Вести
Јотовски заврши со настап на Ф2 во Сомбор, Србија  28-07-2016

Томислав Јотовски го заврши настапот на ИТФ фјучерс турнир Ф2 во Сомбор, Србија, откако вчера загуби во  2 коло поединечна конкуренција на главниот турнир од Viktor FILIPENKO (HUN) со резултат 5-7, 1-6, и по поразот во двојки во 1/2 финале.
На овој турнир учествуваа и Бесир Дургути кој преку квалификациониот турнир се пласира на главниот турнир во поединечна конкуренција и во квалификациите Горазд Србљак кој загуби 3 коло квалификации и Стефан Мицов во 1 коло квалификации.
Подоле се комплетните резултати кои македонските тенисери ги постигнаа на овој турнир.

ГЛАВЕН ТУРНИР

ПОЕДИНЕЧНА КОНКУРЕНЦИЈА

2 коло 28.07.2016

Tomislav JOTOVSKI (MKD) - 5-7, 1-6 Viktor FILIPENKO (HUN)

1 коло

Kristijan MESAROS (CRO) [1]     6-3 6-1     Besir DURGUTI (MKD)

Tomislav JOTOVSKI (MKD)     6-3 6-7(7) 6-3     Alessandro LUISI (ITA)

КОНКУРЕНЦИЈА ДВОЈКИ

½ финале 28.07.2016

Tomislav JOTOVSKI (MKD) / Strahinja RAKIC (SRB)  3-6,1-6 Domagoj BILJESKO (CRO) / Borna GOJO (CRO)    

 ¼ финале

Tomislav JOTOVSKI (MKD) / Strahinja RAKIC (SRB)  6-1 6-3  Darko JANDRIC (SRB) / Nebojsa PERIC (SRB) [2]

1 коло

Tomislav JOTOVSKI (MKD) / Strahinja RAKIC (SRB)     7-6(2) 6-2     Dejan ANTONIC (SRB) / Dejan KATIC (SRB)

 


КВАЛИФИКАЦИИ

1 коло

Ivan MITRIC (CAN)     6-4 6-4     Stefan MICOV (MKD) [10]

Besir DURGUTI (MKD)     6-1 6-4     Karlo KRANIC (CRO)

Gorazd SRBLJAK (MKD) [8]     6-2 6-4     Stefan PETROVIC (SWE)

2 коло

Besir DURGUTI (MKD)     7-5 6-2     Bogdan BAJIC (SRB)

Gorazd SRBLJAK (MKD) [8]     6-0 6-3     Lazar VOJINOVIC (SRB)

3 коло

Besir DURGUTI (MKD)     3-0 Retired    Daniel UHLIG (GER) [7]

Luca GIACOMELLI (SUI) [14]     6-3 6-1     Gorazd SRBLJAK (MKD) [8]

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup