Вести
За опстанок- Северна Македонија 1-2 Монако  13-09-2019
 Дејвис Куп репрезентацијата на Северна Македонија, на 14.09.2019 година, ќе го одигра последниот натпревар на Дејвис Куп натпреварите во 2019. 

Утре ќе се разигрува за пласман на Play off натпреварите во 2020 година, кеде ќе се пласираат 4 држави, но ќе се одиграат и 2 натпревари за опстанок во Третата Европска Група.

Нашата репрезентација ќе игра против репрезентацијата на Монако (3 место во Групата А) за опстанок во Третата Европска Група

Сабота, 14.09.2019
Монако  -Северна Македонија

1 натпревар Dimitar Grabul - Dimitar Grabul  6-7(11), 2-6
2 натпревар Gorazd Srbljak  - Hugo Nys    4-6, 6-4, 6-4
3 натпревар Dimitar Grabul / Gorazd Srbljak -   Romain Arneodo   / Benjamin Balleret   1-6, 2-6 

MОНАКО- РАНГ 74

Hugo Nys -417 ATP

Lucas Catarina- 464 ATP

Romain Arneodo   88 ATP двојки

Benjamin Balleret - (најдобар ранг 204 сингл/)Captain Guillaume Couillard (MON

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА- РАНГ 79

Gorazd Srbljak  868 ATP

Dimitar Grabul (најдобар ранг505 сингл)

Luka Ljuben Andonov-1285 – ITF јуниорски

Berk Bugarikj - 951 – ITF јуниорски

Captain Chedomir Jovanovski (MKD)

 

Сабота, 14.09.2019
Полска-Естонија
Грција-Латвија
Монако  -Северна Македонија
Луксембург-Црна Гора

 

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup