Вести
Ивановски Победник , Симева Финалист на турнирот во Ренинген Германија  20-08-2018
Нашите млади тенисери Калин Ивановски и Александра Симева, остварија голем успех на Теннис Еуропе турнирот во тенис за Јуниори и Јуниорки до 14 години во Ренинген Германија Категорија 1, Jugend Cup Renningen/Rutesheim International Deutsche Tennis meisterschaften U16


Турнирот се одржа во периодот 13-18.08 2018 година , а учество земаа 75 тенисери и 60 тенисерки.

Калин Победата на турнирот ја оствари победувајки ги следниве противници,
1 коло Леон Бабиќ, Хрватска , 60 62,
2 коло Лука Сауер Хименез, Германија 75 46 64,
3 коло Максим Казак, Молдавија 36 64 64,
четвртфинале Филип Пиецзонка, Полска 75 76/3/,
полуфинале Јакуб Ницод Чешка 46 61 63,
Финале Мили Полицак, Хрватска 62 61,

Александра до финале ги оствари следниве победи,
1 коло Слободна,
2 коло Надим Барбароса, Италија 60 61,
3 коло Ема Јоуи, Франција 62 62,
четвртфинале Карина Хофбауер, Германија 62 75,
полуфинале Мариа Сара Попа, Романија 64 64,
Финале пораз од Катерина Димитрова, Бугарија 46 06,
Александра настапи и на турнирот  во двојки со партнерката Мариа Сара Попа од Романија и стигнаа до финалето, каде загубија со 61 62 од двојката, Катерина Димитрова Бугарија и Лаура Хиетаранта од Финска.

На истиот турнир, во истиот период, но за Јуниорки до 16 години, настапи и нашата тенисерка Јана Стојанова, која го освои турнирот во Двојки со партнерката Клаудија Бубелите од Литванија, победија во финалето со 63 61 против Руската двојка Анастасија Гурева и Алевтина Ибрагимова.

 Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup