Вести
Лина загуби во 1 коло на главен турнир на 125000 во Франција  13-11-2016


Македонската тенисерка Лина Ѓорческа продолжува со настап на првиот нејзин ВТА турнир Engie Open de Limoges, вреден 125,000 УСД во Франција.

Лина денес во 1 коло загуби од ZANEVSKA, Maryna од Белгија која во моментов е рангирана на 127 место на ВТА (најдобар ранг 107) со резултат 1-6, 3-6.

1 коло главен турнир 10 часот
Lina GJORCHESKA (MKD) Maryna ZANEVSKA (BEL)  1-6 3-6
Линк за следење на резултат можете да најдете тука.

Инаку Лина беше поставена за 1 носителка во квалификациите со ВТА ранг 200. Во 1 коло беше слободна,а во 2-то коло за пласман на главниот турнир загуби од Galina VOSKOBOEVA (KAZ) 371 на ВТА (најдобар ранг 42) со резултат 2 6, 4 6

2 коло квалификации за пласман на главен турнир

Lina GJORCHESKA (MKD)  2/6, 4/6 Galina VOSKOBOEVA (KAZ)

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup