Вести
ИТФ Фјучерс турнир 15000 УСД, Ф5 Златибор, Србија  06-09-2018
Македонските тенисери, Горазд Србљак, Шендрит Деари, Стефан Мицов, Обрад Марковски и Бесир Дургути, оваа недела настапуваат на ИТФ Фјучерс турнирот со награден фонд 15.000 УСД, кој се одржува во Златибор, Србија.

На главниот турнир директно се пласира Горазд Србљак, а преку квалификациите се пласираа и Шендрит Деари и Сетафн Мицов.

Вчера во 1 коло на главниот турнир Шендрит Деари го победи 2 носител на турнирот Владислав Орлов од Украина со резултат 6-4, 2-6, 6-2 и се пласира во 2 коло, каде денес го победи Милош Вуковиќ од Србија, со резултат 6-4, 6-2

Вчера во 1 коло загуби ја и Горазд Србљак и Стефан Мицов.  Србљак загуби од Фабиан Марозан со резултат 5-7, 5-7, Стефан Мицов загуби од  Стефан Скадарка со резултат 6-7(12), 2-6.

Во конкуренција на двојки денес во 1/2 финале загуби ја Obrad MARKOVSKI (MKD) / Stefan MICOV (MKD)   од Martin FEKIAC (SVK) / Fabian MAROZSAN (HUN)  со резултат 3-6, 4-6.

2 коло главен турнир 06.09.2018

Shendrit DEARI (MKD) 6-4, 6-2 Milos VUKOVIC (SRB)

1/2 финале, 06.09.2018

Obrad MARKOVSKI (MKD) / Stefan MICOV (MKD)   3-6, 4-6  Martin FEKIAC (SVK) / Fabian MAROZSAN (HUN)


Комплетни резултати на македонските тенисери на овој турнир:

1 коло главен турнир

Stefan SKADARKA (AUS)     7-6(12) 6-2     Stefan MICOV (MKD)

Fabian MAROZSAN (HUN)     7-5 7-5     Gorazd SRBLJAK (MKD)

Shendrit DEARI (MKD)     6-4 2-6 6-2     Vladyslav ORLOV (UKR) [2]

 

3 коло квалификации

Boris BUTULIJA (SRB) [1]     7-5 6-3     Obrad MARKOVSKI (MKD)

Stefan MICOV (MKD) [2]     6-2 2-6 6-0     Paul SPENCER (USA)

Shendrit DEARI (MKD)     6-3 6-1     Veljko BLAGOJEVIC (SRB)

2 коло квалификации

Obrad MARKOVSKI (MKD)     6-4 6-1     Matteo HERRMANN-ZUNIC (GER)

Stefan MICOV (MKD) [2]     6-1 6-1     Nemanja TOSIC (SRB)

Shendrit DEARI (MKD)     6-3 6-3     Besir DURGUTI (MKD) [3]

1 коло квалификации

Obrad MARKOVSKI (MKD)     6-3 6-1     Sota TANI (JPN)

Stefan MICOV (MKD) [2]     BYE   

Besir DURGUTI (MKD) [3]     BYE   

Shendrit DEARI (MKD)     6-2 6-2     Alexey DUBININ (RUS)

 

ДВОЈКИ

1 коло

Obrad MARKOVSKI (MKD) / Stefan MICOV (MKD)     6-3 6-4     Manvir RANDHAWA (IND) / Gabriel SANCHEZ (MEX)

¼ финале

Obrad MARKOVSKI (MKD) / Stefan MICOV (MKD)     3-6 6-4 [10-4]     Darko JANDRIC (SRB) / Goran MARKOVIC (SRB) [2]

1/2 финале

Obrad MARKOVSKI (MKD) / Stefan MICOV (MKD)    3-6, 4-6 Martin FEKIAC (SVK) / Fabian MAROZSAN (HUN)

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup