Вести
Србљак денес загуби во 1/4 финале на главен турнир на 10,000УСД во Сокобања, Србија  23-09-2016


Од македонските тенисери кои настапуваа  на ИТФ фјучерс турнирот Србија Ф7, кој оваа недела се одржува во Сокобања, Србија настапот во 2 коло го продолжува само Gorazd SRBLJAK, кој на главниот турнир се пласираше преку квалификациите.
Gorazd SRBLJAK денес во 1/4 финале загуби од  Mike URBANIJA (SLO)  со разултат 4-6, 1-6
1/4 финале главен турнир 23,09,2016
Gorazd SRBLJAK (MKD)(1626 на АТП) - Mike URBANIJA (SLO)  (985 на АТП)4-6, 1-6
 2 коло главен турнир 22,09,2016
Gorazd SRBLJAK (MKD)(1626 на АТП) -Luka PAVLOVIC (FRA) (1866 на АТП)    7-6(7) 7-6(2)  
1 коло главен турнир 20,09,2016
Gorazd SRBLJAK (MKD)(1626 на АТП) - Domagoj BILJESKO (CRO) (1111 на АТП)  2-6, 7-5, 6-3

На квалификациониот турнир настапуваа уште тројца македонски тенисери и тоа: Стефан Мицов кој загуби во 3 коло квалификации и Драган Думевски и  Мартин Јовиќ, кои се поразени во 1 коло на квалификациониот турнир.

Комплетни резултати од квалификациониот турнир на македонските тенисери:

3 коло квалификации: 19.09.2016
Stefan MICOV (MKD)(1668 на АТП) - Milos NIKOLIC (SRB) (2035 на АТП) 2-6, 0-6
Gorazd SRBLJAK (MKD)(1626 на АТП)-  Alexandru Catalin MARASIN (ROU) 4-6, 6-3, 7-5

2 коло квалификации
Stefan MICOV (MKD)- Mihaita Daniel DAMIAN (ROU) 7-6(4), 6-1 
Gorazd SRBLJAK (MKD) - Iori YOSHIDA (JPN)  6-2, 6-1

1 коло квалификации
Stefan MICOV (MKD) - слободен
Gorazd SRBLJAK (MKD) - слободен
DRAGAN DUMEVSKI (MKD)  Jovan MACIC (MNE)  4-6, 6-7(3)  
Martin JOVIC (MKD)   Stefan PETROVIC (SWE)  0-6, 6-3, 4-6
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup