Вести
2 ден Северна Македонија 0- 3 Латвија  12-09-2019


Дејвис Куп репрезентацијата на Северна Македонија, денес го продолжува настапот на Дејвис Куп натпреварите во Групата Б, во Третата Европска Група. Натпреварите се играат во Атина, Грција, на земјена подлога, во периодот од 11.09-14.09.2019 година.

Првиот натпревар го загубивме од носителот на Групата Естонија со резултат 0:3, а денес го играме вториот натпревар против репрезентацијата на Латвија

1 натпревар Dimitar Grabul -6-7(7), 6-7(2) Robert Strombachs
2 натпревар Gorazd Srbljak 1-6, 2-6  Martins Podzus
3 натпревар двојки Luka Ljuben Andonov/ Berk Bugarikj 1-6, 3-6 Arturs Lazdins / Janis Podzus

ЛАТВИЈА- РАНГ 71

Martins Podzus - 438 ATP
Robert Strombachs
534сингл/394 двојки ATP
Arturs Lazdins 1537 сингл/1023 двојки
ATP
Janis Podzus
1537сингл и 567 двојки ATP
Captain Deniss Pavlovs (LAT

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА- РАНГ 79

Gorazd Srbljak  868 ATP

Dimitar Grabul (најдобар ранг505 сингл)

Luka Ljuben Andonov-1285 – ITF јуниорски

Berk Bugarikj - 951 – ITF јуниорски

Captain Chedomir Jovanovski (MKD)
Б

Држава

1

2

3

4

1.

EСТОНИЈА- РАНГ 67

 

 

2-0 се игра 

3-0 

2.

ЛАТВИЈА- РАНГ 71

 

 

3-0 

3-0

3.

ЦРНА ГОРА- РАНГ 78

 0-2 се игра

 0-3

 

 

4.

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА- РАНГ 79

 0-3

 0-3 

 

 Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup