Вести
ИТФ Тенниспарк Опен 2019  13-05-2019
 На терените на Тенискиот клуб Тенниспарк Скопје-Скопје, во периодот од 11,05,-19,05,2019 година ќе се одигра ИТФ светскиот турнир ТЕННИСПАРК ОПЕН 2019 за јуниори и јуниорки до 18 години.

Турнирот е 5 катргорија, а учествуваат вкупно 64 јуниори +56 јуниорки=120 тенисери од 28 држави: Србија, Норвешка, Словенија, Бугарија, Јапонија, Италија, Шпанија, Грција, Франција, Хрватска, , Романија, Унгарија, Германија, Русија, Молдавија, Словачка, Хонг Конг, Полска, Аргентина, Катар, Белгија, Швајцарија, Турција, Соединетите Американски Држави, Чешка, Шведскаи Македонија.


На турнирот планирано е да се одиграаат вкупно 140 натпревар, и тоа:

1.      Квалификации јуниори- 28 натпревари

2.      Квалификации јуниорки- 20 натпревари

3.      Главен турнир јуниори- 31 натпревари

4.      Главен турнир јуниори- 31 натпревари

5.      Јуниори –Двојки- 15 натпревари

6.      Јуниорки –Двојки- 15 натпревари

Комплетни резултати од турнирот:

 

ЈУНИОРИ

ЈУНИОРКИ

 финале главен турнир

 Ondrej HORAK (CZE) [6]     6-0 6-3     Kyle Lok Yin TANG (HKG) [2]

финале главен турнир

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) [4] 7-6(6) 7-5 Daniela Andreea ROSCA (ROU)

1/2 финале главен турнир

Ondrej HORAK (CZE) [6]     6-2 6-4     Karol TOMANSKI (POL)

Kyle Lok Yin TANG (HKG) [2] 6-4 1-0 Ret Peter Benjamin PRIVARA (SVK)

 

½ финале главен турнир

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) [4]     6-1 7-5     Chiara FORNASIERI (ITA)

Daniela Andreea ROSCA (ROU)     7-5 6-3     Jillian Louise ROA (USA)

 

¼ финале главен турнир

Ondrej HORAK (CZE) [6]     6-3 3-6 7-5     Benedek HERMAN (HUN)

Karol TOMANSKI (POL)     4-6 6-4 6-1     Berk BUGARIKJ (MKD)

Peter Benjamin PRIVARA (SVK)     6-4 6-1     Ivan Karlo BAN (CRO)

Kyle Lok Yin TANG (HKG) [2]     6-4 6-2     Rashed NAWAF (QAT)

½ финале главен турнир

Chiara FORNASIERI (ITA)     7-6(6) 7-6(5)     Daria SHALAMANOVA (BUL) [1]

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) [4]6-2 6-3Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP [5]

Daniela Andreea ROSCA (ROU)     6-3 6-1     Sydji PESZYNSKI (FRA)

Jillian Louise ROA (USA)     6-4 6-2     Lia KARATANCHEVA (BUL)

¼ финале главен турнир

 

Ondrej HORAK (CZE) [6]     6-3 3-6 7-5     Benedek HERMAN (HUN)

Karol TOMANSKI (POL)     4-6 6-4 6-1     Berk BUGARIKJ (MKD)

Peter Benjamin PRIVARA (SVK)     6-4 6-1     Ivan Karlo BAN (CRO)

Kyle Lok Yin TANG (HKG) [2]     6-4 6-2     Rashed NAWAF (QAT)

¼ финале главен турнир

 Chiara FORNASIERI (ITA)     7-6(6) 7-6(5)     Daria SHALAMANOVA (BUL) [1]

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) [4]     6-2 6-3     Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) [5]

Daniela Andreea ROSCA (ROU)     6-3 6-1     Sydji PESZYNSKI (FRA)

Jillian Louise ROA (USA)     6-4 6-2     Lia KARATANCHEVA (BUL)

 

2 коло главен турнир

Benedek HERMAN (HUN)     Walkover    Luka Ljuben ANDONOV (MKD)

Ondrej HORAK (CZE) [6]     6-7(5) 6-3 6-2     Marc Othman KTIRI (ESP)

Berk BUGARIKJ (MKD)     6-7(9) 6-3 6-3     Mathis BONDAZ (FRA) [4]

Karol TOMANSKI (POL)     6-3 5-7 6-1     Felix NORDBY (NOR) [5]

Ivan Karlo BAN (CRO)     7-6(4) 6-4     Mihael MIHAYLOV (BUL)

Peter Benjamin PRIVARA (SVK)     6-1 6-4     Cesar BOUCHELAGHEM (FRA)

Rashed NAWAF (QAT)     6-7(3) 6-1 6-1     Simeon KOSTOV (BUL) [8]

Kyle Lok Yin TANG (HKG) [2]     6-1 6-2     Vedran RADONJANIN (MKD)

2  коло главен турнир

 Daria SHALAMANOVA (BUL) [1]     6-0 2-6 6-1     Miray KONAR (TUR)

Chiara FORNASIERI (ITA)     7-5 6-1     Aleksandra SIMEVA (MKD) [6]

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) [4]     6-4 6-3     Theodora XANTAVA (GRE)

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) [5]     6-1 6-1     Elif ALBAYRAK (TUR)

Daniela Andreea ROSCA (ROU)     6-0 7-5     Athina PITTA (GRE) [8]

Sydji PESZYNSKI (FRA)     6-0 6-2     Iva KUZMANOSKA (MKD)

Jillian Louise ROA (USA) 4-6 6-4 6-3   Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) [7]

Lia KARATANCHEVA (BUL)     2-6 6-0 6-0     Paula CEMBRANOS (SUI)

1 коло главен турнир

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) 7-5 4-6 6-4  Dragos Petre POPEANGA (ROU) [1]

Benedek HERMAN (HUN)  7-5 4-6 7-5     Nick MANOPOULOS (GRE)

Marc Othman KTIRI (ESP)     6-3 6-3     Dylan ANDRIANALY (FRA)

Ondrej HORAK (CZE) [6]     6-0 6-1     Kalin IVANOVSKI (MKD)

Mathis BONDAZ (FRA) [4]  6-3 6-3  Arno VAN DROOGENBROECK (BEL)

Berk BUGARIKJ (MKD)     6-4 6-4     Dragomir DRAGANOV (BUL)

Karol TOMANSKI (POL)     6-1 7-5     Stylianos POUTIS (GRE)

Felix NORDBY (NOR) [5]     6-1 6-7(8) 6-2     Luka MIKRUT (CRO)

Ivan Karlo BAN (CRO)     6-2 6-1     Igor DANICH (RUS)

Cesar BOUCHELAGHEM (FRA) 6-2 6-0 Marko STOILKOVSKI (MKD)

Peter Benjamin PRIVARA (SVK)     6-1 4-6 7-5 Martin KATZ (BEL) [3]

Simeon KOSTOV (BUL) [8] 0-6 6-0 6-2 Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)

Rashed NAWAF (QAT)     6-3 7-6(9)     Lisandru RODRIGUEZ (FRA)

Vedran RADONJANIN (MKD)     6-3 6-2   Konstantinos RAPTIS (GRE)

Kyle Lok Yin TANG (HKG)[2] 6-4 6-2 Gheorghe Claudiu SCHINTEIE (ROU)

 

1 коло главен турнир

 Daria SHALAMANOVA (BUL) [1]     6-4 6-2     Salma DRUGDOVA (SVK)

Miray KONAR (TUR)     6-0 6-3     Liz BADDE (LUX)

Chiara FORNASIERI (ITA)     6-2 6-1     Nina VICIC (DEN)

Aleksandra SIMEVA (MKD) [6]     6-2 7-5     Klara MACIEJEWSKA (POL)

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) [4]     6-0 6-2     Simona ANGELOVA (MKD)

Theodora XANTAVA (GRE)     6-1 6-0     Jael SCHWARZ (SUI)

Elif ALBAYRAK (TUR)     6-4 6-4     Tamara ERAKOVIC (SRB)

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) [5]     6-2 6-0     Elena JANKULOVSKA (MKD)

Athina PITTA (GRE) [8]     6-4 6-1     Beatris SPASOVA (BUL)

Daniela Andreea ROSCA (ROU)     6-4 6-4     Mia CHUDEJOVA (SVK)

Sydji PESZYNSKI (FRA)     2-6 6-0 6-3     Sila AK (TUR)

Iva KUZMANOSKA (MKD)     4-6 6-4 6-3     Chyara ONIA SEKE (BEL) [3]

Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) [7] 6-4 7-5 Maria VERDU GONZALEZ (ESP)

Jillian Louise ROA (USA)     6-0 6-1     Jana STOJANOVA (MKD)

Lia KARATANCHEVA (BUL)     6-2 7-5     Stefania MOISIADI (GRE)

Paula CEMBRANOS (SUI)     6-4 6-7(5) 7-5     Sara YIGIN (GER) [2]

 

 

ДВОЈКИ ЈУНИОРИ

ДВОЈКИ ЈУНИОРКИ

 финале

 Ondrej HORAK (CZE) / Karol TOMANSKI (POL) [2]     6-4 3-6 [10-7]

Berk BUGARIKJ (MKD) / Kalin IVANOVSKI (MKD)

 финале

 Daria SHALAMANOVA (BUL) / Beatris SPASOVA (BUL)     6-4 6-2    

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) / Daniela Andreea ROSCA

½ финале

 Berk BUGARIKJ (MKD) / Kalin IVANOVSKI (MKD)     6-3 6-4  

Lennon Roark JONES (JPN) / Rashed NAWAF (QAT)

 

Ondrej HORAK (CZE) / Karol TOMANSKI (POL) [2]     6-3 6-3    

Nick MANOPOULOS (GRE) / Stylianos POUTIS (GRE) [4]

 

½ финале

 Daria SHALAMANOVA (BUL) / Beatris SPASOVA (BUL)     4-6 6-4 [10-4]  

Stefania MOISIADI (GRE) / Athina PITTA (GRE)

 

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) / Daniela Andreea ROSCA (ROU) [4]  6-3 6-7(5) [10-3]

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) / Jillian Louise ROA (USA)

 

¼ финале

Lennon Roark JONES (JPN) / Rashed NAWAF (QAT)     6-3 6-1    

 Martin KATZ (BEL) / Kyle Lok Yin TANG (HKG) [1]

 

Berk BUGARIKJ (MKD) / Kalin IVANOVSKI (MKD)  6-4 4-6 [10-5]

Konstantinos RAPTIS (GRE) / Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [3]

 

Nick MANOPOULOS (GRE) / Stylianos POUTIS (GRE) [4] 3-6 6-1 [11-9] 

Simeon KOSTOV (BUL) / Mihael MIHAYLOV (BUL)

 

Ondrej HORAK (CZE) / Karol TOMANSKI (POL) [2]     6-1 6-4   

Lisandru RODRIGUEZ (FRA) / Arno VAN DROOGENBROECK (BEL)

¼ финале

Daria SHALAMANOVA (BUL) / Beatris SPASOVA (BUL)     Walkover   

Lia KARATANCHEVA (BUL) / Klara MACIEJEWSKA (POL)

 

Stefania MOISIADI (GRE) / Athina PITTA (GRE)     6-3 6-2    

Elena JANKULOVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD)

 

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) / Daniela Andreea ROSCA (ROU) [4]     6-4 6-3

Paula CEMBRANOS (SUI) / Jael SCHWARZ (SUI)

 

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) / Jillian Louise ROA (USA)     Walkover  

Chiara FORNASIERI (ITA) / Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) [2]

1 коло

Martin KATZ (BEL) / Kyle Lok Yin TANG (HKG) [1]     6-4 6-4    

Igor DANICH (RUS) / Benedek HERMAN (HUN)

 

Lennon Roark JONES (JPN) / Rashed NAWAF (QAT) 5-7 7-5 [10-6]    

Dimitur SIMEONOV (BUL) / Aleksandar TEMOV (BUL)

 

Konstantinos RAPTIS (GRE) / Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [3]     6-2 6-1     Dylan ANDRIANALY (FRA) / Mathis BONDAZ (FRA)

 

Berk BUGARIKJ (MKD) / Kalin IVANOVSKI (MKD)     6-4 4-6 [10-5]    

Dragomir DRAGANOV (BUL) / Peter Benjamin PRIVARA (SVK)

 

Simeon KOSTOV (BUL) / Mihael MIHAYLOV (BUL)     6-1 2-6 [10-5]   

 Cesar BOUCHELAGHEM (FRA) / Marc Othman KTIRI (ESP)

 

Nick MANOPOULOS (GRE) / Stylianos POUTIS (GRE) [4]     Walkover   

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)

 

Lisandru RODRIGUEZ (FRA) /Arno VAN DROOGENBROECK (BEL) 6-4 1-6 [10-3]    

 Karlo KROLO (CRO) / Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)

 

Ondrej HORAK (CZE) / Karol TOMANSKI (POL) [2]     6-1 6-1    

Fidan AGUSHI (MKD) / Marko STOILKOVSKI (MKD)

1 коло

Lia KARATANCHEVA (BUL) / Klara MACIEJEWSKA (POL)   6-2 4-6 [10-8]    

 Chyara ONIA SEKE (BEL) / Sara YIGIN (GER) [1]

 

Daria SHALAMANOVA (BUL) / Beatris SPASOVA (BUL)     6-3 6-3    

 Liz BADDE (LUX) / Sydji PESZYNSKI (FRA)

 

Stefania MOISIADI (GRE) / Athina PITTA (GRE)     6-3 6-4    

 Miray KONAR (TUR) / Nina VICIC (DEN) [3]

 

Elena JANKULOVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-3 6-3    

 Tamara ERAKOVIC (SRB) / Jana STOJANOVA (MKD)

 

Paula CEMBRANOS (SUI) / Jael SCHWARZ (SUI)     7-5 7-6(8)    

Sila AK (TUR) / Elif ALBAYRAK (TUR)

 

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) / Daniela Andreea ROSCA (ROU) [4]6-2 6-3    

Mia CHUDEJOVA (SVK) / Salma DRUGDOVA (SVK)

 

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) / Jillian Louise ROA (USA)     6-0 6-0  

   Simona ANGELOVA (MKD) / Iva KUZMANOSKA (MKD)

 

Chiara FORNASIERI (ITA) / Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) [2]  6-3 6-1  

Despoina MASTRODIMA(GRE) / Theodora XANTAVA (GRE)

 

КВАЛИФИКАЦИИ ЈУНИОРИ

КВАЛИФИКАЦИИ ЈУНИОРКИ

1 коло квалификации

Mihael MIHAYLOV (BUL) [1]     6-0 6-0     Luka JANKULOSKI (MKD)

Michael STRESTIAN STAMATI (MDA)     6-1 7-5     Uros TODOROVIC (SRB)

Marino JAKIC (CRO)     4-6 6-4 [10-8]     Fidan AGUSHI (MKD)

Gheorghe Claudiu SCHINTEIE (ROU) [7]     7-5 6-3     Nikola KEREMEDCHIEV (BUL)

Karlo KROLO (CRO)     7-6(7) 6-3     Dinko DINEV (BUL) [2]

Klemen TASNER (SLO)     6-3 6-3     Veljko CVETKOVIC (SRB)

Henrik LINDEMAN (NOR)     6-1 6-2     Victor NACHKOV (BUL)

Dylan ANDRIANALY (FRA) [6]     6-0 6-0     Boris MRKEV (MKD)

Facundo ELIAS HANNI (ARG) [3]     6-2 6-0     Darko KOLEVSKI (MKD)

Dimitur SIMEONOV (BUL)     6-2 7-5     Nemanja MARJANOVIC (SRB)

Lennon Roark JONES (JPN)     6-1 1-0 Retired    Valeriy MARTISHEV (RUS)

Peter Benjamin PRIVARA (SVK) [5]     6-4 4-6 [10-3]     Arthur FILS (FRA)

Luka MIKRUT (CRO) [4]     6-7(3) 6-4 [10-5]     Aleksandar TEMOV (BUL)

Alin Mihai FATU (ROU)     6-4 2-0 Retired    Eugene MURAT (FRA)

Dragomir DRAGANOV (BUL)     6-3 6-1     Filip ANDONOVSKI (MKD)

Max BAKKEN (NOR) [8]     6-0 6-4     Philippos DIMITRIADIS (GRE)

2 коло квалификации

Mihael MIHAYLOV (BUL) [1]     7-6(3) 1-6 [10-8]     Michael STRESTIAN STAMATI (MDA)

Gheorghe Claudiu SCHINTEIE (ROU) [7]     6-2 6-0     Marino JAKIC (CRO)

Karlo KROLO (CRO)     6-0 6-3     Klemen TASNER (SLO)

Dylan ANDRIANALY (FRA) [6]     6-1 6-1     Henrik LINDEMAN (NOR)

Facundo ELIAS HANNI (ARG) [3]     6-3 6-2     Dimitur SIMEONOV (BUL)

Peter Benjamin PRIVARA (SVK) [5]     6-3 6-4     Lennon Roark JONES (JPN)

Luka MIKRUT (CRO) [4]     6-4 6-4     Alin Mihai FATU (ROU)

Dragomir DRAGANOV (BUL)     6-2 6-2     Max BAKKEN (NOR) [8]

3 коло квалификации

Mihael MIHAYLOV (BUL)[1] 6-1 6-2 Gheorghe Claudiu SCHINTEIE (ROU)[7]

Dylan ANDRIANALY (FRA) [6]     6-0 6-7(2) [10-6]     Karlo KROLO (CRO)

Peter Benjamin PRIVARA (SVK) [5]6-2 6-1 Facundo ELIAS HANNI (ARG) [3]

Luka MIKRUT (CRO) [4]     6-4 4-6 [10-4]     Dragomir DRAGANOV (BUL)

1 коло квалификации

Sara PAUNOVIC (SUI) [1]     BYE   

Michelle WETHERALL (ROU)     6-2 6-4     Nadezhda PETKOVA (BUL)

Theodora XANTAVA (GRE)     6-3 6-2     Ines MIRCHEVA (BUL)

Isabel PASCUAL MONTALVO (ESP)     BYE   

Liz BADDE (LUX) [2]     BYE   

Simona ILIEVA (BUL)     6-2 6-3     Marija RISTANOVIC (SRB)

Maja RADISIC (SLO)     7-5 6-2     Katrin STEFANOVA (BUL)

Kyriaki MITSOU (GRE) [6]     BYE   

Mia CHUDEJOVA (SVK) [3]     BYE   

Despoina MASTRODIMA (GRE)     6-1 6-0     Ivona SEIZOVA (BUL)

Letizia CORSINI (ITA)     6-0 6-0     Nikolina NAUMOSKI (SRB)

Nadezhda KOSTOVA (BUL) [5]     BYE   

Beatris SPASOVA (BUL) [4]     BYE   

Matea DAPCEVSKA (SWE)     6-1 6-2     Tina SLAMKOVA (MKD)

Anita IVANOVA (BUL)     6-4 6-3     Anna NOVRATIDOU (GRE)

Maria VERDU GONZALEZ (ESP) [7]     BYE   

2 коло квалификации

Michelle WETHERALL (ROU)     6-3 6-3     Sara PAUNOVIC (SUI) [1]

Theodora XANTAVA (GRE)     7-5 6-2     Isabel PASCUAL MONTALVO (ESP)

Liz BADDE (LUX) [2]     6-3 6-1     Simona ILIEVA (BUL)

Maja RADISIC (SLO)     5-1 Retired    Kyriaki MITSOU (GRE) [6]

Mia CHUDEJOVA (SVK) [3]     6-2 6-0     Despoina MASTRODIMA (GRE)

Letizia CORSINI (ITA)     6-3 6-1     Nadezhda KOSTOVA (BUL) [5]

Beatris SPASOVA (BUL) [4]     6-2 6-1     Matea DAPCEVSKA (SWE)

Maria VERDU GONZALEZ (ESP) [7]     6-3 6-2     Anita IVANOVA (BUL)

3 коло квалификации

Theodora XANTAVA (GRE)     6-0 6-1     Michelle WETHERALL (ROU)

Liz BADDE (LUX) [2]     6-1 6-1     Maja RADISIC (SLO)

Mia CHUDEJOVA (SVK) [3]     4-6 7-6(12) [12-10]  Letizia CORSINI (ITA)

Beatris SPASOVA (BUL) [4]  6-2 6-1 Maria VERDU GONZALEZ (ESP) [7]

 

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup