Вести
Јотовски и Србљак поразени во 1 коло во Австрија на Ф4  25-07-2018
Македонските тенисери Томислав Јотовски, Горазд Србљак и Бесир Дургути, оваа недела настапува на ИТФ Фјучерс турнирот вреден 15.000 УСД во Возендорв, Австрија.

Томислав Јотовски беше пласиран директно во главниот турнир каде во 1 коло загуби од Италијанецот, Stefano BATTAGLINO (ITA) , со резултат 4-6, 4-6.
Горазд на главниот турнир се пласира преку квалификациите каде во  коло беше слободен, во 2 коло го победи Nir VODAVOZ (ISR) со резултат 61, 61 и за пласман во главен турнир го победи Bjorn NAREYKA (AUT)  с резултат 62, 64. Горазд беше запрен во 1 коло на главниот турнир од 1 носител на турнирот Германецот Peter HELLER (GER) [1] со резултат 36, 26.

На овој турнир во квалификациите настапуваше и Бесир Дургути кој на квалификациите во 1 коло беше слободен, а во 2 коло загуби од Bjorn NAREYKA (AUT) со резултат 06, 67(3).

комплетни резултати на македонските тенисери од овој турнир:

1 коло главен турнир

Stefano BATTAGLINO (ITA)     6-4 6-4     Tomislav JOTOVSKI (MKD) [5]

Peter HELLER (GER) [1]     6-3 6-2     Gorazd SRBLJAK (MKD)

3 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [3]     6-2 6-4     Bjorn NAREYKA (AUT)

 

2 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [3]     6-1 6-1     Nir VODAVOZ (ISR)

Bjorn NAREYKA (AUT)     6-0 7-6(3)     Besir DURGUTI (MKD) [10]

 

1 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [3]     BYE   

Besir DURGUTI (MKD) [10]     BYE   

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup