Вести
3 ден Македонија - Финска 0 - 3  16-06-2017
       
    Катарина Маринковиќ             Нора Христовска      Викторија Веселинова      Дејан Маринковиќ

Македонската репрезентација денес го одигра третиот натпревар на ФЕД Куп натпреварите од 3-та Евро Африканска зона, со репрезентацијата на Финска, со која загуби со резултат 0-3:

1 натпревар VESELINOVA, Viktorija (MKD) 1-6, 0-6  Oona ORPANA
2 натпревар  HRISTOVSKA, Nora (MKD) 2-6, 2-6 Mia Nicole EKLUND 
3 натпревар  HRISTOVSKA, Nora (MKD) / VESELINOVA, Viktorija (MKD) 4-6, 2-6 SUOMALAINEN, Piia (FIN) Emma LAINE   

Со овој резултат Македонија е трета во групата и утре ќе разигрува за пласман од 9-12 место со трето пласираната екипа во групата А, со репрезентацијата на Ерменија.

Во нашата група денес играат и репрезентациите на  Тунис - Камерун резултатот во моментов е 3-0

1 натпревар   BOUZGARROU, Mouna  6-2, 6-0 Venus Mirande NGONE HAGAL(CMR)
2 натпревар 
BECHRI, Chiraz (TUN)(698 на ВТА)  6-0, 6-2 Linda Claire ELOUNDOU NGA (CMR) нема ранг WTA
3 натпревар двојки  BOUZGARROU, Mouna / BECHRI, Chiraz -6-1, 6-2 се игра Linda Claire ELOUNDOU NGA Venus Mirande NGONE HAGAL

Моментални резултати по групи:

рб

ГРУПА  А

1

2

3

 

1

ГРЦИЈА

 

3-0  

2-1

 

2

ЕРМЕНИЈА

0-3

 

0-3

 

3

МАЛТА

1-2

3-0

 

 

 

рб

ГРУПА  Б

1

2

3

4

1

ИРСКА

 

0-2 се игра

2-1

3-0

2

КИПАР

2-0 се игра

 

3-0

3-0

3

КЕНИЈА

1-2

0-3

 

2-0 се игра

4

ИСЛАНД

0-3

0-3

0-2 се игра

 

 

рб

ГРУПА  Ц

1

2

3

4

1

ФИНСКА

 

3-0

2-1

3-0

2

МАКЕДОНИЈА

0-3

 

0-3

3-0

3

ТУНИС

1-2

3-0

 

3-0

4

КАМЕРУН

0-3

0-3

0-3

 

 

рб

ГРУПА  Д

1

2

3

4

1

МОЛДАВИЈА

 

2-0 се игра

3-0

3-0

2

МАРОКО

0-2 се игра

 

3-0

3-0

3

АЛЖИР

0-3

0-3

 

3-0

4

МОЗАМБИК

0-3

0-3

0-3

 


 

РАЗИГРУВАЊЕ 17.06.2017

За пласман од 1-4 место

(победниците од овие натпревари се пласираат во Втора Евро Ефроканска Зона во 2018, а поразените екипи делат 3 место)

1 натпревар Грција –Финска

2 натпревар Молдавија -Кипар

За пласман од 5-8 место

(победниците од овие натпревари ќе се пласираат на 5 место, а поразените екипи ќе делат 7 место)

1 натпревар Тунис – Малта

2 натпревар Мароко – Ирска

За пласман од 9-12 место

(победниците од овие натпревари ќе се пласираат на 9 место, а поразените екипи ќе делат 11 место)

1 натпревар Македонија -Ерменија

2 натпревар Алжир- Кенија

За пласман од 13-15 место

(победникот од овој натпревар  ќе се пласира на 13 место, а поразениот ќе биде 14 место заедно со екипата на Камерун)

1 натпревар Мозамбик- Исланд

14 место Камерун

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup