Вести
Дити поразен во 1/4 финале во Златибор, Србија  07-09-2018
Шендрит Деари денес заврши со настап на ИТФ Фјучерс турнирот со награден фонд 15.000 УСД, кој се одржува во Златибор, Србија.
Shendrit DEARI (MKD) на главниот турнир се пласира преку квалификациите и денес во 1/4 финале загуби од 7 носител на турнирот Shahin KHALEDAN (IRI) [7], со резултат 1-6, 4-6. Ова голем успех за македонскиот тенисер бидејќи ова е негово прво 1/4 финале на ИТФ фјучерс турнир. Му посакуваме уште многу поголеми успеси.

1/4 финале 07.09.2018

Shendrit DEARI (MKD) 1-6, 4-6 Shahin KHALEDAN (IRI) [7] 


Покрај Шендрит Деари на овој турнир настапуваа Горазд Србљак, Стефан Мицов, Обрад Марковски и Бесир Дургути.

Комплетни резултати на македонските тенисери на овој турнир:
2 коло главен турнир

Shendrit DEARI (MKD) 6-4, 6-2 Milos VUKOVIC (SRB)
1 коло главен турнир

Stefan SKADARKA (AUS)     7-6(12) 6-2     Stefan MICOV (MKD)

Fabian MAROZSAN (HUN)     7-5 7-5     Gorazd SRBLJAK (MKD)

Shendrit DEARI (MKD)     6-4 2-6 6-2     Vladyslav ORLOV (UKR) [2]

3 коло квалификации

Boris BUTULIJA (SRB) [1]     7-5 6-3     Obrad MARKOVSKI (MKD)

Stefan MICOV (MKD) [2]     6-2 2-6 6-0     Paul SPENCER (USA)

Shendrit DEARI (MKD)     6-3 6-1     Veljko BLAGOJEVIC (SRB)

2 коло квалификации

Obrad MARKOVSKI (MKD)     6-4 6-1     Matteo HERRMANN-ZUNIC (GER)

Stefan MICOV (MKD) [2]     6-1 6-1     Nemanja TOSIC (SRB)

Shendrit DEARI (MKD)     6-3 6-3     Besir DURGUTI (MKD) [3]

1 коло квалификации

Obrad MARKOVSKI (MKD)     6-3 6-1     Sota TANI (JPN)

Stefan MICOV (MKD) [2]     BYE   

Besir DURGUTI (MKD) [3]     BYE   

Shendrit DEARI (MKD)     6-2 6-2     Alexey DUBININ (RUS)

 

ДВОЈКИ

1 коло

Obrad MARKOVSKI (MKD) / Stefan MICOV (MKD)     6-3 6-4     Manvir RANDHAWA (IND) / Gabriel SANCHEZ (MEX)

¼ финале

Obrad MARKOVSKI (MKD) / Stefan MICOV (MKD)     3-6 6-4 [10-4]     Darko JANDRIC (SRB) / Goran MARKOVIC (SRB) [2]

1/2 финале

Obrad MARKOVSKI (MKD) / Stefan MICOV (MKD)    3-6, 4-6 Martin FEKIAC (SVK) / Fabian MAROZSAN (HUN)

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup