Вести
Национален тим, Барселона -Шпанија- ФИНАЛЕ ДВОЈКИ  20-09-2018
Александра Симева и Јана Стојанова, заедно со тренерот Илија Мартиноски, ДЕНЕС го завршувија настапот на Тенис Европа јуниорскиот турнир SÁNCHEZ-CASAL YOUTH CUP U-16, во Барселона, Шпанија,  турнир кој е 1 категорија, а е дел од настапот на националниот тим до 14 години, кој МТФ го организира а е под покровителство на Тенис Европа и ИТФ.

Денес Александра Симева и Јана Стојанова загуби ја во финалниот натпревар во конкуренција на двојки против  првите носителки на турнирот , Nikol PALECEK [1] и Darja SUVIRDJONKOVA  од Србија, со резултат 3-6, 6-4, 7-10.

Комплетни резултати кои ги постигнаа Симева и Стојанова на овој турнир:

1/4 финале
Aleksandra SIMEVA [5] 3-6, 6-4, 4-6  Darja SUVIRDJONKOVA [2]
2 коло главен турнир
Aleksandra SIMEVA [5] 61, 60 -Kyara BELHADJ [WC] 
1 коло главен турнир
Aleksandra SIMEVA [5] 4-6, 7-5, 6-1 Carla ALONSO [Q] 
Jana STOJANOVA [7] 6-2, 4-6, 2-6 Nahia BERECOECHEA 

ДВОЈКИ
ФИНАЛЕ ДВОЈКИ 20,09,2018
Aleksandra SIMEVA [2] /Jana STOJANOVA   46, 64, 7-10-  Nikol PALECEK [1]  Darja SUVIRDJONKOVA

1/2 финале двојки
Aleksandra SIMEVA [5] /Jana STOJANOVA [7]7-6, 6-4  Alicia Ann DALY [4]/Charlotte Mosbaek ELLEGAARD 
1/4 финале двојки
Aleksandra SIMEVA [5] /Jana STOJANOVA [7]6-3,6-0-Ella SIGFRID / Maria VERDU GONZALEZ 
1 коло двојки
Aleksandra SIMEVA [5] /Jana STOJANOVA [7]- слободни
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup