasa Savic

Serbia

10

Anita Ivanova

Bulgaria

11

Diana Nekhorosheva

Russia

12

Simona Angelova

Macedonia

13

Iva Kuzmanoska

Macedonia

14

Stefanija Kirovska

Macedonia

15

Maria Georgiadou

Greece

16

Natalija Nikolic

Serbia

17

Simona Josimovic

Serbia

18

Blearta Ukehaxhaj

Kosovo

19

Neda Milenkovic

Serbia

20

Jovana Nikolic

Serbia

21

Eleni Lazaridou

Greece

22

ANASTASIA SIA

Greece

23

Hristina Ljuba

Serbia

24

Matea Dapcevska

Sweden

25

Milica Radunovic

Serbia

26

Theodora Pergamineli

Greece

27

*     Marta Sara Popa

Romania

28

Monika Temkova

Macedonia

29

Jana Stojanova

Macedonia

30

Iva Daneva

Macedonia

 

Комплетни резултати во поединечна конкуренција на Теннис Европа турнирот Тенниспарк Опен 2018


ФИНАЛЕ

Mario RADEV [1] 6-3, 6-1  Vedran RADONJANIN [2] 

ФИНАЛЕ

 Aleksandra SIMEVA [1] 1-6, 4-6  Maria Sara POPA [2, WC]    

½  финале

Mario RADEV [1] 6-3, 2-6, 6-0 Berk BUGARIKJ [4] 

Aleksandar TEMOV  1-6, 2-6  Vedran RADONJANIN [2]

½  финале

 Aleksandra SIMEVA [1] 6-4, 6-4 Divna RATKOVIC [4] 

 Jana STOJANOVA [3, WC] 1-6, 1-6  Maria Sara POPA [2, WC]  

¼  финале

Mario RADEV [1] 6-2, 6-1 Muhamed ADEMOVIC [7]

Berk BUGARIKJ [4] 7-6(1) 6-3   Din KARAHODZA [6] 

Gregor SCHWAB [9] 1-6, 2-6 Aleksandar TEMOV  

Artem KRYZHANOVSKIY [10] 5-7, 0-6  Vedran RADONJANIN [2] 

¼ финале

Aleksandra SIMEVA [1] 6-2, 6-4  Andjela PETROVIC [8] 

Divna RATKOVIC [4]  6-3, 6-4  Elizaveta MOROZOVA [5]  

Iva KUZMANOSKA 2-6, 4-6   Jana STOJANOVA [3, WC] 

Jana OGNJANOVSKA [6]  1-6, 1-6 Maria Sara POPA [2, WC]  

3 коло

Mario RADEV [1] 6-0, 6-0 Maxim KRYZHANOVSKIY [13] 

Petar BELOSEVIC 2-6, 2-6 Muhamed ADEMOVIC [7]

Berk BUGARIKJ [4] 6-4, 6-1  Lazar DANIC [15] 

Alexandros ZERVOS [11] 7-5, 5-7, 4-6  Din KARAHODZA [6] 

Nemanja MARJANOVIC 1-4 рет.  Gregor SCHWAB [9] 

Aleksandar TEMOV 6-2, 6-2  Uros JOVIC [3] 

Marko STOILKOVSKI 3-6, 0-6  Artem KRYZHANOVSKIY [10] 

Viktor YANEV  0-6, 1-6  Vedran RADONJANIN [2] 

2 коло

Aleksandra SIMEVA [1] 6-0, 6-1 Natasa SAVIC 

Blearta UKEHAXHAJ [WC] 4-6, 3-6 Andjela PETROVIC [8] 

Divna RATKOVIC [4]  6-3, 6-3 Maria GEORGIADOU 

Stefanija KIROVSKA 1-6, 3-6 Elizaveta MOROZOVA [5]  

Anita IVANOVA [7]  4-6, 1-6  Iva KUZMANOSKA 

Theodora PERGAMINELI 3-6, 4-6  Jana STOJANOVA [3, WC] 

Jana OGNJANOVSKA [6]  6-0 рет.Eleni LAZARIDOU  7

Hristina LJUBA  0-6, 0-6 Maria Sara POPA [2, WC] 

2 коло

Mario RADEV [1] 6-1, 7-5 Nikola CVETANOVIC 

Brooklyn BAMBURAC 1-6, 3-6 Maxim KRYZHANOVSKIY [13] 

Damjan POPOVSKI [12] 0-6, 2-6 Petar BELOSEVIC 

Achilefs Rafail KOUSARIDIS 0-6, 0-6 Muhamed ADEMOVIC [7]

Berk BUGARIKJ [4] 6-0, 6-0 Alexander NEKHOROSHEV 

Pablo Marcel TORRES ALMEIDA 1-6, 1-6 Lazar DANIC [15] 

Alexandros ZERVOS [11] 6-0, 6-0 Martin HRISTOVSKI 

Umur ORHAN – 3-6, 2-6 Din KARAHODZA [6] 

Boris MRKEV [8] 2-6, 5-7 Nemanja MARJANOVIC 

Anastasios TSELEPIS – 6-1, 2-6, 1-6 Gregor SCHWAB [9] 

Drinor SHAMOLLI [14] 1-6, 1-6 Aleksandar TEMOV 

Filippos GEORGOPOULOS 4-6, 1-6  Uros JOVIC [3] 

Ion Arcasa STRACIUC [5] 6-3, 4-6, 1-6 Marko STOILKOVSKI 

Luka KURTOVIC – 1-6, 1-6 Artem KRYZHANOVSKIY [10] 

Ioannis KOUNTOURAKIS [16] 2-6, 6-4, 5-7 Viktor YANEV 

Haris SAHMAN 2-6, 2-6  Vedran RADONJANIN [2] 

1 коло

Aleksandra SIMEVA [1] – слободна

Natasa SAVIC 6-1, 6-2 ANASTASIA SIA 

Slobodanka LOZANOVSKA-1-6, 0-6 Blearta UKEHAXHAJ [WC] 

Mia SPASOVSKA  0-6, 0-6 Andjela PETROVIC [8] 

Divna RATKOVIC [4]  6-2, 6-0 Neda MILENKOVIC 

Monika TEMKOVA  1-6, 3-6 Maria GEORGIADOU 

Simona JOSIMOVIC  1-6, 2-6 Stefanija KIROVSKA

Tina SLAMKOVA  1-6, 0-6 Elizaveta MOROZOVA [5]  

Anita IVANOVA [7]  6-1, 6-2 Diana NEKHOROSHEVA 

Milica RADUNOVIC 3-6, 1-6 Iva KUZMANOSKA 

Simona ANGELOVA  1-6, 5-7 Theodora PERGAMINELI 

Jovana NIKOLIC 2-6, 1-6 Jana STOJANOVA [3, WC] 

Jana OGNJANOVSKA [6]  6-2, 6-1 Matea DAPCEVSKA 

Eleni LAZARIDOU  7-6(1), 6-2 Natalija NIKOLIC 

Hristina LJUBA  6-4, 3-6, 6-4 Iva DANEVA

Maria Sara POPA [2, WC] - слободна 

1 коло

Mario RADEV [1] – слободен

Eldin HUSEINOVIC 2-6, 0-6 Nikola CVETANOVIC 

Brooklyn BAMBURAC – слободен

Maxim KRYZHANOVSKIY [13] – слободен

Damjan POPOVSKI [12] – слободен

Petar BELOSEVIC – слободен

Achilefs Rafail KOUSARIDIS – слободен

Muhamed ADEMOVIC [7] – слободен

Berk BUGARIKJ [4] – слободен

Alexander NEKHOROSHEV – слободен

Pablo Marcel TORRES ALMEIDA – слободен

Lazar DANIC [15] – слободен

Alexandros ZERVOS [11] – слободен

Martin HRISTOVSKI – слободен

Umur ORHAN – слободен

Din KARAHODZA [6] – слободен

Boris MRKEV [8] – слободен

Nemanja MARJANOVIC – слободен

Anastasios TSELEPIS – слободен

Gregor SCHWAB [9] – слободен

Drinor SHAMOLLI [14] – слободен

Aleksandar TEMOV – слободен

Filippos GEORGOPOULOS – 7-5, 6-0 Fidan AGUSHI 

Uros JOVIC [3] – слободен

Ion Arcasa STRACIUC [5] – слободен

Marko STOILKOVSKI – слободен

Luka KURTOVIC – слободен

Artem KRYZHANOVSKIY [10] – слободен

Ioannis KOUNTOURAKIS [16] – слободен

Viktor YANEV – слободен

Mustafa Deger GOKALP  4-6, 2-6 Haris SAHMAN 

Vedran RADONJANIN [2] - слободен




 

   
              Јана Стојанова и Јана Огњановска                                                                                                    Стефанија Кировска, Ива Кузмановска

Во конкуренција на двојки кај јуниорките се одигра македонско финале помеѓу Јана Стојанова и Јана Огњановска кои ги победија Стефанија Кировска и Ива Кузмановска со резултат 6-4, 6-2


                                                                                               Ѓорѓи Јанкуловски и Ведран Радоњанин
Кај јуниорите победници се Ѓорѓи Јанкуловски и Ведран Радоњанин кои во финалето ги победи ја Марко Радев и Александар Темов со резултат 2-6, 6-3, 10-2

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup