Вести
Лина запрена во 1/2 финале на ИТФ 25,000 Рим  10-05-2017
 

Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорческа оваа недела настапува на ИТФ женскиот турнир 25,000 УСД Рим.


Таа со 181 ранг на ВТА е поставена за 2 носителка и денес а во 1/4 финале ја победи шестата носителка Daniela SEGUEL (CHI) [6] со резултат 6-1, 6-0.

Денес во 1/2 финаланиот натпревар Лина загуби од  Julia GRABHER (AUT)  348 на ВТА, со резултат 4-6, 6-4, 3-6

денес 12.05.2017
1/2 финале
Lina GJORCHESKA (MKD) [2] 4-6, 6-4,36 Julia GRABHER (AUT)  
1/4 финале
Lina GJORCHESKA (MKD) [2] 6-1, 6-0- Daniela SEGUEL (CHI) [6]
2 коло главен турнир
Lina GJORCHESKA (MKD) [2] 6-0, 6-0 се игра Gabriela DUCA (ROU)

1 коло главен турнир
Lina GJORCHESKA (MKD) [2]     3-6 6-2 6-2     Ilona KREMEN (BLR)
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup