Вести
Бојан поразен 1 коло квалификации на Роланд Гарос 2016  26-05-2016


Најдобро рангираниот македонски тенисер до 18 години Бојан   Bojan JANKULOVSKI 61 на ИТФ ндо 18 годинми, го заврши настапот на јуниорскиот турнир до 18 години Роланд Гарос.
Тој беше поставен за 8 носител на квалификациите и во 1 коло загуби од французионот Valentin VACHEROT (558 на ИТФ) со резултат 4-6, 6-7(10)

1 коло квалификации
Valentin VACHEROT (FRA)     6-4 7-6(10)     Bojan JANKULOVSKI (MKD) [8]
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup