Вести
Лина експресно за 52 минути победи 2 коло квалификации на Аустралиан Опен 2017  11-01-2017
 
Најдобро рангираната македонска тенисерка Lina Gjorcheska (MKD) го започна настапот на квалификациониот турнир на Аустралиан Опен 2017.

Lina Gjorcheska (MKD) 206 место на ВТА ранг листата, во 1 коло од квалификациите ја победи18 носителка Американката Sachia Vickery (USA) [18] 137 место на ВТА ранг листата со резултат 3-2, 3-6, 6-3.
Денес во 2 коло на квалификациите за 52 минути експресно ја победи Унгарката Dalma Galfi (HUN) 160 WTA со резултат 61, 61.
Утре во последното коло од квалификациите игра против S. Voegele (SUI) [1].

3 коло квалификации (на терен 20 втор меч, почнуваат во 2:30 локално време,  македонско време околу 4 часот наутро)
Lina Gjorcheska (MKD) - Stefanie Voegele (SUI) [1] (114 на ВТА а најдобар ранг 42)

Натпреварите можете да ги следите на следниот линк.
2 коло квалификации
Lina Gjorcheska (MKD)6-1, 6-1 -Dalma Galfi (HUN)

1 коло квалификации
Lina Gjorcheska (MKD) -6-2, 3-6, 6-3 Sachia Vickery (USA) [18]
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup