Вести
Симева запрена во 1/2 финале во Романија  23-02-2018

Најдобро рангираната македонска јуниорка до 14 години Александра Симева (50 на ТЕ до 14 години), оваа недела настапува на Тенис Европа турнирот International Romanian Championship. Турнирот е 2 категорија и се одржува во Букурешт, Романија.

Александра Симева беше поставена за 5 носител на турнирот со 50 место на Тенис Европа до 14 години и во 1/2 финалето загуби од 1 носителка на турнирот Alexandra PETRIC [1] ( со ранг 6 на ТЕ до 14) со резултат 3-6, 2-6.

Таа на овој турнир ги постигна следните резултати

1/2 финале, 24.02.2018
Aleksandra SIMEVA [5] 6-3, 6-2 Alexandra PETRIC [1] 

1/4 финале, 23.02.2018
Aleksandra SIMEVA [5] - Ioana ZVONARU [4]  6-1, 6-4

2 коло
Aleksandra SIMEVA [5] -Angela GANEVA  6-1, 6-2

1 коло
Aleksandra SIMEVA [5] -Iulia Andreea IONESCU 7-6(3),7-6(4)

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup