Вести
Елена денес загуби во 1/4 финале а Ѓорѓи продолжува во финале двојки на Скопје Опен 2018  04-05-2018
 

На терените на тенискиот клуб Југ-Скопје од Скопје, во периодот од 28.04 до 05.05.2018 година се одигрува ИТФ јуниорскиот турнир Скопје Опен 2018 година за јуниори и јуниорки до 18 години.

Денес на распоред се натпреварите од ¼ финале во поединечна конкуренција и 1/2 финале во конкуренција на двојки. Македонската тенисерка Елена Јанкуловска денес загуби во 1/4 финалето од Грчката тенисерка Eleni FASOULA (GRE)   со резултат 1-6, 3-6.
Додека пак Ѓорѓи Јанкуловски заедно со неговиот партнер во двојки Luka JANKOVIC (SRB) се пласираа во финалето по денешната победа над 2 носители на турнирот Raphael COLLIGNON (BEL) / Diego DIGRACI (BEL) [2]   со резултат 7-6(3) 6-4.
Утре во финалето Gjorgji JANKULOVSKI (MKD] и Luka JANKOVIC (SRB)  ќе играат против Руската двојка кои се 1 носител на турнирот Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Marat SHARIPOV (RUS) [1]  

До сега се постигнати следните  резултати:

¼ финале

Stefan IVIC (SRB) [11]     7-6(3) 6-3     Matthis ROSS (GBR) [16]

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     6-1 6-1     Dian NEDEV (BUL)

Simeon TERZIEV (BUL)  6-3 1-6 6-4 Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)

Kristian KUBIK (CZE) [2] 6-2 6-3 Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]

 

¼ финале

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     6-4 6-0     Pia LOVRIC (SLO) [1]

Laura MASIC (CRO)     6-0 6-2     Emilija KOJCIC (SRB) [3]

Eleni FASOULA (GRE)     6-1 6-3     Elena JANKULOVSKA (MKD)

Saara ORAV (EST) [2]     6-2 6-2 Katerina MANDELIKOVA (CZE) [6]

 

3 коло главен турнир

Matthis ROSS (GBR) [16]     6-4 6-2     Marat SHARIPOV (RUS) [1]

Stefan IVIC (SRB) [11]     7-5 7-6(3)     Vasil DIMITROV (BUL)

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     6-3 6-2     Nikola KIJAC (SRB)

Dian NEDEV (BUL)     6-1 6-0     Luka JANKOVIC (SRB)

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)     6-4 6-1     Nikola JEVTIC (SRB) [10]

Simeon TERZIEV (BUL)     6-2 6-2     Luka Ljuben ANDONOV (MKD)

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]     6-4 3-6 6-4   Tom SAPORTA (ISR) [9]

Kristian KUBIK (CZE) [2]     6-3 6-1     Matvei ALEKSANDROV (RUS) [14]

 

3 коло главен турнир

Pia LOVRIC (SLO) [1]     6-2 6-2     Viktorija VESELINOVA (MKD) [14]

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     6-0 6-4     Koral KOLDOBSKI (ISR) [10]

Emilija KOJCIC (SRB) [3]     6-2 6-0     Michelle TIKHONKO (USA)

Laura MASIC (CRO)     6-3 6-2     Emeline DE WITTE (BEL) [7]

Eleni FASOULA (GRE)     6-3 6-7(2) 6-4     Andjela LOPICIC (SRB)

Elena JANKULOVSKA (MKD)     6-1 6-4     Karina JENSRUD (NOR) [13]

Katerina MANDELIKOVA (CZE) [6]     6-0 6-0     Semra AKSU (TUR) [11]

Saara ORAV (EST) [2]     6-0 7-6(3)     Ana RISTEVSKA (MKD) [15)

 

2 коло главен турнир

Marat SHARIPOV (RUS) [1]     6-1 6-4     Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB)

Matthis ROSS (GBR) [16]     6-2 6-3     Hristo PLASESKI (MKD)

Stefan IVIC (SRB) [11]     6-1 6-2     Niv ZUCKERMAN (ISR)

Vasil DIMITROV (BUL)     5-7 6-4 7-5     Matic PODLIPNIK (SLO) [8]

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     7-5 6-4     Jovan ILIC (CRO)

Nikola KIJAC (SRB)     6-3 7-6(5)     Peter FAJTA (HUN) [15]

Luka JANKOVIC (SRB)     6-3 7-5     Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [12]

Dian NEDEV (BUL)     6-1 1-6 6-3     Diego DIGRACI (BEL) [6]

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)  6-3 4-6 7-6(0)     Samuil KONOV (BUL) [5]

Nikola JEVTIC (SRB) [10]     6-2 6-2     Prohor CHAMUROVSKI (MKD)

Simeon TERZIEV (BUL)     6-3 6-2     Alexey ABAZOV (RUS) [13]

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) 6-3 2-6 7-6(7) Raphael COLLIGNON (BEL) [3]

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]  4-6 6-3 6-4     Stefan KALAFATIC (SRB)

Tom SAPORTA (ISR) [9]     6-4 6-3     Vedran RADONJANIN (MKD)

Matvei ALEKSANDROV (RUS) [14]     6-3 6-3     Danilo KRUNIC (SRB)

Kristian KUBIK (CZE) [2]     1-6 6-4 6-1     Piotr GALUS (POL)

 

2 коло главен турнир

Pia LOVRIC (SLO) [1]     6-2 6-1     Mila BUREK (GBR)

Viktorija VESELINOVA (MKD) [14]  6-3 6-1   Elif Sanem KARADAG (TUR)

Koral KOLDOBSKI (ISR) [10]     6-3 7-6(3)     Tamara ERAKOVIC (SRB)

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     6-0 6-3     Julie SAPPL (SUI)

Emilija KOJCIC (SRB) [3]     5-7 6-1 6-2     Polina AKIMOVA (RUS)

Michelle TIKHONKO (USA)   6-1 4-6 6-4     Marta JASKIEWICZ (POL) [16]

Laura MASIC (CRO)     6-3 6-2     Anja TRBEZNIK (SLO) [12]

Emeline DE WITTE (BEL) [7]     6-0 6-1     Julia LIF (SWE)

Eleni FASOULA (GRE)     6-2 6-3     Ema HORVAT (SLO) [5]

Andjela LOPICIC (SRB)     6-2 6-0     Leticia TEMIRHANOVA (SWE) [9]

Karina JENSRUD (NOR) [13]  5-7 7-5 6-2  Inez Maria KOTLIKOVA (SVK)

Elena JANKULOVSKA (MKD)     6-3 6-4     Lorin TILIPMAN (ISR) [4]

Katerina MANDELIKOVA (CZE) [6]0-6 6-3 6-2   Valentina GAGGINI (ITA)

Semra AKSU (TUR) [11]     5-7 7-6(5) 6-2     Aleksandra SIMEVA (MKD)

Ana RISTEVSKA (MKD) [15]     6-3 6-1     Tara DAKIC (SRB)

Saara ORAV (EST) [2]     6-4 6-2     Julie SCHALCH (SUI)

 

 

1 коло главен турнир

Marat SHARIPOV (RUS) [1]     BYE   

Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB)     6-0 6-0     Dominik Robert SLIWINSKI (POL)

Hristo PLASESKI (MKD)     6-3 6-2     Ivan ROTAROV (SRB)

Matthis ROSS (GBR) [16]     BYE   

Stefan IVIC (SRB) [11]     BYE   

Niv ZUCKERMAN (ISR)     6-3 6-4     Stevan POPOVIC (GER)

Vasil DIMITROV (BUL)     6-4 6-2     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)

Matic PODLIPNIK (SLO) [8]     BYE   

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     BYE   

Jovan ILIC (CRO)     6-4 6-4     Andrej ANDREEVSKI (MKD)

Nikola KIJAC (SRB)     7-6(1) 6-2     Halil AYDOGDU (TUR)

Peter FAJTA (HUN) [15]     BYE   

Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [12]     BYE   

Luka JANKOVIC (SRB)     6-1 6-0     Nermin HOXHIQ (MNE)

Dian NEDEV (BUL)     6-2 6-2     Zhan ZHENG (CHN)

Diego DIGRACI (BEL) [6]     BYE   

Samuil KONOV (BUL) [5]     BYE   

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)     6-1 6-0     Adam KOVAC (SRB)

Prohor CHAMUROVSKI (MKD) 5-7 6-4 6-2 Orhan Gur UMUR (TUR)

Nikola JEVTIC (SRB) [10]     BYE   

Alexey ABAZOV (RUS) [13]     BYE   

Simeon TERZIEV (BUL)     6-0 6-3     Marko KOVACEVIC (SLO)

Luka Ljuben ANDONOV (MKD)     6-4 7-5     Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)

Raphael COLLIGNON (BEL) [3]     BYE   

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]     BYE   

Stefan KALAFATIC (SRB)     7-5 6-1     Maximilian BORISOV (BUL)

Vedran RADONJANIN (MKD)     6-1 3-6 6-3     Nik JURJEVCIC (SLO)

Tom SAPORTA (ISR) [9]     BYE   

Matvei ALEKSANDROV (RUS) [14]     BYE   

Danilo KRUNIC (SRB)     6-4 6-3  Mario GERASIMOSKI (MKD)

Piotr GALUS (POL)   6-7(5) 6-3 6-3 Arslanbek TEMIRHANOV (SWE)

Kristian KUBIK (CZE) [2]     BYE   

 

1 коло главен турнир

Pia LOVRIC (SLO) [1]     BYE   

Mila BUREK (GBR)     6-3 6-3     Theodora XANTAVA (GRE)

Elif Sanem KARADAG (TUR)     6-3 6-2     Vanja VIDANOVIC (SRB)

Viktorija VESELINOVA (MKD) [14]     BYE   

Koral KOLDOBSKI (ISR) [10]     BYE   

Tamara ERAKOVIC (SRB)     6-3 6-0     Oana COCAN (ROU)

Julie SAPPL (SUI)     6-0 6-1     Simona ANGELOVA (MKD)

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     BYE   

Emilija KOJCIC (SRB) [3]     BYE   

Polina AKIMOVA (RUS)     6-3 6-1     Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR)

Michelle TIKHONKO (USA)     1-6 6-3 6-1     Daniela KOLEVA (MKD)

Marta JASKIEWICZ (POL) [16]     BYE   

Anja TRBEZNIK (SLO) [12]     BYE   

Laura MASIC (CRO)     6-2 7-5     Andjela VIDOVIC (SRB)

Julia LIF (SWE)     2-6 1-2 Retired    Anja DRASKOVIC (MNE)

Emeline DE WITTE (BEL) [7]     BYE   

Ema HORVAT (SLO) [5]     BYE   

Eleni FASOULA (GRE)     6-1 6-2     Mina DASKALOVIC (MKD)

Andjela LOPICIC (SRB)     6-1 6-4     Natalia FEHR (SUI)

Leticia TEMIRHANOVA (SWE) [9]     BYE   

Karina JENSRUD (NOR) [13]     BYE   

Inez Maria KOTLIKOVA (SVK)     7-6(3) 6-1     Tijana NIKOLIC (SRB)

Elena JANKULOVSKA (MKD)     6-4 6-2     Berna YAHE (BUL)

Lorin TILIPMAN (ISR) [4]     BYE   

Katerina MANDELIKOVA (CZE) [6]     BYE   

Valentina GAGGINI (ITA)     6-4 6-1     Mija LJUBIC (SRB)

Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-4 4-6 6-4     Sabrina KALANDAROV (ISR)

Semra AKSU (TUR) [11]     BYE   

Ana RISTEVSKA (MKD) [15]     BYE   

Tara DAKIC (SRB)     6-2 6-0     Stefania MOISIADI (GRE)

Julie SCHALCH (SUI)     6-3 5-7 7-6(6)     Nikola OKOPNIAK (POL)

Saara ORAV (EST) [2]     BYE   

 



½ финале двојки

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Marat SHARIPOV (RUS) [1]    7-6(6) 6-4  Lazar MILICEVIC (SRB) / Matic PODLIPNIK (SLO) [3]    

Luka JANKOVIC (SRB) / Gjorgji JANKULOVSKI (MKD  7-6(3) 6-4 Raphael COLLIGNON (BEL) / Diego DIGRACI (BEL) [2]    

 

Dariya RADULOVA (BUL) / Michelle TIKHONKO (USA)     Pia LOVRIC (SLO) / Laura MASIC (CRO) [4]    

Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [3]  Saara ORAV (EST) / Julie SAPPL (SUI) [7]    

 

¼ финале двојки

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Marat SHARIPOV (RUS) [1]     6-4 6-4     Andrija JEVTIC (SRB) / Nikola JEVTIC (SRB)

Lazar MILICEVIC (SRB) / Matic PODLIPNIK (SLO) [3]     6-4 6-4     Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) / Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [5]

Luka JANKOVIC (SRB) / Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)     7-6(3) 1-6 [10-7]     Peter FAJTA (HUN) / Kristian KUBIK (CZE) [4]

Raphael COLLIGNON (BEL) / Diego DIGRACI (BEL) [2]     6-0 6-3     Maximilian BORISOV (BUL) / Simeon TERZIEV (BUL)

 

Dariya RADULOVA (BUL) / Michelle TIKHONKO (USA)     Walkover    Inez Maria KOTLIKOVA (SVK) / Andjela LOPICIC (SRB)

Pia LOVRIC (SLO) / Laura MASIC (CRO) [4]     6-3 6-1     Marta JASKIEWICZ (POL) / Katerina MANDELIKOVA (CZE) [5]

Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [3]     6-4 6-3     Semra AKSU (TUR) / Berna YAHE (BUL) [8]

Saara ORAV (EST) / Julie SAPPL (SUI) [7]     6-7(6) 6-1 [10-1]     Ema HORVAT (SLO) / Anja TRBEZNIK (SLO) [2]

 

2 коло двојки

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Marat SHARIPOV (RUS) [1]     6-3 6-2     Filip ANDONOVSKI (MKD) / Josip APOSTOLOSKI (MKD)

Andrija JEVTIC (SRB) / Nikola JEVTIC (SRB)     7-6(5) 6-3     Samuil KONOV (BUL) / Hristo PLASESKI (MKD) [8]

Lazar MILICEVIC (SRB) / Matic PODLIPNIK (SLO) [3]     7-6(5) 6-1     Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB) / Stefan KALAFATIC (SRB)

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) / Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [5]     5-7 6-4 [16-14]     Andrej ANDREEVSKI (MKD) / Prohor CHAMUROVSKI (MKD)

Luka JANKOVIC (SRB) / Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)     7-6(2) 6-2     Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Mihail KUSESKI (MKD) [6]

Peter FAJTA (HUN) / Kristian KUBIK (CZE) [4]     6-3 6-4     Piotr GALUS (POL) / Dominik Robert SLIWINSKI (POL)

Maximilian BORISOV (BUL) / Simeon TERZIEV (BUL)     2-6 6-4 [10-8]     Tom SAPORTA (ISR) / Niv ZUCKERMAN (ISR) [7]

Raphael COLLIGNON (BEL) / Diego DIGRACI (BEL) [2]     4-6 6-3 [10-8]     Berk BUGARIKJ (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)

 

Dariya RADULOVA (BUL) / Michelle TIKHONKO (USA)     6-4 7-6(3)     Koral KOLDOBSKI (ISR) / Lorin TILIPMAN (ISR) [1]

Inez Maria KOTLIKOVA (SVK) / Andjela LOPICIC (SRB)     7-6(5) 6-3     Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD) [6]

Pia LOVRIC (SLO) / Laura MASIC (CRO) [4]     6-3 6-2     Tara DAKIC (SRB) / Emilija KOJCIC (SRB)

Marta JASKIEWICZ (POL) / Katerina MANDELIKOVA (CZE) [5]     6-3 6-2     Eleni FASOULA (GRE) / Stefania MOISIADI (GRE)

Semra AKSU (TUR) / Berna YAHE (BUL) [8]     Walkover    Vittoria PASTORINO (ITA) / Leticia TEMIRHANOVA (SWE)

Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [3]     6-1 6-0     Tamara ERAKOVIC (SRB) / Valentina GAGGINI (ITA)

Saara ORAV (EST) / Julie SAPPL (SUI) [7]     6-1 6-2     Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR) / Sabrina KALANDAROV (ISR)

Ema HORVAT (SLO) / Anja TRBEZNIK (SLO) [2]     7-5 6-4     Simona ANGELOVA (MKD) / Elif Sanem KARADAG (TUR)

 

1 КОЛО ДВОЈКИ

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Marat SHARIPOV (RUS) [1]     BYE   

Filip ANDONOVSKI (MKD) / Josip APOSTOLOSKI (MKD)     1-6 6-1 [10-5]     Dian NEDEV (BUL) / Dimitur SIMEONOV (BUL)

Andrija JEVTIC (SRB) / Nikola JEVTIC (SRB)     3-6 7-5 [10-7]     Charlie PENMAN (GBR) / Matthis ROSS (GBR)

Samuil KONOV (BUL) / Hristo PLASESKI (MKD) [8]     BYE   

Lazar MILICEVIC (SRB) / Matic PODLIPNIK (SLO) [3]     BYE   

Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB) / Stefan KALAFATIC (SRB)     3-6 6-1 [10-5]     Halil AYDOGDU (TUR) / Orhan Gur UMUR (TUR)

Andrej ANDREEVSKI (MKD) / Prohor CHAMUROVSKI (MKD) 6-3 6-7(2) [10-6] Mario GERASIMOSKI (MKD) / Zhan ZHENG (CHN)

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) / Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [5]     BYE   

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Mihail KUSESKI (MKD) [6]     BYE   

Luka JANKOVIC (SRB) / Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)     6-4 4-6 [10-7]     Vasil DIMITROV (BUL) / Veselin KISELKOV (BUL)

Piotr GALUS (POL) / Dominik Robert SLIWINSKI (POL)     6-2 7-5     Stefan IVIC (SRB) / Adam KOVAC (SRB)

Peter FAJTA (HUN) / Kristian KUBIK (CZE) [4]     BYE   

Tom SAPORTA (ISR) / Niv ZUCKERMAN (ISR) [7]     BYE   

Maximilian BORISOV (BUL) / Simeon TERZIEV (BUL)     5-7 6-4 [10-3]  Alexey ABAZOV (RUS) / Arslanbek TEMIRHANOV (SWE)

Berk BUGARIKJ (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)     7-5 6-2     Stylianos POUTIS (GRE) / Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)

Raphael COLLIGNON (BEL) / Diego DIGRACI (BEL) [2]     BYE   

1 КОЛО ДВОЈКИ

Koral KOLDOBSKI (ISR) / Lorin TILIPMAN (ISR) [1]     BYE   

Dariya RADULOVA (BUL) / Michelle TIKHONKO (USA)     6-1 6-3     Maja RADISIC (SLO) / Nika STRASEK (SLO)

Inez Maria KOTLIKOVA (SVK) / Andjela LOPICIC (SRB)     Walkover    Soraya KOBLENCE (USA) / Julia Mathisen STROM (NOR)

Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD) [6]     BYE   

Pia LOVRIC (SLO) / Laura MASIC (CRO) [4]     BYE   

Tara DAKIC (SRB) / Emilija KOJCIC (SRB)     7-5 7-6(4)     Julia LIF (SWE) / Theodora XANTAVA (GRE)

Eleni FASOULA (GRE) / Stefania MOISIADI (GRE)     7-5 2-6 [15-13]     Giulia BRIGHI (ITA) / Tijana NIKOLIC (SRB)

Marta JASKIEWICZ (POL) / Katerina MANDELIKOVA (CZE) [5]     BYE   

Semra AKSU (TUR) / Berna YAHE (BUL) [8]     BYE   

Vittoria PASTORINO (ITA) / Leticia TEMIRHANOVA (SWE)     5-7 7-6(0) [10-7]     Vanja VIDANOVIC (SRB) / Andjela VIDOVIC (SRB)

Tamara ERAKOVIC (SRB) / Valentina GAGGINI (ITA)     6-2 6-1     Mina DASKALOVIC (MKD) / Mija LJUBIC (SRB)

Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [3]     BYE   

Saara ORAV (EST) / Julie SAPPL (SUI) [7]     BYE   

Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR) / Sabrina KALANDAROV (ISR)     6-2 7-6(4)     Daniela KOLEVA (MKD) / Nadja NONKOVIC (SRB)

Simona ANGELOVA (MKD) / Elif Sanem KARADAG (TUR)     7-5 6-2     Natalia FEHR (SUI) / Clara-Kei MARCH OKUYAMA (ESP)

Ema HORVAT (SLO) / Anja TRBEZNIK (SLO) [2]     BYE   

 


На квалификациите се постигнаа следните резултати
:

со зелено се обележани тенисерите кои се пласирани во главен турнир

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup