Вести
2 коло на Скопје Опен 2018  02-05-2018
 

На терените на тенискиот клуб Југ-Скопје од Скопје во периодот од 28.04 до 05.05.2018 година се одигрува ИТФ јуниорскиот турнир Скопје Опен 2018 година за јуниори и јуниорки до 18 години. Турнирот е од 5 категорија и се игра на костур 48 квалификации и 48 главен турнир со 24 во двојки.

На турнирoт учествуваа 42 јуниори и 23 јуниорки (65 тенисери) на квалификациите и 48 јуниори и 48 јуниорки  (вкупно 96 тенисери ) на главниот турнир.
Тенисерите се гости од 29 држави и тоа: Белгија, Холандија, Србија, Полска, Бугарија, Романија, Израел, Црна Гора, Велика Британија, Хратска, Словенија, Грција, Норвешка, Турција, Косово, Шпанија, Италија, Чешка, Шведска, Украина, Швајцарија, Соединетите Американски Држави, Русија, Германија, Унгарија, Кина, Естонија, Словачка и Македонија.
 Денес на распоред се натпреварите од 2 коло главен турнир и до сега се постигнати следните  резултати:

2 коло главен турнир

Marat SHARIPOV (RUS) [1]   Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB)    

Hristo PLASESKI (MKD)    Matthis ROSS (GBR) [16]      

Stefan IVIC (SRB) [11]   6-1, 6-2  Niv ZUCKERMAN (ISR)    

Vasil DIMITROV (BUL)   5-7, 6-4, 7-5  Matic PODLIPNIK (SLO) [8]    

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]    Jovan ILIC (CRO

Nikola KIJAC (SRB)   Peter FAJTA (HUN) [15]      

Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [12]    Luka JANKOVIC (SRB

Dian NEDEV (BUL) 6-1, 1-6, 6-3 Diego DIGRACI (BEL) [6]       

Samuil KONOV (BUL) [5]     Dimosthenis TARAMONLIS (GRE

Prohor CHAMUROVSKI (MKD) Nikola JEVTIC (SRB) [10]      

Alexey ABAZOV (RUS) [13]   3-6, 2-6 Simeon TERZIEV (BUL

Luka Ljuben ANDONOV (MKD)     Raphael COLLIGNON (BEL) [3]      

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]     Stefan KALAFATIC (SRB)    

Vedran RADONJANIN (MKD)  Tom SAPORTA (ISR) [9]    

Matvei ALEKSANDROV (RUS) [14]  Danilo KRUNIC (SRB)    

Piotr GALUS (POL)6-1, 4-6, 1-6 Kristian KUBIK (CZE) [2]

 

2 коло главен турнир

Pia LOVRIC (SLO) [1) 6-2, 6-1 Mila BUREK (GBR)    

Elif Sanem KARADAG (TUR)     Viktorija VESELINOVA (MKD) [14]   

Koral KOLDOBSKI (ISR) [10]  Tamara ERAKOVIC (SRB)    

Julie SAPPL (SUI)  0-6, 3-6 Dariya RADULOVA (BUL) [8]

Emilija KOJCIC (SRB) [3] 5-7, 6-1, 6-2 Polina AKIMOVA (RUS)    

Michelle TIKHONKO (USA) 6-1, 4-6, 6-4 Marta JASKIEWICZ (POL) [16]     

Anja TRBEZNIK (SLO) [12]  Laura MASIC (CRO)    

Julia LIF (SWE)     Emeline DE WITTE (BEL) [7]

Ema HORVAT (SLO) [5]Eleni FASOULA (GRE)    

Andjela LOPICIC (SRB)  Leticia TEMIRHANOVA (SWE) [9]

Karina JENSRUD (NOR) [13] Inez Maria KOTLIKOVA (SVK)    

Elena JANKULOVSKA (MKD)     Lorin TILIPMAN (ISR) [4]    

Katerina MANDELIKOVA (CZE) [6] Valentina GAGGINI (ITA)    

Aleksandra SIMEVA (MKD)     Semra AKSU (TUR) [11]

Ana RISTEVSKA (MKD) [15] Tara DAKIC (SRB)    

Julie SCHALCH (SUI)    4-6, 2-6  Saara ORAV (EST) [2]

1 коло главен турнир

Marat SHARIPOV (RUS) [1]     BYE   

Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB)     6-0 6-0     Dominik Robert SLIWINSKI (POL)

Hristo PLASESKI (MKD)     6-3 6-2     Ivan ROTAROV (SRB)

Matthis ROSS (GBR) [16]     BYE   

Stefan IVIC (SRB) [11]     BYE   

Niv ZUCKERMAN (ISR)     6-3 6-4     Stevan POPOVIC (GER)

Vasil DIMITROV (BUL)     6-4 6-2     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)

Matic PODLIPNIK (SLO) [8]     BYE   

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     BYE   

Jovan ILIC (CRO)     6-4 6-4     Andrej ANDREEVSKI (MKD)

Nikola KIJAC (SRB)     7-6(1) 6-2     Halil AYDOGDU (TUR)

Peter FAJTA (HUN) [15]     BYE   

Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [12]     BYE   

Luka JANKOVIC (SRB)     6-1 6-0     Nermin HOXHIQ (MNE)

Dian NEDEV (BUL)     6-2 6-2     Zhan ZHENG (CHN)

Diego DIGRACI (BEL) [6]     BYE   

Samuil KONOV (BUL) [5]     BYE   

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)     6-1 6-0     Adam KOVAC (SRB)

Prohor CHAMUROVSKI (MKD) 5-7 6-4 6-2 Orhan Gur UMUR (TUR)

Nikola JEVTIC (SRB) [10]     BYE   

Alexey ABAZOV (RUS) [13]     BYE   

Simeon TERZIEV (BUL)     6-0 6-3     Marko KOVACEVIC (SLO)

Luka Ljuben ANDONOV (MKD)     6-4 7-5     Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)

Raphael COLLIGNON (BEL) [3]     BYE   

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]     BYE   

Stefan KALAFATIC (SRB)     7-5 6-1     Maximilian BORISOV (BUL)

Vedran RADONJANIN (MKD)     6-1 3-6 6-3     Nik JURJEVCIC (SLO)

Tom SAPORTA (ISR) [9]     BYE   

Matvei ALEKSANDROV (RUS) [14]     BYE   

Danilo KRUNIC (SRB)     6-4 6-3  Mario GERASIMOSKI (MKD)

Piotr GALUS (POL)   6-7(5) 6-3 6-3 Arslanbek TEMIRHANOV (SWE)

Kristian KUBIK (CZE) [2]     BYE   

 

1 коло главен турнир

Pia LOVRIC (SLO) [1]     BYE   

Mila BUREK (GBR)     6-3 6-3     Theodora XANTAVA (GRE)

Elif Sanem KARADAG (TUR)     6-3 6-2     Vanja VIDANOVIC (SRB)

Viktorija VESELINOVA (MKD) [14]     BYE   

Koral KOLDOBSKI (ISR) [10]     BYE   

Tamara ERAKOVIC (SRB)     6-3 6-0     Oana COCAN (ROU)

Julie SAPPL (SUI)     6-0 6-1     Simona ANGELOVA (MKD)

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     BYE   

Emilija KOJCIC (SRB) [3]     BYE   

Polina AKIMOVA (RUS)     6-3 6-1     Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR)

Michelle TIKHONKO (USA)     1-6 6-3 6-1     Daniela KOLEVA (MKD)

Marta JASKIEWICZ (POL) [16]     BYE   

Anja TRBEZNIK (SLO) [12]     BYE   

Laura MASIC (CRO)     6-2 7-5     Andjela VIDOVIC (SRB)

Julia LIF (SWE)     2-6 1-2 Retired    Anja DRASKOVIC (MNE)

Emeline DE WITTE (BEL) [7]     BYE   

Ema HORVAT (SLO) [5]     BYE   

Eleni FASOULA (GRE)     6-1 6-2     Mina DASKALOVIC (MKD)

Andjela LOPICIC (SRB)     6-1 6-4     Natalia FEHR (SUI)

Leticia TEMIRHANOVA (SWE) [9]     BYE   

Karina JENSRUD (NOR) [13]     BYE   

Inez Maria KOTLIKOVA (SVK)     7-6(3) 6-1     Tijana NIKOLIC (SRB)

Elena JANKULOVSKA (MKD)     6-4 6-2     Berna YAHE (BUL)

Lorin TILIPMAN (ISR) [4]     BYE   

Katerina MANDELIKOVA (CZE) [6]     BYE   

Valentina GAGGINI (ITA)     6-4 6-1     Mija LJUBIC (SRB)

Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-4 4-6 6-4     Sabrina KALANDAROV (ISR)

Semra AKSU (TUR) [11]     BYE   

Ana RISTEVSKA (MKD) [15]     BYE   

Tara DAKIC (SRB)     6-2 6-0     Stefania MOISIADI (GRE)

Julie SCHALCH (SUI)     6-3 5-7 7-6(6)     Nikola OKOPNIAK (POL)

Saara ORAV (EST) [2]     BYE   

 

2 КОЛО ДВОЈКИ

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Marat SHARIPOV (RUS) [1]     6-3 6-2     Filip ANDONOVSKI (MKD) / Josip APOSTOLOSKI (MKD)

Andrija JEVTIC (SRB) / Nikola JEVTIC (SRB)     7-6(5) 6-3     Samuil KONOV (BUL) / Hristo PLASESKI (MKD) [8]

Lazar MILICEVIC (SRB) / Matic PODLIPNIK (SLO) [3]     7-6(5) 6-1     Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB) / Stefan KALAFATIC (SRB) 

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) / Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [5] 5-7 6-4 [16-14]  Andrej ANDREEVSKI (MKD) / Prohor CHAMUROVSKI (MKD)

Luka JANKOVIC (SRB) / Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)     7-6(2) 6-2     Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Mihail KUSESKI (MKD) [6]

Piotr GALUS (POL) / Dominik Robert SLIWINSKI (POL)    Peter FAJTA (HUN) / Kristian KUBIK (CZE) [4]

Tom SAPORTA (ISR) / Niv ZUCKERMAN (ISR) [7] Maximilian BORISOV (BUL) / Simeon TERZIEV (BUL)    

Raphael COLLIGNON (BEL) / Diego DIGRACI (BEL) [2]     4-6 6-3 [10-8]     Berk BUGARIKJ (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)

2 КОЛО ДВОЈКИ

Koral KOLDOBSKI (ISR) / Lorin TILIPMAN (ISR) [1]     Dariya RADULOVA (BUL) / Michelle TIKHONKO (USA)    

Inez Maria KOTLIKOVA (SVK) / Andjela LOPICIC (SRB)     Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD) [6]      

Pia LOVRIC (SLO) / Laura MASIC (CRO) [4 Tara DAKIC (SRB) / Emilija KOJCIC (SRB)    

Eleni FASOULA (GRE) / Stefania MOISIADI (GRE)     Marta JASKIEWICZ (POL) / Katerina MANDELIKOVA (CZE) [5]  

Semra AKSU (TUR) / Berna YAHE (BUL) [8]  Vittoria PASTORINO (ITA) / Leticia TEMIRHANOVA (SWE

Tamara ERAKOVIC (SRB) / Valentina GAGGINI (ITA  Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [3]  

Saara ORAV (EST) / Julie SAPPL (SUI) [7] Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR) / Sabrina KALANDAROV (ISR

Simona ANGELOVA (MKD) / Elif Sanem KARADAG (TUR)     Ema HORVAT (SLO) / Anja TRBEZNIK (SLO) [2]    

                                                                 

 

1 КОЛО ДВОЈКИ

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Marat SHARIPOV (RUS) [1]     BYE   

Filip ANDONOVSKI (MKD) / Josip APOSTOLOSKI (MKD)     1-6 6-1 [10-5]     Dian NEDEV (BUL) / Dimitur SIMEONOV (BUL)

Andrija JEVTIC (SRB) / Nikola JEVTIC (SRB)     3-6 7-5 [10-7]     Charlie PENMAN (GBR) / Matthis ROSS (GBR)

Samuil KONOV (BUL) / Hristo PLASESKI (MKD) [8]     BYE   

Lazar MILICEVIC (SRB) / Matic PODLIPNIK (SLO) [3]     BYE   

Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB) / Stefan KALAFATIC (SRB)     3-6 6-1 [10-5]     Halil AYDOGDU (TUR) / Orhan Gur UMUR (TUR)

Andrej ANDREEVSKI (MKD) / Prohor CHAMUROVSKI (MKD) 6-3 6-7(2) [10-6] Mario GERASIMOSKI (MKD) / Zhan ZHENG (CHN)

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) / Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [5]     BYE   

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Mihail KUSESKI (MKD) [6]     BYE   

Luka JANKOVIC (SRB) / Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)     6-4 4-6 [10-7]     Vasil DIMITROV (BUL) / Veselin KISELKOV (BUL)

Piotr GALUS (POL) / Dominik Robert SLIWINSKI (POL)     6-2 7-5     Stefan IVIC (SRB) / Adam KOVAC (SRB)

Peter FAJTA (HUN) / Kristian KUBIK (CZE) [4]     BYE   

Tom SAPORTA (ISR) / Niv ZUCKERMAN (ISR) [7]     BYE   

Maximilian BORISOV (BUL) / Simeon TERZIEV (BUL)     5-7 6-4 [10-3]  Alexey ABAZOV (RUS) / Arslanbek TEMIRHANOV (SWE)

Berk BUGARIKJ (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)     7-5 6-2     Stylianos POUTIS (GRE) / Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)

Raphael COLLIGNON (BEL) / Diego DIGRACI (BEL) [2]     BYE   

1 КОЛО ДВОЈКИ

Koral KOLDOBSKI (ISR) / Lorin TILIPMAN (ISR) [1]     BYE   

Dariya RADULOVA (BUL) / Michelle TIKHONKO (USA)     6-1 6-3     Maja RADISIC (SLO) / Nika STRASEK (SLO)

Inez Maria KOTLIKOVA (SVK) / Andjela LOPICIC (SRB)     Walkover    Soraya KOBLENCE (USA) / Julia Mathisen STROM (NOR)

Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD) [6]     BYE   

Pia LOVRIC (SLO) / Laura MASIC (CRO) [4]     BYE   

Tara DAKIC (SRB) / Emilija KOJCIC (SRB)     7-5 7-6(4)     Julia LIF (SWE) / Theodora XANTAVA (GRE)

Eleni FASOULA (GRE) / Stefania MOISIADI (GRE)     7-5 2-6 [15-13]     Giulia BRIGHI (ITA) / Tijana NIKOLIC (SRB)

Marta JASKIEWICZ (POL) / Katerina MANDELIKOVA (CZE) [5]     BYE   

Semra AKSU (TUR) / Berna YAHE (BUL) [8]     BYE   

Vittoria PASTORINO (ITA) / Leticia TEMIRHANOVA (SWE)     5-7 7-6(0) [10-7]     Vanja VIDANOVIC (SRB) / Andjela VIDOVIC (SRB)

Tamara ERAKOVIC (SRB) / Valentina GAGGINI (ITA)     6-2 6-1     Mina DASKALOVIC (MKD) / Mija LJUBIC (SRB)

Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [3]     BYE   

Saara ORAV (EST) / Julie SAPPL (SUI) [7]     BYE   

Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR) / Sabrina KALANDAROV (ISR)     6-2 7-6(4)     Daniela KOLEVA (MKD) / Nadja NONKOVIC (SRB)

Simona ANGELOVA (MKD) / Elif Sanem KARADAG (TUR)     7-5 6-2     Natalia FEHR (SUI) / Clara-Kei MARCH OKUYAMA (ESP)

Ema HORVAT (SLO) / Anja TRBEZNIK (SLO) [2]     BYE   

 


На квалификациите се постигнаа следните резултати:

3 коло квалификации за пласман на главен турнир

Danilo KRUNIC (SRB)     6-1 6-4     Bo CAUTAERTS (BEL)

Adam KOVAC (SRB) [8]     6-3 6-4     Niv ZUCKERMAN (ISR) [2]

Jovan ILIC (CRO)     6-4 6-1     Andrija JEVTIC (SRB) [9]

Orhan Gur UMUR (TUR) [7]     6-4 6-1     Jovan CIRKOVIC (SRB)

Maximilian BORISOV (BUL)     7-5 6-4     Berk BUGARIKJ (MKD)

Halil AYDOGDU (TUR) [11]     6-1 7-5     Nermin HOXHIQ (MNE) [6]

 

2 коло квалификации

Vanja VIDANOVIC (SRB) [1]  6-4 6-2   Clara-Kei MARCH OKUYAMA (ESP)

Eleni FASOULA (GRE)     6-0 7-6(4)     Andjela VIDOVIC (SRB)

Valentina GAGGINI (ITA)     6-1 6-0     Julia LIF (SWE)

Tara DAKIC (SRB)     6-0 7-5     Theodora XANTAVA (GRE)

Natalia FEHR (SUI)     4-6 6-4 6-4     Soraya KOBLENCE (USA)

Anja DRASKOVIC (MNE)     6-2 6-0     Nadja NONKOVIC (SRB)

2 коло квалификации

Bo CAUTAERTS (BEL)     4-6 6-1 7-6(6)     Mihail KUSESKI (MKD) [1]

Danilo KRUNIC (SRB)     6-4 1-6 7-5     Veselin KISELKOV (BUL)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [2]     6-3 6-3     Vlad MARCU (ROU)

Adam KOVAC (SRB) [8]     7-5 6-3     Mladen NOVOVIC (MNE)

Jovan ILIC (CRO)     7-5 3-6 7-5     Charlie PENMAN (GBR) [3]

Andrija JEVTIC (SRB) [9]     6-1 6-0     Dimitur SIMEONOV (BUL)

Jovan CIRKOVIC (SRB)     7-5 6-2     Stylianos POUTIS (GRE) [4]

Orhan Gur UMUR (TUR) [7]     7-5 6-2     Kristoffer Mathisen STROM (NOR)

Maximilian BORISOV (BUL)     6-3 7-5     Matija ZUGIC (SRB) [5]

Berk BUGARIKJ (MKD)     6-4 6-2     Lav DASIC (SRB)

Nermin HOXHIQ (MNE) [6]     7-6(2) 6-2     Viktor GRIGOROV (BUL)

Halil AYDOGDU (TUR) [11]     6-1 6-1     Klemen TASNER (SLO)

 

1 коло квалификации

Vanja VIDANOVIC (SRB) [1]     BYE   

Clara-Kei MARCH OKUYAMA (ESP)     6-2 7-6(2) Maja RADISIC (SLO)

Eleni FASOULA (GRE)     6-1 6-3     Vittoria PASTORINO (ITA)

Andjela VIDOVIC (SRB)     6-0 6-0     Dominika TALPOVA (CZE)

Valentina GAGGINI (ITA)     6-4 6-2     Giulia BRIGHI (ITA)

Julia LIF (SWE)     6-2 6-3     Marija MICIC (SRB)

Tara DAKIC (SRB)     6-3 6-1     Anita CHORNEY (UKR)

Theodora XANTAVA (GRE)     6-3 7-6(0)     Matilde RONCHI (ITA)

Natalia FEHR (SUI)     6-0 6-3     Julia Mathisen STROM (NOR)

Soraya KOBLENCE (USA)     6-2 6-3     Tatiana PRAPA (ITA)

Nadja NONKOVIC (SRB)     6-3 6-4     Nadja OSTOJIC (SRB)

Anja DRASKOVIC (MNE)     3-6 6-2 6-1     Nika STRASEK (SLO)

 

Во 1 коло квалификации

Mihail KUSESKI (MKD) [1]     BYE   

Bo CAUTAERTS (BEL)     Walkover    Maximilian KENDLER (NED)

Danilo KRUNIC (SRB)     7-6(4) 6-3     Grzegorz RUDNICKI (POL)

Veselin KISELKOV (BUL)     6-3 6-3     Veljko PEJCIC (SRB)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [2]     BYE   

Vlad MARCU (ROU)     6-2 6-2     Srgjan SPASENOVSKI (MKD)

Mladen NOVOVIC (MNE)     3-6 6-2 6-1     Filip ANDONOVSKI (MKD)

Adam KOVAC (SRB) [8]     4-6 6-1 6-1     Mihael MIHAYLOV (BUL)

Charlie PENMAN (GBR) [3]     BYE   

Jovan ILIC (CRO)     6-0 6-3     Eldin HUSEINOVIC (MKD)

Dimitur SIMEONOV (BUL)     4-6 7-6(4) 7-6(2)     Maks LUKMAN (SLO)

Andrija JEVTIC (SRB) [9]     6-3 6-3     Damjan POPOVSKI (MKD)

Stylianos POUTIS (GRE) [4]     BYE   

Jovan CIRKOVIC (SRB)     6-2 6-2     Ivan MIMICA (CRO)

Kristoffer Mathisen STROM (NOR)     6-3 7-6(5)Josip APOSTOLOSKI (MKD)

Orhan Gur UMUR (TUR) [7]     BYE   

Matija ZUGIC (SRB) [5]     BYE   

Maximilian BORISOV (BUL)     6-2 3-0 Retired    Stefan CHALOVSKI (MKD)

Lav DASIC (SRB)     6-2 5-7 6-4     Mateusz CISLO (POL)

Berk BUGARIKJ (MKD)     6-1 6-2     Antoniu Aurel TAMAS (ROU) [10]

Nermin HOXHIQ (MNE) [6]     BYE   

Viktor GRIGOROV (BUL)     6-4 6-2     Sava STANKOVIC (SRB)

Klemen TASNER (SLO)     6-1 7-5     Fidan AGUSHI (MKD)

Halil AYDOGDU (TUR) [11]     6-1 6-1     Muhamed ZULJI (KOS)

 

со зелено се обележани тенисерите кои се пласирани во главен турнир 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup