Вести
Лина со победа во 2 коло сингл и 1/4 финале двојки на ИТФ 25000 УСД - Чиасо, Швајцарија  20-04-2017
  
Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа оваа недела настапува на ИТФ фјучерс турнир вреден 25,000 УСД, во Чиасо, Швајцарија.

Лина денес во 2 коло ја победи 20 годишната Швајцарка Клара Грим 585 на ВТА со резултат 6-2, 6-3.
Денес Лина заедно со нејзината партнерка Aleksandrina NAYDENOVA со која се поставени за 1 носителки играат 1/4 финале во двојки против швајцарскиот пар Ylena IN-ALBON (SUI) / Karin KENNEL (SUI)  

1/4 финале сингл 21.04.2017
GJORCHESKA, Lina - Kathinka VON DEICHMANN (LIE)

2 коло
GJORCHESKA, Lina - 6-2, 6-3 Chiara GRIMM (SUI)

1 коло
GJORCHESKA, Lina 6-3, 6-0  DINU, Cristina1/4 финале двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) [1]  6-3, 6-2  Ylena IN-ALBON (SUI) / Karin KENNEL (SUI)   
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup