Вести
Заврши Скопје Опен 2018  06-05-2018
Денес се играат финалните натпревари на ИТФ јуниорскиот турнир Скопје Опен 2018 година за јуниори и јуниорки до 18 години, кој се одржува на терените на тенискиот клуб Југ-Скопје од Скопје.

Денес на распоред се само двете финалиња, на ИТФ јуниорскиот турнир Скопје Опен 2018 година за јуниори и јуниорки до 18 години. Победници на турнирот се Lazar MILICEVIC (SRB) [4]  и кај јуниорките Dariya RADULOVA (BUL) [8]  

ФИНАЛЕ

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     6-1 6-3     Kristian KUBIK (CZE) [2]

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     6-1 6-1     Saara ORAV (EST) [2]


 

На турнирoт учествуваа:
 -    42 јуниори и 23 јуниорки (65 тенисери)
на квалификациите и
-    48 јуниори и 48 јуниорки  (вкупно 96 тенисери )
или Вкупно 149 од 29 држави и тоа: Белгија, Холандија, Србија, Полска, Бугарија, Романија, Израел, Црна Гора, Велика Британија, Хратска, Словенија, Грција, Норвешка, Турција, Косово, Шпанија, Италија, Чешка, Шведска, Украина, Швајцарија, Соединетите Американски Држави, Русија, Германија, Унгарија, Кина, Естонија, Словачка и Македонија.
 
од лево кон десно: Kristian KUBIK , Lazar MILICEVIC (SRB)           од лево кон десно: Saara ORAV (EST) [2] и Dariya RADULOVA (BUL) [8]


Комплетни резултати од СКОПЈЕ ОПЕН 2018:

финале

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     6-1 6-3     Kristian KUBIK (CZE) [2]

 

финале

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     6-1 6-1     Saara ORAV (EST) [2]

 

 

1/2 финале

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     6-4 6-4     Stefan IVIC (SRB) [11]

Kristian KUBIK (CZE) [2]     5-7 6-0 6-4     Simeon TERZIEV (BUL)

 

1/2 финале

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     7-5 6-1     Laura MASIC (CRO)

Saara ORAV (EST) [2]     6-2 6-1     Eleni FASOULA (GRE)

 

 

¼ финале

Stefan IVIC (SRB) [11]     7-6(3) 6-3     Matthis ROSS (GBR) [16]

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     6-1 6-1     Dian NEDEV (BUL)

Simeon TERZIEV (BUL)  6-3 1-6 6-4 Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)

Kristian KUBIK (CZE) [2] 6-2 6-3 Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]

 

¼ финале

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     6-4 6-0     Pia LOVRIC (SLO) [1]

Laura MASIC (CRO)     6-0 6-2     Emilija KOJCIC (SRB) [3]

Eleni FASOULA (GRE)     6-1 6-3     Elena JANKULOVSKA (MKD)

Saara ORAV (EST) [2]     6-2 6-2 Katerina MANDELIKOVA (CZE) [6]

 

3 коло главен турнир

Matthis ROSS (GBR) [16]     6-4 6-2     Marat SHARIPOV (RUS) [1]

Stefan IVIC (SRB) [11]     7-5 7-6(3)     Vasil DIMITROV (BUL)

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     6-3 6-2     Nikola KIJAC (SRB)

Dian NEDEV (BUL)     6-1 6-0     Luka JANKOVIC (SRB)

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)     6-4 6-1     Nikola JEVTIC (SRB) [10]

Simeon TERZIEV (BUL)     6-2 6-2     Luka Ljuben ANDONOV (MKD)

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]     6-4 3-6 6-4   Tom SAPORTA (ISR) [9]

Kristian KUBIK (CZE) [2]     6-3 6-1     Matvei ALEKSANDROV (RUS) [14]

 

3 коло главен турнир

Pia LOVRIC (SLO) [1]     6-2 6-2     Viktorija VESELINOVA (MKD) [14]

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     6-0 6-4     Koral KOLDOBSKI (ISR) [10]

Emilija KOJCIC (SRB) [3]     6-2 6-0     Michelle TIKHONKO (USA)

Laura MASIC (CRO)     6-3 6-2     Emeline DE WITTE (BEL) [7]

Eleni FASOULA (GRE)     6-3 6-7(2) 6-4     Andjela LOPICIC (SRB)

Elena JANKULOVSKA (MKD)     6-1 6-4     Karina JENSRUD (NOR) [13]

Katerina MANDELIKOVA (CZE) [6]     6-0 6-0     Semra AKSU (TUR) [11]

Saara ORAV (EST) [2]     6-0 7-6(3)     Ana RISTEVSKA (MKD) [15)

 

2 коло главен турнир

Marat SHARIPOV (RUS) [1]     6-1 6-4     Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB)

Matthis ROSS (GBR) [16]     6-2 6-3     Hristo PLASESKI (MKD)

Stefan IVIC (SRB) [11]     6-1 6-2     Niv ZUCKERMAN (ISR)

Vasil DIMITROV (BUL)     5-7 6-4 7-5     Matic PODLIPNIK (SLO) [8]

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     7-5 6-4     Jovan ILIC (CRO)

Nikola KIJAC (SRB)     6-3 7-6(5)     Peter FAJTA (HUN) [15]

Luka JANKOVIC (SRB)     6-3 7-5     Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [12]

Dian NEDEV (BUL)     6-1 1-6 6-3     Diego DIGRACI (BEL) [6]

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)  6-3 4-6 7-6(0)     Samuil KONOV (BUL) [5]

Nikola JEVTIC (SRB) [10]     6-2 6-2     Prohor CHAMUROVSKI (MKD)

Simeon TERZIEV (BUL)     6-3 6-2     Alexey ABAZOV (RUS) [13]

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) 6-3 2-6 7-6(7) Raphael COLLIGNON (BEL) [3]

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]  4-6 6-3 6-4     Stefan KALAFATIC (SRB)

Tom SAPORTA (ISR) [9]     6-4 6-3     Vedran RADONJANIN (MKD)

Matvei ALEKSANDROV (RUS) [14]     6-3 6-3     Danilo KRUNIC (SRB)

Kristian KUBIK (CZE) [2]     1-6 6-4 6-1     Piotr GALUS (POL)

 

2 коло главен турнир

Pia LOVRIC (SLO) [1]     6-2 6-1     Mila BUREK (GBR)

Viktorija VESELINOVA (MKD) [14]  6-3 6-1   Elif Sanem KARADAG (TUR)

Koral KOLDOBSKI (ISR) [10]     6-3 7-6(3)     Tamara ERAKOVIC (SRB)

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     6-0 6-3     Julie SAPPL (SUI)

Emilija KOJCIC (SRB) [3]     5-7 6-1 6-2     Polina AKIMOVA (RUS)

Michelle TIKHONKO (USA)   6-1 4-6 6-4     Marta JASKIEWICZ (POL) [16]

Laura MASIC (CRO)     6-3 6-2     Anja TRBEZNIK (SLO) [12]

Emeline DE WITTE (BEL) [7]     6-0 6-1     Julia LIF (SWE)

Eleni FASOULA (GRE)     6-2 6-3     Ema HORVAT (SLO) [5]

Andjela LOPICIC (SRB)     6-2 6-0     Leticia TEMIRHANOVA (SWE) [9]

Karina JENSRUD (NOR) [13] 5-7 7-5 6-2Inez Maria KOTLIKOVA (SVK)

Elena JANKULOVSKA (MKD)     6-3 6-4Lorin TILIPMAN (ISR) [4]

Katerina MANDELIKOVA (CZE)[6]0-6 6-3 6-2Valentina GAGGINI (ITA)

Semra AKSU (TUR) [11]     5-7 7-6(5) 6-2   Aleksandra SIMEVA (MKD)

Ana RISTEVSKA (MKD) [15]     6-3 6-1     Tara DAKIC (SRB)

Saara ORAV (EST) [2]     6-4 6-2     Julie SCHALCH (SUI)

 

 

1 коло главен турнир

Marat SHARIPOV (RUS) [1]     BYE   

Mihajlo DROBNJAKOVIC (SRB)     6-0 6-0     Dominik Robert SLIWINSKI (POL)

Hristo PLASESKI (MKD)     6-3 6-2     Ivan ROTAROV (SRB)

Matthis ROSS (GBR) [16]     BYE   

Stefan IVIC (SRB) [11]     BYE   

Niv ZUCKERMAN (ISR)     6-3 6-4     Stevan POPOVIC (GER)

Vasil DIMITROV (BUL)     6-4 6-2     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)

Matic PODLIPNIK (SLO) [8]     BYE   

Lazar MILICEVIC (SRB) [4]     BYE   

Jovan ILIC (CRO)     6-4 6-4     Andrej ANDREEVSKI (MKD)

Nikola KIJAC (SRB)     7-6(1) 6-2     Halil AYDOGDU (TUR)

Peter FAJTA (HUN) [15]     BYE   

Odysseas PAPAIOANNOU (GRE) [12]     BYE   

Luka JANKOVIC (SRB)     6-1 6-0     Nermin HOXHIQ (MNE)

Dian NEDEV (BUL)     6-2 6-2     Zhan ZHENG (CHN)

Diego DIGRACI (BEL) [6]     BYE   

Samuil KONOV (BUL) [5]     BYE   

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE)     6-1 6-0     Adam KOVAC (SRB)

Prohor CHAMUROVSKI (MKD) 5-7 6-4 6-2 Orhan Gur UMUR (TUR)

Nikola JEVTIC (SRB) [10]     BYE   

Alexey ABAZOV (RUS) [13]     BYE   

Simeon TERZIEV (BUL)     6-0 6-3     Marko KOVACEVIC (SLO)

Luka Ljuben ANDONOV (MKD)     6-4 7-5 Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)

Raphael COLLIGNON (BEL) [3]     BYE   

Christos-Panagiotis DAGLIS (GRE) [7]     BYE   

Stefan KALAFATIC (SRB)     7-5 6-1     Maximilian BORISOV (BUL)

Vedran RADONJANIN (MKD)     6-1 3-6 6-3     Nik JURJEVCIC (SLO)

Tom SAPORTA (ISR) [9]     BYE   

Matvei ALEKSANDROV (RUS) [14]     BYE   

Danilo KRUNIC (SRB)     6-4 6-3  Mario GERASIMOSKI (MKD)

Piotr GALUS (POL)   6-7(5) 6-3 6-3 Arslanbek TEMIRHANOV (SWE)

Kristian KUBIK (CZE) [2]     BYE   

 

1 коло главен турнир

Pia LOVRIC (SLO) [1]     BYE   

Mila BUREK (GBR)     6-3 6-3     Theodora XANTAVA (GRE)

Elif Sanem KARADAG (TUR)     6-3 6-2     Vanja VIDANOVIC (SRB)

Viktorija VESELINOVA (MKD) [14]     BYE   

Koral KOLDOBSKI (ISR) [10]     BYE   

Tamara ERAKOVIC (SRB)     6-3 6-0     Oana COCAN (ROU)

Julie SAPPL (SUI)     6-0 6-1 Simona ANGELOVA (MKD)

Dariya RADULOVA (BUL) [8]     BYE   

Emilija KOJCIC (SRB) [3]     BYE   

Polina AKIMOVA (RUS)     6-3 6-1  Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR)

Michelle TIKHONKO (USA)     1-6 6-3 6-1 Daniela KOLEVA (MKD)

Marta JASKIEWICZ (POL) [16]     BYE   

Anja TRBEZNIK (SLO) [12]     BYE   

Laura MASIC (CRO)     6-2 7-5     Andjela VIDOVIC (SRB)

Julia LIF (SWE)     2-6 1-2 Retired    Anja DRASKOVIC (MNE)

Emeline DE WITTE (BEL) [7]     BYE   

Ema HORVAT (SLO) [5]     BYE   

Eleni FASOULA (GRE)     6-1 6-2     Mina DASKALOVIC (MKD)

Andjela LOPICIC (SRB)     6-1 6-4     Natalia FEHR (SUI)

Leticia TEMIRHANOVA (SWE) [9]     BYE   

Karina JENSRUD (NOR) [13]     BYE   

Inez Maria KOTLIKOVA (SVK)     7-6(3) 6-1     Tijana NIKOLIC (SRB)

Elena JANKULOVSKA (MKD)     6-4 6-2     Berna YAHE (BUL)

Lorin TILIPMAN (ISR) [4]     BYE   

Katerina MANDELIKOVA (CZE) [6]     BYE   

Valentina GAGGINI (ITA)     6-4 6-1     Mija LJUBIC (SRB)

Aleksandra SIMEVA (MKD)   6-4 4-6 6-4Sabrina KALANDAROV (ISR)

Semra AKSU (TUR) [11]     BYE   

Ana RISTEVSKA (MKD) [15]     BYE   

Tara DAKIC (SRB)     6-2 6-0     Stefania MOISIADI (GRE)

Julie SCHALCH (SUI)     6-3 5-7 7-6(6)     Nikola OKOPNIAK (POL)

Saara ORAV (EST) [2]     BYE   

 


КВАЛИФИКАЦИИ:

3 коло квалификации за пласман на главен турнир

Danilo KRUNIC (SRB)     6-1 6-4     Bo CAUTAERTS (BEL)

Adam KOVAC (SRB) [8]     6-3 6-4     Niv ZUCKERMAN (ISR) [2]

Jovan ILIC (CRO)     6-4 6-1     Andrija JEVTIC (SRB) [9]

Orhan Gur UMUR (TUR) [7]     6-4 6-1     Jovan CIRKOVIC (SRB)

Maximilian BORISOV (BUL)     7-5 6-4     Berk BUGARIKJ (MKD)

Halil AYDOGDU (TUR) [11]     6-1 7-5     Nermin HOXHIQ (MNE) [6]

 

2 коло квалификации

Vanja VIDANOVIC (SRB) [1]  6-4 6-2   Clara-Kei MARCH OKUYAMA (ESP)

Eleni FASOULA (GRE)     6-0 7-6(4)     Andjela VIDOVIC (SRB)

Valentina GAGGINI (ITA)     6-1 6-0     Julia LIF (SWE)

Tara DAKIC (SRB)     6-0 7-5     Theodora XANTAVA (GRE)

Natalia FEHR (SUI)     4-6 6-4 6-4     Soraya KOBLENCE (USA)

Anja DRASKOVIC (MNE)     6-2 6-0     Nadja NONKOVIC (SRB)

2 коло квалификации

Bo CAUTAERTS (BEL)     4-6 6-1 7-6(6)     Mihail KUSESKI (MKD) [1]

Danilo KRUNIC (SRB)     6-4 1-6 7-5     Veselin KISELKOV (BUL)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [2]     6-3 6-3     Vlad MARCU (ROU)

Adam KOVAC (SRB) [8]     7-5 6-3     Mladen NOVOVIC (MNE)

Jovan ILIC (CRO)     7-5 3-6 7-5     Charlie PENMAN (GBR) [3]

Andrija JEVTIC (SRB) [9]     6-1 6-0     Dimitur SIMEONOV (BUL)

Jovan CIRKOVIC (SRB)     7-5 6-2     Stylianos POUTIS (GRE) [4]

Orhan Gur UMUR (TUR) [7]     7-5 6-2     Kristoffer Mathisen STROM (NOR)

Maximilian BORISOV (BUL)     6-3 7-5     Matija ZUGIC (SRB) [5]

Berk BUGARIKJ (MKD)     6-4 6-2     Lav DASIC (SRB)

Nermin HOXHIQ (MNE) [6]     7-6(2) 6-2     Viktor GRIGOROV (BUL)

Halil AYDOGDU (TUR) [11]     6-1 6-1     Klemen TASNER (SLO)

 

1 коло квалификации

Vanja VIDANOVIC (SRB) [1]     BYE   

Clara-Kei MARCH OKUYAMA (ESP)     6-2 7-6(2) Maja RADISIC (SLO)

Eleni FASOULA (GRE)     6-1 6-3     Vittoria PASTORINO (ITA)

Andjela VIDOVIC (SRB)     6-0 6-0     Dominika TALPOVA (CZE)

Valentina GAGGINI (ITA)     6-4 6-2     Giulia BRIGHI (ITA)

Julia LIF (SWE)     6-2 6-3     Marija MICIC (SRB)

Tara DAKIC (SRB)     6-3 6-1     Anita CHORNEY (UKR)

Theodora XANTAVA (GRE)     6-3 7-6(0)     Matilde RONCHI (ITA)

Natalia FEHR (SUI)     6-0 6-3     Julia Mathisen STROM (NOR)

Soraya KOBLENCE (USA)     6-2 6-3     Tatiana PRAPA (ITA)

Nadja NONKOVIC (SRB)     6-3 6-4     Nadja OSTOJIC (SRB)

Anja DRASKOVIC (MNE)     3-6 6-2 6-1     Nika STRASEK (SLO)

 

Во 1 коло квалификации

Mihail KUSESKI (MKD) [1]     BYE   

Bo CAUTAERTS (BEL)     Walkover    Maximilian KENDLER (NED)

Danilo KRUNIC (SRB)     7-6(4) 6-3     Grzegorz RUDNICKI (POL)

Veselin KISELKOV (BUL)     6-3 6-3     Veljko PEJCIC (SRB)

Niv ZUCKERMAN (ISR) [2]     BYE   

Vlad MARCU (ROU)     6-2 6-2     Srgjan SPASENOVSKI (MKD)

Mladen NOVOVIC (MNE)     3-6 6-2 6-1     Filip ANDONOVSKI (MKD)

Adam KOVAC (SRB) [8]     4-6 6-1 6-1     Mihael MIHAYLOV (BUL)

Charlie PENMAN (GBR) [3]     BYE   

Jovan ILIC (CRO)     6-0 6-3     Eldin HUSEINOVIC (MKD)

Dimitur SIMEONOV (BUL)     4-6 7-6(4) 7-6(2)     Maks LUKMAN (SLO)

Andrija JEVTIC (SRB) [9]     6-3 6-3     Damjan POPOVSKI (MKD)

Stylianos POUTIS (GRE) [4]     BYE   

Jovan CIRKOVIC (SRB)     6-2 6-2     Ivan MIMICA (CRO)

Kristoffer Mathisen STROM (NOR)     6-3 7-6(5)Josip APOSTOLOSKI (MKD)

Orhan Gur UMUR (TUR) [7]     BYE   

Matija ZUGIC (SRB) [5]     BYE   

Maximilian BORISOV (BUL)     6-2 3-0 Retired    Stefan CHALOVSKI (MKD)

Lav DASIC (SRB)     6-2 5-7 6-4     Mateusz CISLO (POL)

Berk BUGARIKJ (MKD)     6-1 6-2     Antoniu Aurel TAMAS (ROU) [10]

Nermin HOXHIQ (MNE) [6]     BYE   

Viktor GRIGOROV (BUL)     6-4 6-2     Sava STANKOVIC (SRB)

Klemen TASNER (SLO)     6-1 7-5     Fidan AGUSHI (MKD)

Halil AYDOGDU (TUR) [11]     6-1 6-1     Muhamed ZULJI (KOS)

 

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup