Вести
ЛИНА влезе на квалификации на 2016 УС ОПЕН  04-08-2016
 

Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја пишува историјата на женскиот македонски тенис со пласманот во квалификациите на 2016 УС ОПЕН.
Ваков успех во поединечна конкуренција и уште поголем успех во конкуренција на двојки има постигнато само Александар Китинов кој има учествувано на сите Гренд Слем турнири во неговата кариера, а најдобар пласман 1/4 финале во двојки во 2001 година на Вимбелдон 2001.
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup