Вести
Македонија Ф3, ТЕННИСПАРК СКОПЈЕ Опен 2016  06-07-2016


Во финалниот натпревар во двојки, на третиот и последен фјучерс во оваа серија, играше македонската тениска легенда Предраг Русевски и најдобриот македонски тенисер, Томислав Јотовски кои загубија од британската двојка, Габ/Пафли 0-2 (4-6, 4-6).

Денес на распоредот се поставени следните два 1/2 натпревари во поединечна конкуренција:
1/4 финале
Lenny HAMPEL (AUT) [4) 4-6, 2-6  Claudio FORTUNA (ITA) [2]  
Richard GABB (GBR) [1]   6-4, 0-3 се игра Kristijan MESAROS (CRO) [3]  

ФИНАЛЕ ДВОЈКИ
Tomislav JOTOVSKI (MKD) / Predrag RUSEVSKI (MKD)    4-6, 4-6  Richard GABB (GBR) / Neil PAUFFLEY (GBR) [1]


резултати кои досега ги постигнаа македонските тенисери на овој турнир:

2 коло

Tomislav JOTOVSKI (MKD)      Richard GABB (GBR) [1]      3-6, 4-6
Gorazd SRBLJAK (MKD)     Claudio FORTUNA (ITA) [2]     4-6, 2-6


1 коло
Tomislav JOTOVSKI (MKD)     6-3 6-4     Stefan MICOV (MKD)

 Francesco GARZELLI (ITA)     6-4 4-0 Retired    Shendrit DEARI (MKD)

Ljubomir CELEBIC (MNE) [8]     6-0 6-3     Besir DURGUTI (MKD)

Borna GOJO (CRO)     6-1 6-4     Dimitar GRABUL (MKD)

Gorazd SRBLJAK (MKD)     6-7(4) 6-3 6-1     Vullnet TASHI (SUI)

1/2 финале двојки
Tomislav JOTOVSKI (MKD) / Predrag RUSEVSKI (MKD)     6-3 7-6(4)     Francesco GARZELLI (ITA) / Giorgio RICCA (ITA)

1/4 финале двојки

Tomislav JOTOVSKI (MKD) / Predrag RUSEVSKI (MKD)     6-4 6-3     Ljubomir CELEBIC (MNE) / Darko JANDRIC (SRB) [2] 


1 коло двојки

Richard GABB (GBR) / Neil PAUFFLEY (GBR) [1]     6-2 6-2     Besir DURGUTI (MKD) / Milos NIKOLIC (SRB)

Shendrit DEARI (MKD) / Vullnet TASHI (SUI)     6-4 6-3     Klim IVANOV (KAZ) / Dejan KATIC (SRB)

Peter BOTHWELL (IRL) / Samuel BOTHWELL (IRL) [3]     6-1 6-4     Calin MANDA (ROU) / Gorazd SRBLJAK (MKD)

Tomislav JOTOVSKI (MKD) / Predrag RUSEVSKI (MKD)     6-4 7-6(1)     Stefan MICOV (MKD) / Danil ZELENKOV (MKD)


1 коло квалификации

David MICEVSKI (MKD)     6-4 6-3     Andrea BORRONI (ITA)

Davide MELCHIORRE (ITA)     6-0 6-0     Tomislav ANDREEVSKI (MKD)

DRAGAN DUMEVSKI (MKD)     6-2 6-1     Milenko DUCIC (SRB)

Christos KEISIDIS (GRE)     6-1 6-0     Mario GERASIMOSKI (MKD)

Iori YOSHIDA (JPN)     6-4 5-7 6-2     Borjan STEFANOVSKI (MKD)

Dimitar RISTOVSKI (MKD)     6-1 6-1     Lazar VOJINOVIC (SRB)

Danil ZELENKOV (MKD)     6-2 6-2     Michalis SAKELLARIDIS (GRE)

2 коло квалификации

Borna GOJO (CRO) [1]     7-5 2-6 6-2     David MICEVSKI (MKD)

Neven KRIVOKUCA (CRO) [13]     6-2 Retired    DRAGAN DUMEVSKI (MKD)

Shunsuke WAKITA (JPN) [6]     5-7 6-3 7-6(0)     Dimitar RISTOVSKI (MKD)

Calin MANDA (ROU) [9]     6-2 7-5     Danil ZELENKOV (MKD)

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup