Вести
Неверојатен триумф на Калин Ивановски  15-08-2018
Нашиот млад тенисер Ивановски Калин 14 години, постигна голем успех на Тенис Еуропа турнирот во тенис во Хаселт, Белгија, категорија 1, Bruyninx YCC, за јунјиори до 14 години, освојувајки го првото место. На турнирот учествуваа 80 млади тенисери и 70 тенисерки од целиот свет.

На пат до финалето Калин ги совлада следниве тенисери,
1 коло Енрико БАЛДИСЕРИ од Италија со 63 62,
2 коло Емилијен ДЕМАНЕТ од Белгија со 61 62,
3 коло Герман МИНГАЛЕЕВ од Русија со 62 63,
Четвтфинале Пиеро Антонио ФЕРНАНДЕЗ МОРЕНО од Чиле со 62 76/5/,
Полуфинале Мариано ТАМАРО од Италија со 75 60 и
Финале Рашид НАВАФ од Катар со 26 75 75

Напоменуваме дека на истиот турнир настапија и двете наши најдобри Јуниорки до 14 години, Александра Симева и Јана Стојанова.

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup