Вести
последно коло квалификации на ТЕННИСПАРК ОПЕН 2018  07-05-2018

 

На терените на тенискиот клуб Тенниспарк Скопје-Скопје во периодот од 05.05. до 13.05.2018 година се одигрува ИТФ јуниорскиот турнир ТЕННИСПАРК ОПЕН 2018 година за јуниори и јуниорки до 18 години. Турнирот е од 5 категорија и се игра на костур 32 квалификации и 32 главен турнир со 16 во двојки.

 

На квалификациониот турнир учествуваа 32 јуниори и 23 јуниорки (55 тенисери)  од 18 држави и тоа: Србија, Полска, Чешка, Бугарија, Израел, Русија, Италија, Романија, Израел, Словенија, Швајцарија, Норвешка, Соединетите Американски Држави, Украина, Хрватска, Велика Британија и Македонија.

 

ДО СЕГА НА КВАЛИФИКАЦИОНИОТ ТУРНИР ПОСТИГНАТИ СЕ СЛЕДНИТЕ РЕЗУЛТАТИ:

 

 

3 коло квалификации за пласман главен турнир

Stefan GAZO (SRB)   7-5, 6-3 Piotr KUSIEWICZ (POL)       

Adam JURAJDA (CZE) [2]  6-4, 76(6)   Vasil DIMITROV (BUL) [5]    

Mihael MIHAYLOV (BUL)5-7, 6-4, 6-2Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB) [8

Dian NEDEV (BUL) [4 7-5, 6-2 Niv ZUCKERMAN (ISR) [7]    

3 коло квалификации за пласман главен турнир

Andrijana BRKIC (SRB) 6-2, 6-3 Tamara ERAKOVIC (SRB)        

Marija ELENOVA (MKD)  3-6, 7-5, 6-3 Polina AKIMOVA (RUS)       

Valentina GAGGINI (ITA) 6-3, 6-0 Nadja NONKOVIC (SRB)   
Daria SHALAMANOVA (BUL)  6-0, 6-0 Lavinia SAVU (ROU) [4)    

 

2 коло квалификации

Piotr KUSIEWICZ (POL)     4-6 6-1 6-0     Vedran RADONJANIN (MKD)

Stefan GAZO (SRB)     6-1 6-0     Veselin KISELKOV (BUL)

Adam JURAJDA (CZE) [2]     6-1 6-0     Filip ANDONOVSKI (MKD)

Vasil DIMITROV (BUL) [5]     6-3 7-5     Nikola KIJAC (SRB)

Mihael MIHAYLOV (BUL)     6-3 6-4     Piotr GALUS (POL) [3]

Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB) [8]     6-1 6-3     Nik JURJEVCIC (SLO)

Dian NEDEV (BUL) [4]     4-6 6-2 6-3     Andrija JEVTIC (SRB)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [7]     6-1 6-1     Hristo PLASESKI (MKD)

 

2 коло квалификации

Valentina GAGGINI (ITA) 7-6(6), 6-2 Mirela SHKUMBOVA (BUL) [5] 

Tamara ERAKOVIC (SRB)7-6(6) 3-6 7-6(6) Ralitsa ALEXANDROVA (BUL) [1]

Andrijana BRKIC (SRB)     7-5 6-1     Julia Mathisen STROM (NOR)

Polina AKIMOVA (RUS)     6-4 6-1     Sonia CASSANI (ITA) [2]

Marija ELENOVA (MKD)     6-4 6-2     Nikol RUSEVA (BUL)

Nadja NONKOVIC (SRB)     6-1 4-1 Retired   Oana COCAN (ROU) [3]

Lavinia SAVU (ROU) [4]     6-3 6-3     Tijana NIKOLIC (SRB)

Daria SHALAMANOVA (BUL)     6-4 6-3     Sara PAUNOVIC (SUI) [6]

 

1 коло квалификации

Vedran RADONJANIN (MKD)     4-6 7-5 6-1  Tom SAPORTA (ISR) [1]

Piotr KUSIEWICZ (POL)     7-5 6-1     Valeriy MARTISHEV (RUS)

Stefan GAZO (SRB)     6-1 6-0     Berk BUGARIKJ (MKD)

Veselin KISELKOV (BUL)5-7 2-0 RetiredMarko KOVACEVIC (SLO)[6]

Adam JURAJDA (CZE) [2]     7-5 6-0     Maximilian BORISOV (BUL)

Filip ANDONOVSKI (MKD)     6-3 6-1     Jovan CIRKOVIC (SRB)

Nikola KIJAC (SRB)     6-4 6-3     Mateusz CISLO (POL)

Vasil DIMITROV (BUL) [5]     7-5 6-4     Charlie PENMAN (GBR)

Piotr GALUS (POL) [3]     6-0 6-0 Kristoffer Mathisen STROM (NOR)

Mihael MIHAYLOV (BUL)     1-6 6-2 7-5     Jovan POZNAN (SRB)

Nik JURJEVCIC (SLO)     6-0 6-1     Fidan AGUSHI (MKD)

Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB) [8]     6-4 7-6(7)     Jovan ILIC (CRO)

Dian NEDEV (BUL) [4]     6-0 6-1     Josip APOSTOLOSKI (MKD)

Andrija JEVTIC (SRB)     2-6 7-5 6-1     Antoniu Aurel TAMAS (ROU)

Hristo PLASESKI (MKD)     4-6 6-2 6-0     Aleksandros TSIKOV (UKR)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [7] 7-6(3) 6-2 Dominik Robert SLIWINSKI(POL)

 

1 коло квалификации

Ralitsa ALEXANDROVA (BUL) [1]     BYE   

Tamara ERAKOVIC (SRB)     6-3 6-1     Sara RADOJEVIC (SUI)

Julia Mathisen STROM (NOR)     BYE   

Andrijana BRKIC (SRB)     BYE   

Sonia CASSANI (ITA) [2]     BYE   

Polina AKIMOVA (RUS)     7-5 7-6(5)     Anastasija RADOJEVIC (SRB)

Nikol RUSEVA (BUL)     7-6(7) 6-2     Nika STRASEK (SLO)

Marija ELENOVA (MKD)     BYE   

Oana COCAN (ROU) [3]     BYE   

Nadja NONKOVIC (SRB)     6-2 6-1     Soraya KOBLENCE (USA)

Valentina GAGGINI (ITA)     6-3 4-6 6-0     Maja RADISIC (SLO)

Mirela SHKUMBOVA (BUL) [5]     BYE   

Lavinia SAVU (ROU) [4]     BYE   

Tijana NIKOLIC (SRB)     6-1 7-6(5)     Mina DASKALOVIC (MKD)

Daria SHALAMANOVA (BUL)     6-0 6-0     Vittoria PASTORINO (ITA)

Sara PAUNOVIC (SUI) [6]     BYE   

 

 

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup