Вести
Квалификации на ИТФ Божиќен турнир  06-01-2019
 Македонските тенисери дене го продолжи ја настапот  на ИТФ јуниорскиот турнир Божиќен турнир 2019, кој се одржува во Белград, Србија.

Денес се одиграа натпреварите од 2 и 3 коло квалификации, а од македонските тенисери само Александра Симева се пласира на главниот турнир.

Комплетни резултати кои ги потигнаа македонските тенисери на квалификациониот турнир:

3 коло квалификации (06,01,2019)
Aleksandra SIMEVA (MKD) [6]     6-4 6-3     Lara NEDELJKOVIC (AUT) -
Sofia Maria NICOLAE (ROU)     6-2 6-2     Ana RISTEVSKA (MKD)
Gjorgji JANKULOVSKI (MKD) [7] 36, 46  Vanja DOBRNJAC (SRB) [3]

2 коло квалификации (06,01,2019)
Luka MARKOVIC (SRB)     2-6 6-1 6-3     Vedran RADONJANIN (MKD) 
Gjorgji JANKULOVSKI (MKD) [7]   7-6(5) 4-6 7-5  Mario RADEV (BUL)  
Aleksandra SIMEVA (MKD) [6]   62, 60  Doroteja PETROVIC (SRB)
Ana RISTEVSKA (MKD)   75, 63  Tara DAKIC (SRB) [8] 

1 коло квалификации
Vedran RADONJANIN (MKD)     6-0 6-4     Sava RADOVIC (SRB)
Gjorgji JANKULOVSKI (MKD) [7]     6-3 6-2     Petar BELOSEVIC (SRB)
Aleksandra SIMEVA (MKD) [6]     6-1 6-2     Mirjana JOVANOVIC (SRB)
Ana RISTEVSKA (MKD)     6-1 6-1     Roxana REPASI (AUT)
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup