Вести
Лина на 60.000 Загреб  06-09-2018
Најдобро рангираната македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, оваа недела настапува на ИТФ турнирот вреден 60.000 УСД, во Загреб, Хрватска.

Таа во 1 коло од главниот турнир загуби од 2 носителка на турнирот Викторија Томова од Бугарија, со резултат 5-7, 2-6, а денес заедно со хрватската тенисерка Ива Приморац настапуваат во 1 коло конкуренција на двојки против хрватско/ францускиот пар Silvia NJIRIC (CRO) / Myrtille GEORGES (FRA).

1 коло
Viktoriya TOMOVA (BUL) [2]     7-5 6-2     Lina GJORCHESKA (MKD)

1 коло двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) /Iva PRIMORAC (CRO) 6-3, 4-6, 4-10  Silvia NJIRIC (CRO) / Myrtille GEORGES (FRA)
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup