Вести
Јотовски утре во 1/2 финале во Босна  31-05-2018
Најдобро рангираниот македонски тенисер Tomislav JOTOVSKI (MKD) [2]продолжува со настап на ИТФ Фјучерс турнирот KISELJAK OPEN 2018 во Кисељак,  Босна и Херцеговина. Турнирот е со награден фонд од 15.000УСД.

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [2] денес игра 1/4 финале со 6-тиот носител на турнирот Duje KEKEZ (CRO) [6].

На овој турнир покрај Tomislav JOTOVSKI (MKD) [2], настапуваа уште и Gorazd SRBLJAK (MKD)и Besir DURGUTI (MKD). Besir DURGUTI (MKD)беше поразен во последното  трето коло на квалификациите, а Gorazd SRBLJAK (MKD успеа преку квалификациите да се пласира на главниот турнир, каде загуби во  1 коло од 4-тиот носител на турнирот Peter NAGY (HUN) [4) со резултат 3-6, 3-6.
Комплетни резултати на Македонските тенисери на Bosnia & Herzegovina F3 Futures


¼ финале главен турнир, 01.06.2018

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [2]   4-6, 7-6(5), 7-6 (4)во тек   Duje KEKEZ (CRO) [6]    

2 коло главен турнир

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [2]     6-1 6-3     Karlo KRANIC (CRO)

1 коло главен турнир

Peter NAGY (HUN) [4]     6-3 6-3     Gorazd SRBLJAK (MKD)

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [2]     5-1 Retired    Zvonimir ORESKOVIC (CRO)

 

 

3 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [4]     6-2 7-6(2)     Hamza SANTIC (BIH)

andrea PICCHIONE (ITA)     2-6 6-1 6-3     Besir DURGUTI (MKD) [10]

2 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [4]     6-3 2-0 Retired    Luka PULJIC (BIH)

Besir DURGUTI (MKD) [10]     6-0 7-6(7)     Djordje RADAN (SRB)

 

1 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [4]     BYE   

Besir DURGUTI (MKD) [10]     6-1 6-1     Mario SALINGER (CRO)

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup