Вести
2 коло главен турнир на ИТФ Тенниспарк Опен 2018  09-05-2018

 

На терените на тенискиот клуб Тенниспарк Скопје-Скопје во периодот од 05.05. до 13.05.2018 година се одигрува ИТФ јуниорскиот турнир ТЕННИСПАРК ОПЕН 2018 година за јуниори и јуниорки до 18 години. Турнирот е од 5 категорија и се игра на костур 32 квалификации и 32 главен турнир со 16 во двојки.

 

На квалификациониот турнир учествуваа 32 јуниори и 23 јуниорки (55 тенисери)   и 32 јуниори и 32 јуниорки  (вкупно 64 тенисери )од 20 држави и тоа: Србија, Полска, Чешка, Бугарија, Израел, Русија, Италија, Романија, Словенија, Швајцарија, Норвешка, Соединетите Американски Држави, Украина, Хрватска, Велика Британија, Словачка, Естонија, Белгија, Грција и Македонија.

Денес на распоред се натпреварите од 2 коло поединечна конкуренција и 1 коло двојки, а се постигнаа следните резултати:

 

2 коло главен турнир

Matthis ROSS (GBR)     6-2 2-6 6-4     Simeon TERZIEV (BUL)

Lazar MILICEVIC (SRB) [7]  7-6(4) 6-4  Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)

Ammar ELAMIN (IRL) [4]     6-7(3) 6-4 6-0     Diego DIGRACI (BEL)

Jan WAJDEMAJER (POL) [5]     3-0 Retired    Luka JANKOVIC (SRB)

Jakub KATUCH (SVK) [8]     7-5 7-6(5)     Mihael MIHAYLOV (BUL)

Stefan KALAFATIC (SRB)     6-4 6-4     Leandros MISDRAHIS (GRE) [3]

Stefan GAZO (SRB)     6-3 7-6(8)     Piotr KUSIEWICZ (POL)

Goran ZIVOTIC (SRB) [2]     6-4 6-2     Dimosthenis TARAMONLIS (GRE

2 коло главен турнир

Aleksandra SIMEVA (MKD)  6-1 6-1  Yvonna ZUFFOVA (SVK)

Ema HORVAT (SLO) [7]     7-5 6-2     Koral KOLDOBSKI (ISR)

Saara ORAV (EST) [4]     6-4 6-0     Valentina GAGGINI (ITA)

Dariya RADULOVA (BUL) [6]  6-1 6-2  Andrijana BRKIC (SRB)

Emeline DE WITTE (BEL) [8]   6-0 6-2     Julie SCHALCH (SUI)

Emilija KOJCIC (SRB) [3]     6-1 6-2     Daniela KOLEVA (MKD)

Daria SHALAMANOVA (BUL)  6-3 6-1 Karina JENSRUD (NOR)

Katerina MANDELIKOVA (CZE[2]6-2 Retired Laura MASIC (CRO)

1 коло главен турнир

Simeon TERZIEV (BUL)     6-2 2-6 6-2     Evan FRAGISTAS (GRE) [1]

Matthis ROSS (GBR)     6-1 6-3     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)

Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)     6-3 6-2     Stevan POPOVIC (GER)

Lazar MILICEVIC (SRB) [7]     6-3 6-1     Adam JURAJDA (CZE)

Ammar ELAMIN (IRL) [4]     6-1 6-1     Zhan ZHENG (CHN)

Diego DIGRACI (BEL)     6-1 6-7(7) 7-5     Mario GERASIMOSKI (MKD)

Luka JANKOVIC (SRB)     6-4 6-1     Dian NEDEV (BUL)

Jan WAJDEMAJER (POL) [5]     6-2 6-1     Matvei ALEKSANDROV (RUS)

Jakub KATUCH (SVK) [8]     6-3 1-6 6-2     Andrej ANDREEVSKI (MKD)

Mihael MIHAYLOV (BUL)     3-6 6-2 6-3     Nikola JEVTIC (SRB)

Stefan KALAFATIC (SRB)     6-2 7-5     Vasil DIMITROV (BUL)

Leandros MISDRAHIS (GRE) [3]6-7(4) 6-1 6-2Karl Fredrik UTHEIM (SWE)

Stefan GAZO (SRB)     6-1 2-6 6-2     Raphael COLLIGNON (BEL) [6]

Piotr KUSIEWICZ (POL)     6-1 6-4     Prohor CHAMUROVSKI (MKD)

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) 6-4 6-7(4) 6-3 Matic PODLIPNIK (SLO)

Goran ZIVOTIC (SRB) [2]     6-2 6-1     Luka Ljuben ANDONOV (MKD)

 

1 коло главен турнир

Yvonna ZUFFOVA (SVK)3-6 6-3 6-3 Victoria CARLSTEN (SWE) [1]

Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-2 6-0     Mija LJUBIC (SRB)

Koral KOLDOBSKI (ISR)     6-3 6-1     Lucija FAJ (CRO)

Ema HORVAT (SLO) [7]     3-6 6-2 6-3     Julie SAPPL (SUI)

Saara ORAV (EST) [4]     6-3 6-1     Marija ELENOVA (MKD)

Valentina GAGGINI (ITA)   6-3 6-4  Anna Sofia HASETH (NOR)

Andrijana BRKIC (SRB)  6-4 7-6(4)  Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR)

Dariya RADULOVA (BUL) [6]     7-5 6-4  Ana RISTEVSKA (MKD)

Emeline DE WITTE (BEL) [8] 4-6 6-2 6-2   Katarina TRIVIC (BIH)

Julie SCHALCH (SUI)     6-0 6-1     Sabrina KALANDAROV (ISR)

Daniela KOLEVA (MKD)     6-3 6-1     Marta JASKIEWICZ (POL)

Emilija KOJCIC (SRB) [3]  7-6(6) 5-7 6-4  Anja TRBEZNIK (SLO)

Karina JENSRUD (NOR)     6-1 7-5     Lorin TILIPMAN (ISR) [5]

Daria SHALAMANOVA (BUL)6-0 6-2 Elena JANKULOVSKA (MKD)

Laura MASIC (CRO)     6-4 6-1     Mila BUREK (GBR)

Katerina MANDELIKOVA (CZE) [2]6-2 6-1Viktorija VESELINOVA (MKD)

 


ДВОЈКИ

1 коло ДВОЈКИ

Ammar ELAMIN (IRL) / Jakub KATUCH (SVK) [1]     Walkover    Stefan GAZO (SRB) / Zhan ZHENG (CHN)

Piotr GALUS (POL) / Matthis ROSS (GBR)     6-1 6-2     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Jan WAJDEMAJER (POL) [3]     6-0 6-2     Mihael MIHAYLOV (BUL) / Stevan POPOVIC (GER)

Vasil DIMITROV (BUL) / Dian NEDEV (BUL)     7-6(4) 6-1     Nik JURJEVCIC (SLO) / Lazar MILICEVIC (SRB)

Nikola KIJAC (SRB) / Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)     6-1 6-1     Andrija JEVTIC (SRB) / Nikola JEVTIC (SRB)

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Hristo PLASESKI (MKD)   1-6 7-5 [10-5]     Leandros MISDRAHIS (GRE) / Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [4]

Adam JURAJDA (CZE) / Piotr KUSIEWICZ (POL)     6-0 6-1     Evan FRAGISTAS (GRE) / Aleksandros TSIKOV (UKR)

Andrej ANDREEVSKI (MKD) / Prohor CHAMUROVSKI (MKD)     Walkover    Raphael COLLIGNON (BEL) / Diego DIGRACI (BEL) [2]

 

Katerina MANDELIKOVA (CZE) / Dariya RADULOVA (BUL) [1]     BYE   

Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR) / Sabrina KALANDAROV (ISR)     6-4 6-2     Mina DASKALOVIC (MKD) / Daniela KOLEVA (MKD)

Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [4]     6-4 7-5     Valentina GAGGINI (ITA) / Vittoria PASTORINO (ITA)

Mila BUREK (GBR) / Julie SAPPL (SUI)     6-3 7-5     Marta JASKIEWICZ (POL) / Mija LJUBIC (SRB)

Elena JANKULOVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-0 6-3     Marija ELENOVA (MKD) / Nadja NONKOVIC (SRB)

Anna Sofia HASETH (NOR) / Daria SHALAMANOVA (BUL)     6-1 6-4     Ema HORVAT (SLO) / Anja TRBEZNIK (SLO) [3]

Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD)     6-1 6-1     Andrijana BRKIC (SRB) / Emilija KOJCIC (SRB)

 


 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup