Вести
Јана победник, а Марко финалист на турнирот до 12 на ТЕ турнир во Улцињ  28-04-2017
Македонските јуниори до 12 години ова недела настапуваат на Тенис Европа турнир до 12 години Bellevue Cup 2017, во Улцињ Црна Гора.

Македонските јуниори до 12 години Јана Стојанова и Марко Стоилковски постигнаа огромен успех пласирајќи се во финалињата во машка и женска конкуренција.

Денес Јана победи во финалето против Ања Петковиќ со резултат 61, 6-2 а Марко загуби во финалето од Бранко Ѓуриќ 1-6, 1-6


финале главен турнир, 28,04,2017
Marko STOILKOVSKI -Branko DJURIC 1-6, 1-6
Jana STOJANOVA -Anja PETKOVIC [WC]  61, 6-2

Постигнати резултати на македонските тенисери на овој турнир:

1/2 финале главен турнир, 27,04,2017
Marko STOILKOVSKI -Mikhail NEVEROV 7-6(4), 6-3
Jana STOJANOVA -Emilija ZDRAVKOVIC [Q] 7-5, 6-1

1/4 финале главен турнир,
Luka JANKULOSKI [Q] -Goran ZGOLA 2-6, 0-6
Marko STOILKOVSKI -Milan RISTOV  6-2, 7-6(3)

Jana STOJANOVA - Leticia TAROCCO 6-3, 6-4


2 коло главен турнир
Borjan NIKOLOVSKI - Edin MULALIC 4-6, 3-6
Luka JANKULOSKI [Q] - Eno HASA  7-6(5), 4-6, 6-3
Marko STOILKOVSKI - Andrija ZAGORAC [Q]  6-4, 6-4
Filip STOJANOVSKI [Q] - Emil DAPCEVIC  0-6, 2-6

Jana STOJANOVA - Andjela LAZAREVIC [Q]  6-3, 6-1

1 коло главен турнир
Borjan NIKOLOVSKI - Ruslan SERAZHETDINOV [Q]  7-5, 7-6(6)
Luka JANKULOSKI [Q] - Drinor SHAMOLLI 6-1, 6-1
Marko STOILKOVSKI - Andrej LAKIC  6-2, 6-3
Filip STOJANOVSKI [Q] - Arbin KORO  6-0, 6-0

Iva DANEVA - Anja JOVOVIC 4-6, 4-6
Jana STOJANOVA - Sofya VEDERNIKOVA [WC]  6-0, 6-0
Klara KOKEV [Q] - Aldiana LAZOJA  2-6, 1-6
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup