Вести
Лина запрена во 1/4 финале сингл и дубл на 100,000УСД во Шарм Ел Шеик, Египет  20-10-2016

Најдобро рангираната тенисерка Лина Ѓорческа (206 на ВТА) оваа недела ќе настапува на турнир вреден 100.000УСД во Шарм Ел Шеик, Египет.
Lina GJORCHESKA (MKD) успешно стартуваше во 1 коло од главниот турнир против Irina Maria BARA (ROU) (250 на ВТА) која ја победи со резултат 7-5, 1-6, 6-2 и победата во 2 коло против 3-тата носителка на турнирот Романката Ana BOGDAN (ROU) [3] која е 122 на ВТА со резултат 3-6, 7-5, 6-3, денес Лина загуби во 1/4 финале од Sara SORRIBES TORMO (ESP) [5] 123 на ВТА, со резултаѕ 57, 63, 36

Во конкуренција на двојки Лина настапува со партнерката од Романија
Cristina DINU (ROU) со која се поставени за 2 носителки на турнирот, а во 1 коло ги победија Eleni KORDOLAIMI (GRE) и  Anna PRIBYLOVA (RUS) со резултат 6-2, 6-4 ДЕНЕС во 1/4 финале загубија од Guadalupe PEREZ ROJAS (ARG) / Jil TEICHMANN (SUI)  со резултат 26,36

1/4 финале главен турнир поединечно
Lina GJORCHESKA (MKD)- Sara SORRIBES TORMO (ESP) [5] 5-7, 6-3,3-6

1/4 финале двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Cristina DINU (ROU)-2-6,3-6  Guadalupe PEREZ ROJAS (ARG) / Jil TEICHMANN (SUI)  

Комплетни резултати на Лина на овој турнир:
2 коло главен турнир поединечно
Lina GJORCHESKA (MKD) - Ana BOGDAN (ROU) [3]  3-6, 7-5, 6-3
1 коло главен турнир поединечно
Lina GJORCHESKA (MKD) -Irina Maria BARA (ROU) 7-5, 1-6 6-2
1 коло турнир во двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Cristina DINU (ROU)-  62. 6-4 Eleni KORDOLAIMI (GRE) / Anna PRIBYLOVA (RUS)

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup