Вести
Квалификации на Скопје Опен 2018  30-04-2018
 

На терените на тенискиот клуб Југ-Скопје од Скопје во периодот од 28.04 до 05.05.2018 година се одигрува ИТФ јуниорскиот турнир Скопје Опен 2018 година за јуниори и јуниорки до 18 години. Турнирот е од 5 категорија и се игра на костур 48 квалификации и 48 главен турнир со 24 во двојки.

На квалификациониот турнир учествуваа 42 јуниори и 23 јуниорки (65 тенисери)  од 23 држави и тоа: Белгија, Холандија, Србија, Полска, Бугарија, Романија, Ирска, Црна Гора, Велика Британија, Хратска, Словенија, Грција, Норвешка, Турција, Косово, Шпанија, Италија, Чешка, Шведска, Украина, Швајцарија, Соединетите Американски Држави и Македонија и ги постигнаа следните резултати:

3 коло квалификации за пласман на главен турнир

Danilo KRUNIC (SRB)     6-1 6-4     Bo CAUTAERTS (BEL)

Adam KOVAC (SRB) [8]     6-3 6-4     Niv ZUCKERMAN (ISR) [2]

Jovan ILIC (CRO)     6-4 6-1     Andrija JEVTIC (SRB) [9]

Orhan Gur UMUR (TUR) [7]     6-4 6-1     Jovan CIRKOVIC (SRB)

Maximilian BORISOV (BUL)     7-5 6-4     Berk BUGARIKJ (MKD)

Halil AYDOGDU (TUR) [11]     6-1 7-5     Nermin HOXHIQ (MNE) [6]

 

2 коло квалификации

Vanja VIDANOVIC (SRB) [1]  6-4 6-2   Clara-Kei MARCH OKUYAMA (ESP)

Eleni FASOULA (GRE)     6-0 7-6(4)     Andjela VIDOVIC (SRB)

Valentina GAGGINI (ITA)     6-1 6-0     Julia LIF (SWE)

Tara DAKIC (SRB)     6-0 7-5     Theodora XANTAVA (GRE)

Natalia FEHR (SUI)     4-6 6-4 6-4     Soraya KOBLENCE (USA)

Anja DRASKOVIC (MNE)     6-2 6-0     Nadja NONKOVIC (SRB)

2 коло квалификации

Bo CAUTAERTS (BEL)     4-6 6-1 7-6(6)     Mihail KUSESKI (MKD) [1]

Danilo KRUNIC (SRB)     6-4 1-6 7-5     Veselin KISELKOV (BUL)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [2]     6-3 6-3     Vlad MARCU (ROU)

Adam KOVAC (SRB) [8]     7-5 6-3     Mladen NOVOVIC (MNE)

Jovan ILIC (CRO)     7-5 3-6 7-5     Charlie PENMAN (GBR) [3]

Andrija JEVTIC (SRB) [9]     6-1 6-0     Dimitur SIMEONOV (BUL)

Jovan CIRKOVIC (SRB)     7-5 6-2     Stylianos POUTIS (GRE) [4]

Orhan Gur UMUR (TUR) [7]     7-5 6-2     Kristoffer Mathisen STROM (NOR)

Maximilian BORISOV (BUL)     6-3 7-5     Matija ZUGIC (SRB) [5]

Berk BUGARIKJ (MKD)     6-4 6-2     Lav DASIC (SRB)

Nermin HOXHIQ (MNE) [6]     7-6(2) 6-2     Viktor GRIGOROV (BUL)

Halil AYDOGDU (TUR) [11]     6-1 6-1     Klemen TASNER (SLO)

 

1 коло квалификации

Vanja VIDANOVIC (SRB) [1]     BYE   

Clara-Kei MARCH OKUYAMA (ESP)     6-2 7-6(2) Maja RADISIC (SLO)

Eleni FASOULA (GRE)     6-1 6-3     Vittoria PASTORINO (ITA)

Andjela VIDOVIC (SRB)     6-0 6-0     Dominika TALPOVA (CZE)

Valentina GAGGINI (ITA)     6-4 6-2     Giulia BRIGHI (ITA)

Julia LIF (SWE)     6-2 6-3     Marija MICIC (SRB)

Tara DAKIC (SRB)     6-3 6-1     Anita CHORNEY (UKR)

Theodora XANTAVA (GRE)     6-3 7-6(0)     Matilde RONCHI (ITA)

Natalia FEHR (SUI)     6-0 6-3     Julia Mathisen STROM (NOR)

Soraya KOBLENCE (USA)     6-2 6-3     Tatiana PRAPA (ITA)

Nadja NONKOVIC (SRB)     6-3 6-4     Nadja OSTOJIC (SRB)

Anja DRASKOVIC (MNE)     3-6 6-2 6-1     Nika STRASEK (SLO)

 

Во 1 коло квалификации

Mihail KUSESKI (MKD) [1]     BYE   

Bo CAUTAERTS (BEL)     Walkover    Maximilian KENDLER (NED)

Danilo KRUNIC (SRB)     7-6(4) 6-3     Grzegorz RUDNICKI (POL)

Veselin KISELKOV (BUL)     6-3 6-3     Veljko PEJCIC (SRB)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [2]     BYE   

Vlad MARCU (ROU)     6-2 6-2     Srgjan SPASENOVSKI (MKD)

Mladen NOVOVIC (MNE)     3-6 6-2 6-1     Filip ANDONOVSKI (MKD)

Adam KOVAC (SRB) [8]     4-6 6-1 6-1     Mihael MIHAYLOV (BUL)

Charlie PENMAN (GBR) [3]     BYE   

Jovan ILIC (CRO)     6-0 6-3     Eldin HUSEINOVIC (MKD)

Dimitur SIMEONOV (BUL)     4-6 7-6(4) 7-6(2)     Maks LUKMAN (SLO)

Andrija JEVTIC (SRB) [9]     6-3 6-3     Damjan POPOVSKI (MKD)

Stylianos POUTIS (GRE) [4]     BYE   

Jovan CIRKOVIC (SRB)     6-2 6-2     Ivan MIMICA (CRO)

Kristoffer Mathisen STROM (NOR)     6-3 7-6(5)Josip APOSTOLOSKI (MKD)

Orhan Gur UMUR (TUR) [7]     BYE   

Matija ZUGIC (SRB) [5]     BYE   

Maximilian BORISOV (BUL)     6-2 3-0 Retired    Stefan CHALOVSKI (MKD)

Lav DASIC (SRB)     6-2 5-7 6-4     Mateusz CISLO (POL)

Berk BUGARIKJ (MKD)     6-1 6-2     Antoniu Aurel TAMAS (ROU) [10]

Nermin HOXHIQ (MNE) [6]     BYE   

Viktor GRIGOROV (BUL)     6-4 6-2     Sava STANKOVIC (SRB)

Klemen TASNER (SLO)     6-1 7-5     Fidan AGUSHI (MKD)

Halil AYDOGDU (TUR) [11]     6-1 6-1     Muhamed ZULJI (KOS)

 

со зелено се обележани тенисерите кои се пласирани во главен турнир 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup