Вести
ТЕ Битола Опен 2019 до 14  29-05-2019

Во периодот од 27.05. до 01.06.2019 година, на терените на Тенискиот клуб Битола-Битола  се одржа Тенис Европа турнирот за јуниори и јуниорки до 14 години.

На турнирт учествуваа 36 јуниори + 34 јуниорки=70 тенисери од 15 држави: Германија, Велика Британија, Русија, Романија, Србија, Грција, Косово, Франција, Словенија, Молдавија, Швајцарија, Турција, Бугарија, Шведска и Македонија.

Турнирот беше 3 категорија и натпреваритре се одиграа  во поединечна конкуренција и конкуренција на двојки.

Комплетни резултати од турнирот:

финале

Ivan GONCHAROV [5]  - Carl LABITZKE [1] –  3-6, 6-3, 6-3

финале

Alina NOVOZHENOVA   Klara VAJA [5]    6-4, 6-4

 

½  финале

Carl LABITZKE [1] –Andrei KUNITSYN [10] –6-4, 6-3

Ivan GONCHAROV [5]    Kilian NUCK [11] – 6-0, 6-2

½  финале

Alina NOVOZHENOVA  - Aliya ABBAS [1] – 7-6(4), 0-6, 6-1

Klara VAJA [5]  - Lara STOJANOVSKI [9]  - 7-6(7), 6-3

¼ финале

Carl LABITZKE [1] –Lazar VIRIJEVIC [9, A]-   6-4, 6-2

Andrei KUNITSYN [10] -Theo PAPAMALAMIS [3]- 7-6(4), 6-4

Ivan GONCHAROV [5]   Adrien DUCRUET   - 6-3, 6-2

 Kilian NUCK [11] Daniel BELIKOV  6-2, 6-2

¼ финале

Aliya ABBAS [1] –Ana SAVKOVIC [11]  3-6, 6-3, 7-5

Alina NOVOZHENOVA  - Elena PALIOURA –6-3, 5-7, 6-3

Klara VAJA [5]  - Maria BUTUSINA –7-6(5), 6-2

Lara STOJANOVSKI [9]  Arina ARIFULLINA [2] – 7-5, 6-3

3 коло

Carl LABITZKE [1] –Bogdan Andrei PRECUPESCU [16] 6-3, 6-1

Lazar VIRIJEVIC [9, A]-   Drinor SHAMOLLI [6]  6-4, 6-0

Theo PAPAMALAMIS [3]- Borjan NIKOLOVSKI [13] -6-3, 6-0

 Andrei KUNITSYN [10]  Achilefs Rafail KOUSARIDIS [7]- 6-2, 6-2

Ivan GONCHAROV [5]   Ivan CADO  -  6-1, 6-0

Adrien DUCRUET   -Luka ILIC [15]    6-3, 4-6, 6-3

Kilian NUCK [11]  Melos NALLBANI [8] –- 6-0, 7-6(6)

Daniel BELIKOV –Marko STOILKOVSKI [2, WC]-  7-6(4), 7-5

3 коло

Aliya ABBAS [1] –Nina MARINKOVIKJ [14]  6-4, 6-2

Ana SAVKOVIC [11]  Martha DALAPASXOS [7]  6-0, 6-0

Alina NOVOZHENOVA  - Ariadni Symela KOKOULA [15] –46,63,6-3

Elena PALIOURA –Ana STOJANOVSKA –  6-1, 6-2

Klara VAJA [5]  - Ivana MILKOVA – 6-2, 6-1

Maria BUTUSINA –Iva DANEVA [3]  2-6, 6-1, 6-2

Lara STOJANOVSKI [9]  -Sotiria KATSALI [8] – 6-1, 6-1

Arina ARIFULLINA [2] - Laetitia PERONA [13] – 6-1, 6-2

2 коло

Carl LABITZKE [1] –Amar HUSEINOVIKJ – 6-3, 6-1

Bogdan Andrei PRECUPESCU [16] - Daniil CHIJUK- 6-3, 6-4

Lazar VIRIJEVIC [9, A]-  Filip PANOV  6-0, 6-0

Drinor SHAMOLLI [6] - Georgios SALTIDIS  6-3, 6-2

Theo PAPAMALAMIS [3]- Sergej ZIVKOVIC 6-0, 6-4

Borjan NIKOLOVSKI [13] - Arbin KORO –6-0, 6-0

Andrei KUNITSYN [10] Petar MARKOVIC  6-2, 6-3

Achilefs Rafail KOUSARIDIS [7]- Luka JANKULOSKI  7-5, 6-0

Ivan GONCHAROV [5] Petar IGESKI [A]  6-0, 6-0

Ivan CADO  -  Daniel ALBRECHTSEN [12]  6-2, 6-3

Luka ILIC [15]    Leonit NUSHI  6-1, 6-1

Adrien DUCRUET   Apostolos GRAMMATIKOULIS [4]  6-0, 6-4

Melos NALLBANI [8] –Martin VLADEVSKI   6-1, 6-1

Kilian NUCK [11]  - Anton GONCEAR    6-3, 6-0

Daniel BELIKOV – Simeon STANKOVIC [14] – 6-2, 6-1

Marko STOILKOVSKI [2, WC]- Victor KALAITZIS – 6-3, 6-1

2 коло

Aliya ABBAS [1] –Marilou BRESSAN   6-2, 6-2

Nina MARINKOVIKJ [14]  -Enzel Elif OLUR – 7-5, 6-1

Ana SAVKOVIC [11] Eva CHALABOVA 5-7, 6-1, 6-4

Martha DALAPASXOS [7]  - Katrin STARCHEVA – 6-2, 6-3

Alina NOVOZHENOVA  - Jelena GOJKOVIC [4] 6-7(3), 6-4, 6-3

Ariadni Symela KOKOULA [15] -Mina PETRESKA –6-2, 6-1

Elena PALIOURA –Melliz PETKOVA MUSTAFA [10]- 6-0, 6-2

Ana STOJANOVSKA –Forta MORINA [6]  7-5, 6-4

Klara VAJA [5] – Theodora KOUSIOU – 7-5, 7-6(0)

Ivana MILKOVA – Aja BROQI [12] – 7-5, 6-3

Maria BUTUSINA –Pagona MICHAILIDI [16] –6-3, 6-1

Iva DANEVA [3] –Iana EREMINA –  6-3, 6-2

Sotiria KATSALI [8] – Srna KOCHISHKI – 1-6, 7-6(1), 6-0

 Lara STOJANOVSKI [9]  - Rita MIFTARI  –6-2, 6-0

Laetitia PERONA [13] – Ilona KASABOVA [A]  6-2, 6-1

Arina ARIFULLINA [2] -  Eftychia SALTIDOU – 6-0, 6-2

1 коло

Carl LABITZKE [1] – слободен

Amar HUSEINOVIKJ - Oliver ALEMANY 61, 62

Daniil CHIJUK –слободен

Bogdan Andrei PRECUPESCU [16] – слободен

Lazar VIRIJEVIC [9, A] – слободен

Filip PANOV –слободен

Georgios SALTIDIS – слободен

Drinor SHAMOLLI [6] – слободен

Theo PAPAMALAMIS [3]- слободен

Sergej ZIVKOVIC-Martin HRISTOVSKI [WC]60, 61 

Arbin KORO – слободен

Borjan NIKOLOVSKI [13] – слободен

Andrei KUNITSYN [10] – слободен

Petar MARKOVIC – слободен

Luka JANKULOSKI – слободен

Achilefs Rafail KOUSARIDIS [7] – слободен

Ivan GONCHAROV [5] – слободен

Petar IGESKI [A] – слободен

Ivan CADO – слободен

Daniel ALBRECHTSEN [12] – слободен

Luka ILIC [15] – слободен

Leonit NUSHI – слободен

Adrien DUCRUET – Filip STOJANOVSKI 62, 63

Apostolos GRAMMATIKOULIS [4] – слободен

Melos NALLBANI [8] – слободен

Martin VLADEVSKI – слободен

Anton GONCEAR – слободен

Kilian NUCK [11] – слободен

Simeon STANKOVIC [14] – слободен

Daniel BELIKOV – слободен

Victor KALAITZIS - Jannik LAATZ  61,60

Marko STOILKOVSKI [2, WC] - слободен

1 коло

Aliya ABBAS [1] – слободна

Marilou BRESSAN  - Foteini KAFE  6-2, 6-2

Enzel Elif OLUR – слободна

Nina MARINKOVIKJ [14] – слободна

Ana SAVKOVIC [11] – слободна

Eva CHALABOVA – слободна

Katrin STARCHEVA – слободна

Martha DALAPASXOS [7] – слободна

Jelena GOJKOVIC [4] – слободна

Alina NOVOZHENOVA – слободна

Mina PETRESKA – слободна

Ariadni Symela KOKOULA [15]- слободна

Melliz PETKOVA MUSTAFA [10]- слободна

Elena PALIOURA – слободна

Ana STOJANOVSKA – слободна

Forta MORINA [6] – слободна

Klara VAJA [5] – слободна

Theodora KOUSIOU – слободна

Ivana MILKOVA – слободна

Aja BROQI [12] – слободна

Pagona MICHAILIDI [16] – слободна

Maria BUTUSINA – слободна

Iana EREMINA – слободна

Iva DANEVA [3] – слободна

Sotiria KATSALI [8] – слободна

Srna KOCHISHKI – слободна

Rita MIFTARI – слободна

Lara STOJANOVSKI [9] – слободна

Laetitia PERONA [13] – слободна

Ilona KASABOVA [A] – слободна

Eftychia SALTIDOU Florentine MORITZ – 6-1, 6-1

Arina ARIFULLINA [2] - слободна

 

 

 

ДВОЈКИ

ЈУНИОРИ

финале

Marko STOILKOVSKI /Apostolos GRAMMATIKOULIS [1]   6  6

Daniel BELIKOV [2] / Ivan GONCHAROV                               3 3

ДВОЈКИ

ЈУНИОРКИ

½ финале

Aliya ABBAS [1] / Arina ARIFULLINA –    6  1  10

Iva DANEVA [4]/ Srna KOCHISHKI            4  6  5

 

ДВОЈКИ

ЈУНИОРИ

1/2финале

Marko STOILKOVSKI /Apostolos GRAMMATIKOULIS [1]   6  6

Daniil CHIJUK / Andrei KUNITSYN                                           2 1

 

Anton GONCEAR [4]/ Melos NALLBANI –       2  0

Daniel BELIKOV [2] / Ivan GONCHAROV         6  6

 

ДВОЈКИ

ЈУНИОРКИ

½ финале

Aliya ABBAS [1] / Arina ARIFULLINA –                           6   6

Nina MARINKOVIKJ [3]/ Melliz PETKOVA MUSTAFA  0   4

 

Iva DANEVA [4]/ Srna KOCHISHKI              6  6

Jelena GOJKOVIC [2]/ Klara VAJA               4  4

ДВОЈКИ

ЈУНИОРИ

¼ финале

Marko STOILKOVSKI /Apostolos GRAMMATIKOULIS [1] – 3 6  10

Adrien DUCRUET/Theo PAPAMALAMIS                                 6 2  6

 

Daniel ALBRECHTSEN [3]/ Bogdan Andrei PRECUPESCU – 1  3

Daniil CHIJUK / Andrei KUNITSYN                                            6  6

 

Martin VLADEVSKI / Petar MARKOVIC            3  4

Anton GONCEAR [4]/ Melos NALLBANI –       6  6

 

Filip STOJANOVSKI / Luka JANKULOSKI           1  1

Daniel BELIKOV [2] / Ivan GONCHAROV         6  6

 

ДВОЈКИ

ЈУНИОРКИ

¼ финале

Aliya ABBAS [1] / Arina ARIFULLINA –        6   6

Elena PALIOURA / Eftychia SALTIDOU         2  1

 

Nina MARINKOVIKJ [3]/ Melliz PETKOVA MUSTAFA  6  6

Marilou BRESSAN / Laetitia PERONA                            3  1

 

Ilona KASABOVA / Katrin STARCHEVA      0  2

Iva DANEVA [4]/ Srna KOCHISHKI              6  6       

 

Theodora KOUSIOU/ Forta MORINA          2  6(2)

Jelena GOJKOVIC [2]/ Klara VAJA               6  7

ДВОЈКИ

ЈУНИОРИ

1 коло

Marko STOILKOVSKI /Apostolos GRAMMATIKOULIS [1] – слободни

 

Petar IGESKI [A] / Borjan NIKOLOVSKI [13]   2   6(6)

Adrien DUCRUET/Theo PAPAMALAMIS        6    7

 

Daniel ALBRECHTSEN [3]/ Bogdan Andrei PRECUPESCU – слободни

 

Filip PANOV / Jannik LAATZ-                 0   0

Daniil CHIJUK / Andrei KUNITSYN        6  6

 

Martin VLADEVSKI / Petar MARKOVIC службена победа

Martin HRISTOVSKI / Kilian NUCK 

 

Anton GONCEAR [4]/ Melos NALLBANI – слободни

 

Amar HUSEINOVIKJ / Drinor SHAMOLLI     4  4

Filip STOJANOVSKI / Luka JANKULOSKI      6    6

 

Daniel BELIKOV [2] / Ivan GONCHAROV 

 

ДВОЈКИ

ЈУНИОРКИ

1 коло

Aliya ABBAS [1] / Arina ARIFULLINA – слободни

 

Ana STOJANOVSKA / Lara STOJANOVSKI        3  2

Elena PALIOURA / Eftychia SALTIDOU             6  6

 

Nina MARINKOVIKJ [3]/ Melliz PETKOVA MUSTAFA  6(4)  6  11

Eva CHALABOVA/ Alina NOVOZHENOVA                     7       0   9

 

Ivana MILKOVA / Mina PETRESKA               3  3

Marilou BRESSAN / Laetitia PERONA          6  6

 

Ilona KASABOVA / Katrin STARCHEVA службена победа

Foteini KAFE / Enzel Elif OLUR 

 

Iva DANEVA [4]/ Srna KOCHISHKI                            6   6

Ariadni Symela KOKOULA / Pagona MICHAILIDI   4   1

 

Theodora KOUSIOU/ Forta MORINA          6   6

Iana EREMINA/ Florentine MORITZ            3  2

 

Jelena GOJKOVIC [2]/ Klara VAJA   слободни

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup