Вести
Обрад Марковски се пласира на главен турнир на Ф1 во Кувајт  30-10-2018
Македонските тенисери Стефан Мицов и Обрад Марковски, оваа недела настапуваат на ИТФ Фјучерс турнирот со награден фонд од 15.000УСД во Кувајт.

На главниот турнир преку квалификациите се пласира само Obrad MARKOVSKI  (нема АТП ранг) кој  загуби во 1 коло од главниот турнир од 3 носител на турнирот Французот  Constantin BITTOUN KOUZMINE  (634 на АТП), со резултат 16, 57.
Стефан Мицов загуби во 2 коло од квалификациите и не се пласира на главниот турнир.

Комплетни резултати на двајцата тенисери на овој турнир:
 

1 коло главен турнир

Obrad MARKOVSKI 16, 57 Constantin BITTOUN KOUZMINE [3]

 

2 коло квалификации

Dennis USPENSKY (USA)     6-2 6-3     Stefan MICOV (MKD) [1]

Obrad MARKOVSKI (MKD)     6-2 6-2     Talal ALABDULLAH (KUW)

1 коло квалификации

Stefan MICOV (MKD) [1]     BYE   

Obrad MARKOVSKI (MKD)     6-4 7-6(7)     Mousa Shanan ZAYED (QAT)

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup