Вести
Лина утре во 1/4 финале на 50,000 Истанбул  13-04-2016
  
Најдобро рангираната македонска тенисерка Lina GJORCHESKA (MKD) (311 на ВТА) преку квалификациите се пласира на главниот турнир на 50.000$ Истанбул. По вчерашната победа во 1 коло, денес во 2 коло, денес таа ја победи 3 носителка Polina LEYKINA (RUS) 190 на ВТА, со резултат 1-6, 7-5, 7-6(2), а утре игра во 1/4 финале против Cristina DINU (ROU) [7] 221 на ВТА


Комплетни резултати на Лина од овој турнир:
УТРЕ
1/4 финале

Lina GJORCHESKA -   Cristina DINU (ROU) [7]

2 коло главен турнир

Lina GJORCHESKA - Polina LEYKINA (RUS) [3]  1-6, 7-5, 7-6(2)

1 коло главен турнир

Lina GJORCHESKA - Freya CHRISTIE 6-4, 5-7, 7-6 (4)

1 коло квалификации

Lina GJORCHESKA (MKD) [5]     6-4 6-2     Yana SIZIKOVA (RUS)

2 коло квалификации

Lina GJORCHESKA (MKD) [5]     6-4 6-0     Melis SEZER (TUR)

3 коло квалификации

Lina GJORCHESKA (MKD) [5]     6-2 7-5     Karolina STUCHLA (CZE)

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup