Вести
Лина победник во двојки на ИТФ 25000 УСД - Санта Маргарита ди Пула  01-04-2017
 

Најдобро рангираната тенисерка Лина Ѓорческа (192 на ВТА) успешно го заврши настапот на вториот ИТФ турнир вреден 25,000 УСД кој се одржа во Santa Мargherita di Pula, Италија.

Во конкуренција на двојки со нејзината партнерка Bernarda PERA- во финалето ги победија Prarthana G. THOMBARE (IND) / Eva WACANNO (NED) [3]  со резултат 62, 63. Ова е прва титула на Лина во 2017 година.

Комплетни резултати кои Лина ги постигна на турнирот:

финале двојки 01.04.2017

Lina GJORCHESKA (MKD) / Bernarda PERA (USA)     6-2 6-3     Prarthana G. THOMBARE (IND) / Eva WACANNO (NED) [3]

1/2 финале двојки 31,03,2017

Lina GJORCHESKA (MKD) / Bernarda PERA (USA)     4-6 6-1 [10-8]     Alice MATTEUCCI (ITA) / Camilla ROSATELLO (ITA) [4]

1/4 финале двојки 30,03,2017

Lina GJORCHESKA (MKD) / Bernarda PERA (USA)     6-1 6-3     Valentini GRAMMATIKOPOULOU (GRE) / Veronika KUDERMETOVA (RUS) [1]

1/4 финале двојки 30,03,2017

Lina GJORCHESKA (MKD) / Bernarda PERA (USA) -6-1, 6-3
Valentini GRAMMATIKOPOULOU (GRE) / Veronika KUDERMETOVA (RUS) [1]

 

1 коло главен турнири

Lina GJORCHESKA (1) - 6-7(2), 4-6   Olesya PERVUSHINA

1 коло двојки

Lina GJORCHESKA (MKD) / Bernarda PERA (USA)     6-7(3) 6-4 [11-9]     Sofiya KOVALETS (UKR) / Andreea MITU (ROU)

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup