Вести
Лина на ВТА турнирот Бол 125000УСД  08-06-2017
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа, го заврши настапот на ВТА турнир вреден 125.000УСД, во Бол, Хрватска.

Лина е со ранг 175 на ВТА и денес, во 1 коло ја победи Ана Бискиќ од Хрватска која е 1171 на ВТА со резултат 6-1, 6-1, а во 2 коло на главниот турнир од Ивана Јoровиќ (171 на ВТА) со резултат 4-6, 7-5, 2-6.

Во конкуренција на двојки Лина настапуваше заедно со Бугарката Алексндрина Најденова како 3 носителки на турнирот и стигнаа до финале на турнирот каде загубија со резултат

финале ДВОЈКИ
Lina GJORCHESKA (MKD) Aleksandrina NAYDENOVA (BUL)4-6, 2-6 CHUANG, Chia-Jung (TPE) / VORACOVA, Renata (CZE) 
1/2 финале ДВОЈКИ
Lina GJORCHESKA (MKD) Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) 6-3, 6-4 SAKKARI, Maria (GRE) / SORRIBES TORMO, Sara (ESP)
1/4 финале ДВОЈКИ
Lina GJORCHESKA (MKD) Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) 6-2,6-4- Ivana Jorovic (SRB) / KOSTOVA, Elitsa (BUL)
1 коло главен турнир ДВОЈКИ 07.06.2017
Lina GJORCHESKA (MKD) Aleksandrina NAYDENOVA (BUL)6-4,6-1 Ana BISKIC (CRO) Ani Mijacika (CRO)
2коло главен турнир 08.06.2017
Lina GJORCHESKA (MKD) 4-6, 7-5, 2-6 Ivana Jorovic (SRB) 171 на ВТА
1 коло главен турнир 06.06.2017
Lina GJORCHESKA (MKD) 6-1, 6-1 во тек Ana BISKIC (CRO)

      
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup