Вести
Михаил загуби во 1/2 финале на ИТФ 18, Тирана  23-09-2016
Македонските јуниори и јуниорки до 18 години, оваа недела настапуваат на ИТФ јуниорскиот турнир кој се одржува во Тирана Албанија.
Михаил Кусески денес загуби во 1/2 финалниот натпревар од Duccio PETRENI (ITA) со резултат  3-6 7-5 7-6(3) 
 

Комплетни резултати на македонските тенисери од ИТФ турнирот National Sport Park Open U18  

1/2 финале главен турнир 23.09.2016

Mihail KUSESKI (MKD) [7]- Duccio PETRENI (ITA) 6-3, 5-7, 6-7(3)

1/4 финале главен турнир 22.09.2016

Mihail KUSESKI (MKD) [7]     6-1 6-1     Filippo SPEZIALI (ITA) [4]






2 коло главен турнир

Mihail KUSESKI (MKD) [7    2-6 6-1 6-2     Vittorio MANZONE (ITA)    

Obrad MARKOVSKI (MKD)     0-6, 2-6      Adan FREIRE DA SILVA (FRA) 
Costanza TRAVERSI (ITA) [1]         6-2 6-0     Teona VELKOSKA (MKD)
Chiara GIRELLI (ITA)                     6-2 6-1     Nora HRISTOVSKA (MKD)
Galatea MESOCHORITIS (GRE) [6]     6-2 3-6 6-1     Darija KRZOVSKA (MKD)
Elene MCHEDLIDZE (GEO) [7]         6-2 7-5     Ana RISTEVSKA (MKD)
Costanza PERA (ITA)                         7-5 7-5     Katarina MARINKOVIKJ (MKD) [2] 
 


1 коло главен турнир

Alexandros DIDO (ALB)     6-0 6-2     Hristo PLASESKI (MKD)

Paris PENTOUSIS (GRE)     6-2 3-6 6-0     Mario GERASIMOSKI (MKD)

Joao Pedro FERNANDES MARTINS (POR)     7-6(5) 6-1     Prohor CAMUROVSKI (MKD)

Mihail KUSESKI (MKD) [7]     7-6(5) 6-4     Tomasz FRANKOWSKI (POL)

Obrad MARKOVSKI (MKD)     6-7(4) 6-2 6-2     Gergo POTZ NAGY (HUN)

Duccio PETRENI (ITA)     6-2 6-2     Andrej ANDREEVSKI (MKD)

 

Teona VELKOSKA (MKD)     6-3 6-1     Yana GORANOVA (BUL)

Zala ULE (SLO)     6-3 2-6 6-1     Viktorija VESELINOVA (MKD)

Nora HRISTOVSKA (MKD)     6-2 7-5     Stephanie BELOVUKOVIC (AUS) [3]

Darija KRZOVSKA (MKD)     7-5 6-2     Emilija KOJCIC (SRB)

Marie Lou FAORO (FRA)     7-5 6-3     Elena JANKULOVSKA (MKD)

Betina TOKAC (TUR) [4]     6-3 6-0     Jana TANEVSKA (MKD)

Ana RISTEVSKA (MKD)     6-0 6-4     Tijana POPOVIC (MNE)

Katarina MARINKOVIKJ (MKD) [2]     6-3 6-3     Alina SHCHERBININA (RUS)

 

КВАЛИФИКАЦИИ

3 коло квалификации

Obrad MARKOVSKI (MKD) [3]     7-6(3) 4-6 6-2     Mario ALEKSIC (MNE)

 

Едно коло квалификации за пласман на главен турнир

Elena JANKULOVSKA (MKD)     6-2 6-4     Veronica MASCOLO (ITA)

Andjela JOCOVIC (SRB)     6-1 6-4     Teodora MICEVA (MKD)

Darija KRZOVSKA (MKD)     6-1 6-2     Sara GREGORONI (ITA)

 

2 коло квалификации

Obrad MARKOVSKI (MKD) [3]     6-4 6-3     Josh CURWEN (GBR)

Adan FREIRE DA SILVA (FRA) [4]     6-2 6-1     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)

 

1 коло квалификации

Bodin ALEKSIC (MNE)     6-1 6-3     Josip APOSTOLOSKI (MKD)

Andrija JOKOVIC (MNE)     6-3 7-5     Marko DUKOVSKI (MKD)

Obrad MARKOVSKI (MKD) [3]     BYE   

Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)     7-5 6-2     Georgios PIGGOS (GRE)

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup