Вести
Лина заврши со 1/2 финале сингл и победник двојки на 25000Добрич, Бугарија  14-09-2016
       
 Најдобро рангираната тенисерка Лина Ѓорческа (217 на ВТА сингл и 183 на ВТА дубл) продолжува со настап на ИТФ турнирот вреден 25.000УСД кој се одржува во Добрич, Бугарија,

Денес во 1/4 финале сингл Лина ја победи Laura SCHAEDER (GER- 362 на ВТА)  со 6-2, 6-2.
Утре Лина игра 1/2 финале против нејзината партнерка во двојки која е и прва носителка на турнирот Isabella SHINIKOVA (BUL) [1]

Денес, Лина ќе го игра и 1/2 финалниот натпревар во двојки заедно со Isabella SHINIKOVA (BUL) [1]  а против Чешко/ Аргентинската двојка Katerina KRAMPEROVA (CZE) / Paula ORMAECHEA (ARG) [3]

Комплетни резултати на Лина и Меги од овој турнир:
1/2 финале  главен турнир 17.09.2016
Lina GJORCHESKA [3]  - Isabella SHINIKOVA (BUL) [1] 4-6, 6-3, 0-6


1/4 финале  главен турнир 16.09.2016
Lina GJORCHESKA [3]  - Laura SCHAEDER (GER- 362 на ВТА)  6-2  6-2,

2 коло главен турнир 15.09.2016
Lina GJORCHESKA [3]  - Lou BROULEAU  6-3, 6-3

1 коло главен турнир
Lina GJORCHESKA [3] - Miriam Bianca BULGARU   6 -4   6-4
Magdalena STOILKOVSKA - Lou BROULEAU   4-6 0-6

ДВОЈКИ
финале двојки 17.09.2016
Lina GJORCHESKA (MKD) / Isabella SHINIKOVA (BUL) [1] SCHAEDER, Laura (GER) / STOKKE, Melanie (NOR)   6-7(13), 6-2, 10-6
1/2 финале двојки 16.09.2016
Lina GJORCHESKA (MKD) / Isabella SHINIKOVA (BUL) [1] Katerina KRAMPEROVA (CZE) / Paula ORMAECHEA (ARG) [3]   6-3, 6-3
1/4 финале двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Isabella SHINIKOVA (BUL) [1]     6-4 6-3     Petia ARSHINKOVA (BUL) / Miriam Bianca BULGARU (ROU)   
1 коло двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Isabella SHINIKOVA (BUL) [1]  слободни 
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup