Вести
Јана Стојанова победник во двојки на Кремлини Куп 2019  09-01-2019
Најдобро рангираната македонска јуниорка Јана Стојанова оваа недела, настапуваше на Тенис Европа турнирот до 14 години Kremlin Cup Junior 2019, кој се игра во Ризан Русија. Турнирот е 1 категорија.

Јана на овој турнир стигна до 3 коло поединечна конкуренција и победник на турнирот во двојки. Таа на овој турнир беше поставена за втора носителка  поединечна конкуренција и прва носителка заедно со нејзината партнерка Valery GYNINA [1] во конкуренција на двојки, и ги постигна следните резултати:

КОНКУРЕНЦИЈА ДВОЈКИ
финале
Jana STOJANOVA / Valery GYNINA [1]  60, 62      В. Каргина/ Полина Скопинтсева
1/2 финале
Jana STOJANOVA / Valery GYNINA [1]  7-6(4), 7-5  Alevtina IBRAGIMOVA [3] / Elena PRIDANKINA 

1/4 финале
Jana STOJANOVA / Valery GYNINA [1]  60, 61 Aleksandra KISELEVA / Alina KOSTINA 
2 коло
Jana STOJANOVA / Valery GYNINA [1]  63, 62  Rose ALIX VIDAL / Clemence THOUARD 
1 коло
Jana STOJANOVA / Valery GYNINA [1] - слободни

ПОЕДИНЕЧНА КОНКУРЕНЦИЈА
3 коло
Jana STOJANOVA [2] 3-6, 4-6 Alevtina IBRAGIMOVA [13] 
2 коло
Jana STOJANOVA [2] 6-7(4),6 -3, 6 -4  Sofya KASHCHENKO 
1 коло
Jana STOJANOVA [2] - слободна

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup