Вести
ИТФ ТЕННИСПАРК ОПЕН 2018  14-05-2018
  

На терените на тенискиот клуб Тенниспарк Скопје-Скопје, денес завршува ИТФ јуниорскиот турнир ТЕННИСПАРК ОПЕН 2018 година за јуниори и јуниорки до 18 години. Турнирот е од 5 категорија и се игра на костур 32 квалификации и 32 главен турнир со 16 во двојки.

Денес на распоред се финалните натпревари во поединечна конкуренција и во конкуренција на двојки.

финале

Goran ZIVOTIC (SRB) [2]     6-3 6-1     Lazar MILICEVIC (SRB) [7]

  

 

финале

Saara ORAV (EST) [4]     6-2 6-4     Emeline DE WITTE (BEL) [8]

 

 



финале  ДВОЈКИ

Adam JURAJDA (CZE) / Piotr KUSIEWICZ (POL)     6-2 6-1     Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Jan WAJDEMAJER (POL) [3]

 

 Katerina MANDELIKOVA (CZE) / Dariya RADULOVA (BUL) [1]     6-2 6-0     Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD)

 


Комплетни резултати кои се постигнаа досега на Тенниспарк Опен 2018:

финале

Goran ZIVOTIC (SRB) [2]     6-3 6-1     Lazar MILICEVIC (SRB) [7]

  

 

финале

Saara ORAV (EST) [4]     6-2 6-4     Emeline DE WITTE (BEL) [8]

 

 

½ финале

Lazar MILICEVIC (SRB) [7]     6-3 6-2     Ammar ELAMIN (IRL) [4]

Goran ZIVOTIC (SRB) [2]     7-6(4) 4-6 6-2     Stefan KALAFATIC (SRB)

  

 

½ финале

Saara ORAV (EST) [4]     6-4 6-2     Ema HORVAT (SLO) [7]

Emeline DE WITTE (BEL) [8]     6-2 6-3     Daria SHALAMANOVA (BUL)

 

 

¼ финале

Lazar MILICEVIC (SRB) [7]     7-6(6) 6-1     Matthis ROSS (GBR)

Ammar ELAMIN (IRL) [4]     6-4 7-6(5)     Jan WAJDEMAJER (POL) [5]

Stefan KALAFATIC (SRB)     7-5 6-2     Jakub KATUCH (SVK) [8]

Goran ZIVOTIC (SRB) [2]     6-3 5-7 6-4     Stefan GAZO (SRB)

¼ финале

Ema HORVAT (SLO) [7]     7-6(9) 6-1     Aleksandra SIMEVA (MKD)

Saara ORAV (EST) [4]     2-6 6-4 7-5     Dariya RADULOVA (BUL) [6]

Emeline DE WITTE (BEL) [8]     3-0 Retired    Emilija KOJCIC (SRB) [3]

Daria SHALAMANOVA (BUL)3-6 7-6(4) 6-3Katerina MANDELIKOVA (CZE) [2]

 

2 коло главен турнир

Matthis ROSS (GBR)     6-2 2-6 6-4     Simeon TERZIEV (BUL)

Lazar MILICEVIC (SRB) [7]     7-6(4) 6-4  Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)

Ammar ELAMIN (IRL) [4]     6-7(3) 6-4 6-0     Diego DIGRACI (BEL)

Jan WAJDEMAJER (POL) [5]     3-0 Retired    Luka JANKOVIC (SRB)

Jakub KATUCH (SVK) [8]     7-5 7-6(5)     Mihael MIHAYLOV (BUL)

Stefan KALAFATIC (SRB)     6-4 6-4     Leandros MISDRAHIS (GRE) [3]

Stefan GAZO (SRB)     6-3 7-6(8)     Piotr KUSIEWICZ (POL)

Goran ZIVOTIC (SRB) [2]     6-4 6-2     Dimosthenis TARAMONLIS (GRE

2 коло главен турнир

Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-1 6-1  Yvonna ZUFFOVA (SVK)

Ema HORVAT (SLO) [7]     7-5 6-2     Koral KOLDOBSKI (ISR)

Saara ORAV (EST) [4]     6-4 6-0     Valentina GAGGINI (ITA)

Dariya RADULOVA (BUL) [6]     6-1 6-2  Andrijana BRKIC (SRB)

Emeline DE WITTE (BEL) [8]     6-0 6-2     Julie SCHALCH (SUI)

Emilija KOJCIC (SRB) [3]     6-1 6-2     Daniela KOLEVA (MKD)

Daria SHALAMANOVA (BUL)     6-3 6-1 Karina JENSRUD (NOR)

Katerina MANDELIKOVA (CZE[2]6-2 Retired Laura MASIC (CRO)

1 коло главен турнир

Simeon TERZIEV (BUL)     6-2 2-6 6-2     Evan FRAGISTAS (GRE) [1]

Matthis ROSS (GBR)     6-1 6-3     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)

Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)     6-3 6-2     Stevan POPOVIC (GER)

Lazar MILICEVIC (SRB) [7]     6-3 6-1     Adam JURAJDA (CZE)

Ammar ELAMIN (IRL) [4]     6-1 6-1     Zhan ZHENG (CHN)

Diego DIGRACI (BEL)     6-1 6-7(7) 7-5     Mario GERASIMOSKI (MKD)

Luka JANKOVIC (SRB)     6-4 6-1     Dian NEDEV (BUL)

Jan WAJDEMAJER (POL) [5]     6-2 6-1     Matvei ALEKSANDROV (RUS)

Jakub KATUCH (SVK) [8]     6-3 1-6 6-2     Andrej ANDREEVSKI (MKD)

Mihael MIHAYLOV (BUL)     3-6 6-2 6-3     Nikola JEVTIC (SRB)

Stefan KALAFATIC (SRB)     6-2 7-5     Vasil DIMITROV (BUL)

Leandros MISDRAHIS (GRE) [3]6-7(4) 6-1 6-2Karl Fredrik UTHEIM (SWE)

Stefan GAZO (SRB)     6-1 2-6 6-2     Raphael COLLIGNON (BEL) [6]

Piotr KUSIEWICZ (POL)     6-1 6-4     Prohor CHAMUROVSKI (MKD)

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) 6-4 6-7(4) 6-3 Matic PODLIPNIK (SLO)

Goran ZIVOTIC (SRB) [2]     6-2 6-1     Luka Ljuben ANDONOV (MKD)

1 коло главен турнир

Yvonna ZUFFOVA (SVK)3-6 6-3 6-3 Victoria CARLSTEN (SWE) [1]

Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-2 6-0     Mija LJUBIC (SRB)

Koral KOLDOBSKI (ISR)     6-3 6-1     Lucija FAJ (CRO)

Ema HORVAT (SLO) [7]     3-6 6-2 6-3     Julie SAPPL (SUI)

Saara ORAV (EST) [4]     6-3 6-1     Marija ELENOVA (MKD)

Valentina GAGGINI (ITA)   6-3 6-4  Anna Sofia HASETH (NOR)

Andrijana BRKIC (SRB)  6-4 7-6(4)  Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR)

Dariya RADULOVA (BUL) [6]     7-5 6-4  Ana RISTEVSKA (MKD)

Emeline DE WITTE (BEL) [8] 4-6 6-2 6-2   Katarina TRIVIC (BIH)

Julie SCHALCH (SUI)     6-0 6-1     Sabrina KALANDAROV (ISR)

Daniela KOLEVA (MKD)     6-3 6-1     Marta JASKIEWICZ (POL)

Emilija KOJCIC (SRB) [3]  7-6(6) 5-7 6-4  Anja TRBEZNIK (SLO)

Karina JENSRUD (NOR)     6-1 7-5     Lorin TILIPMAN (ISR) [5]

Daria SHALAMANOVA (BUL)6-0 6-2 Elena JANKULOVSKA (MKD)

Laura MASIC (CRO)     6-4 6-1     Mila BUREK (GBR)

Katerina MANDELIKOVA (CZE) [2]6-2 6-1Viktorija VESELINOVA (MKD)

 

  

финале  ДВОЈКИ

Adam JURAJDA (CZE) / Piotr KUSIEWICZ (POL)     6-2 6-1     Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Jan WAJDEMAJER (POL) [3]

 

 Katerina MANDELIKOVA (CZE) / Dariya RADULOVA (BUL) [1]     6-2 6-0     Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD)

 

½ финале  ДВОЈКИ

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Jan WAJDEMAJER (POL) [3]     Walkover    Piotr GALUS (POL) / Matthis ROSS (GBR)

Adam JURAJDA (CZE) / Piotr KUSIEWICZ (POL)     6-3 7-6(5)     Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Hristo PLASESKI (MKD)

 

Katerina MANDELIKOVA (CZE) / Dariya RADULOVA (BUL) [1]     6-0 6-4     Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [4]

Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD)     6-3 6-3     Elena JANKULOVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD)

 

¼ финале  ДВОЈКИ

Piotr GALUS (POL) / Matthis ROSS (GBR)     7-6(2) 6-0     Ammar ELAMIN (IRL) / Jakub KATUCH (SVK) [1]

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Jan WAJDEMAJER (POL) [3]     6-2 7-6(5)     Vasil DIMITROV (BUL) / Dian NEDEV (BUL)

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Hristo PLASESKI (MKD)     4-6 6-1 [10-5]     Nikola KIJAC (SRB) / Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)

Adam JURAJDA (CZE) / Piotr KUSIEWICZ (POL)     6-1 3-6 [10-7]     Andrej ANDREEVSKI (MKD) / Prohor CHAMUROVSKI (MKD)

 

Katerina MANDELIKOVA (CZE) / Dariya RADULOVA (BUL) [1]     6-2 6-0     Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR) / Sabrina KALANDAROV (ISR)

Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [4]     6-7(2) 6-4 [10-5]     Mila BUREK (GBR) / Julie SAPPL (SUI)

Elena JANKULOVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-3 7-5     Anna Sofia HASETH (NOR) / Daria SHALAMANOVA (BUL)

Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD)     6-2 6-3     Koral KOLDOBSKI (ISR) / Lorin TILIPMAN (ISR) [2]

 

1 коло ДВОЈКИ

Ammar ELAMIN (IRL) / Jakub KATUCH (SVK) [1]     Walkover    Stefan GAZO (SRB) / Zhan ZHENG (CHN)

Piotr GALUS (POL) / Matthis ROSS (GBR)     6-1 6-2     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Jan WAJDEMAJER (POL) [3]     6-0 6-2     Mihael MIHAYLOV (BUL) / Stevan POPOVIC (GER)

Vasil DIMITROV (BUL) / Dian NEDEV (BUL)     7-6(4) 6-1     Nik JURJEVCIC (SLO) / Lazar MILICEVIC (SRB)

Nikola KIJAC (SRB) / Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)     6-1 6-1     Andrija JEVTIC (SRB) / Nikola JEVTIC (SRB)

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Hristo PLASESKI (MKD)     1-6 7-5 [10-5]     Leandros MISDRAHIS (GRE) / Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [4]

Adam JURAJDA (CZE) / Piotr KUSIEWICZ (POL)     6-0 6-1     Evan FRAGISTAS (GRE) / Aleksandros TSIKOV (UKR)

Andrej ANDREEVSKI (MKD) / Prohor CHAMUROVSKI (MKD)     Walkover    Raphael COLLIGNON (BEL) / Diego DIGRACI (BEL) [2]

 

Katerina MANDELIKOVA (CZE) / Dariya RADULOVA (BUL) [1]     BYE   

Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR) / Sabrina KALANDAROV (ISR)     6-4 6-2     Mina DASKALOVIC (MKD) / Daniela KOLEVA (MKD)

Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [4]     6-4 7-5     Valentina GAGGINI (ITA) / Vittoria PASTORINO (ITA)

Mila BUREK (GBR) / Julie SAPPL (SUI)     6-3 7-5     Marta JASKIEWICZ (POL) / Mija LJUBIC (SRB)

Elena JANKULOVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-0 6-3     Marija ELENOVA (MKD) / Nadja NONKOVIC (SRB)

Anna Sofia HASETH (NOR) / Daria SHALAMANOVA (BUL)     6-1 6-4     Ema HORVAT (SLO) / Anja TRBEZNIK (SLO) [3]

Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD)     6-1 6-1     Andrijana BRKIC (SRB) / Emilija KOJCIC (SRB)

Koral KOLDOBSKI (ISR) / Lorin TILIPMAN (ISR) [2]     BYE   

 

 



 НА КВАЛИФИКАЦИОНИОТ ТУРНИР ПОСТИГНАТИ СЕ СЛЕДНИТЕ РЕЗУЛТАТИ:

 

 

3 коло квалификации за пласман главен турнир

Stefan GAZO (SRB)   7-5, 6-3 Piotr KUSIEWICZ (POL)       

Adam JURAJDA (CZE) [2]  6-4, 76(6)   Vasil DIMITROV (BUL) [5]    

Mihael MIHAYLOV (BUL)5-7, 6-4, 6-2Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB) [8

Dian NEDEV (BUL) [4 7-5, 6-2 Niv ZUCKERMAN (ISR) [7]    

3 коло квалификации за пласман главен турнир

Andrijana BRKIC (SRB) 6-2, 6-3 Tamara ERAKOVIC (SRB)        

Marija ELENOVA (MKD)  3-6, 7-5, 6-3 Polina AKIMOVA (RUS)       

Valentina GAGGINI (ITA) 6-3, 6-0 Nadja NONKOVIC (SRB)   
Daria SHALAMANOVA (BUL)  6-0, 6-0 Lavinia SAVU (ROU) [4)    

 

2 коло квалификации

Piotr KUSIEWICZ (POL)     4-6 6-1 6-0     Vedran RADONJANIN (MKD)

Stefan GAZO (SRB)     6-1 6-0     Veselin KISELKOV (BUL)

Adam JURAJDA (CZE) [2]     6-1 6-0     Filip ANDONOVSKI (MKD)

Vasil DIMITROV (BUL) [5]     6-3 7-5     Nikola KIJAC (SRB)

Mihael MIHAYLOV (BUL)     6-3 6-4     Piotr GALUS (POL) [3]

Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB) [8]     6-1 6-3     Nik JURJEVCIC (SLO)

Dian NEDEV (BUL) [4]     4-6 6-2 6-3     Andrija JEVTIC (SRB)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [7]     6-1 6-1     Hristo PLASESKI (MKD)

 

2 коло квалификации

Valentina GAGGINI (ITA) 7-6(6), 6-2 Mirela SHKUMBOVA (BUL) [5] 

Tamara ERAKOVIC (SRB)7-6(6) 3-6 7-6(6) Ralitsa ALEXANDROVA (BUL) [1]

Andrijana BRKIC (SRB)     7-5 6-1     Julia Mathisen STROM (NOR)

Polina AKIMOVA (RUS)     6-4 6-1     Sonia CASSANI (ITA) [2]

Marija ELENOVA (MKD)     6-4 6-2     Nikol RUSEVA (BUL)

Nadja NONKOVIC (SRB)     6-1 4-1 Retired   Oana COCAN (ROU) [3]

Lavinia SAVU (ROU) [4]     6-3 6-3     Tijana NIKOLIC (SRB)

Daria SHALAMANOVA (BUL)     6-4 6-3     Sara PAUNOVIC (SUI) [6]

 

1 коло квалификации

Vedran RADONJANIN (MKD)     4-6 7-5 6-1  Tom SAPORTA (ISR) [1]

Piotr KUSIEWICZ (POL)     7-5 6-1     Valeriy MARTISHEV (RUS)

Stefan GAZO (SRB)     6-1 6-0     Berk BUGARIKJ (MKD)

Veselin KISELKOV (BUL)5-7 2-0 RetiredMarko KOVACEVIC (SLO)[6]

Adam JURAJDA (CZE) [2]     7-5 6-0     Maximilian BORISOV (BUL)

Filip ANDONOVSKI (MKD)     6-3 6-1     Jovan CIRKOVIC (SRB)

Nikola KIJAC (SRB)     6-4 6-3     Mateusz CISLO (POL)

Vasil DIMITROV (BUL) [5]     7-5 6-4     Charlie PENMAN (GBR)

Piotr GALUS (POL) [3]     6-0 6-0 Kristoffer Mathisen STROM (NOR)

Mihael MIHAYLOV (BUL)     1-6 6-2 7-5     Jovan POZNAN (SRB)

Nik JURJEVCIC (SLO)     6-0 6-1     Fidan AGUSHI (MKD)

Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB) [8]     6-4 7-6(7)     Jovan ILIC (CRO)

Dian NEDEV (BUL) [4]     6-0 6-1     Josip APOSTOLOSKI (MKD)

Andrija JEVTIC (SRB)     2-6 7-5 6-1     Antoniu Aurel TAMAS (ROU)

Hristo PLASESKI (MKD)     4-6 6-2 6-0     Aleksandros TSIKOV (UKR)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [7] 7-6(3) 6-2 Dominik Robert SLIWINSKI(POL)

 

1 коло квалификации

Ralitsa ALEXANDROVA (BUL) [1]     BYE   

Tamara ERAKOVIC (SRB)     6-3 6-1     Sara RADOJEVIC (SUI)

Julia Mathisen STROM (NOR)     BYE   

Andrijana BRKIC (SRB)     BYE   

Sonia CASSANI (ITA) [2]     BYE   

Polina AKIMOVA (RUS)     7-5 7-6(5)     Anastasija RADOJEVIC (SRB)

Nikol RUSEVA (BUL)     7-6(7) 6-2     Nika STRASEK (SLO)

Marija ELENOVA (MKD)     BYE   

Oana COCAN (ROU) [3]     BYE   

Nadja NONKOVIC (SRB)     6-2 6-1     Soraya KOBLENCE (USA)

Valentina GAGGINI (ITA)     6-3 4-6 6-0     Maja RADISIC (SLO)

Mirela SHKUMBOVA (BUL) [5]     BYE   

Lavinia SAVU (ROU) [4]     BYE   

Tijana NIKOLIC (SRB)     6-1 7-6(5)     Mina DASKALOVIC (MKD)

Daria SHALAMANOVA (BUL)     6-0 6-0     Vittoria PASTORINO (ITA)

Sara PAUNOVIC (SUI) [6]     BYE   

 

 

 

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup