Вести
Симева запрена во 1/4 финале на ИТФ Тенниспарк Опен 2018  10-05-2018

На терените на тенискиот клуб Тенниспарк Скопје-Скопје во периодот од 05.05. до 13.05.2018 година се одигрува ИТФ јуниорскиот турнир ТЕННИСПАРК ОПЕН 2018 година за јуниори и јуниорки до 18 години. Турнирот е од 5 категорија и се игра на костур 32 квалификации и 32 главен турнир со 16 во двојки.

Денес на распоред се 1/4 финалните натпревари во поединечна конкуренција и во конкуренција на двојки.

Македонската Јуниорка Александра Симева (13 години) денес загуби во 1/4 финале поединечна конкуренција од седмата носителка Ема Хорват со резултат 6-7(9), 1-6.

Денес Симева заедно со Елена Јанкуловска поеди ја во 1/4 финале двојки против Anna Sofia HASETH (NOR) / Daria SHALAMANOVA  со резултат 6-3, 7-5.

Во 1/4 финалните натпревари во двојки победија и Ана Ристевска со Викторија Веселинова кои играа против вторите носителки на турнирот Koral KOLDOBSKI (ISR) / Lorin TILIPMAN (ISR) [2] со резултат 6-2, 6-3.
Кај јуниорите денес во 1/4 финалето во конкуренција на двојки настапуваа уште и Лука Љубен Андонов со Христо Плашевски кои ги победи ја третите носители на турнирот Nikola KIJAC (SRB) / Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB) со резултат 4-6, 6-1, 10-5, а во 1/4 финале загуби ја  Андреј Андреевски со Прохор Чамуровски од Adam JURAJDA (CZE) / Piotr KUSIEWICZ (POL)   со резултат 1-6, 6-3, 7-10.

Комплетни резултати кои се постигнаа на денешните натпревари:

¼ финале

Lazar MILICEVIC (SRB) [7]     7-6(6) 6-1     Matthis ROSS (GBR)

Ammar ELAMIN (IRL) [4]     6-4 7-6(5)     Jan WAJDEMAJER (POL) [5]

Stefan KALAFATIC (SRB)     7-5 6-2     Jakub KATUCH (SVK) [8]

Goran ZIVOTIC (SRB) [2]     6-3 5-7 6-4     Stefan GAZO (SRB)

¼ финале

Ema HORVAT (SLO) [7]     7-6(9) 6-1     Aleksandra SIMEVA (MKD)

Saara ORAV (EST) [4]     2-6 6-4 7-5     Dariya RADULOVA (BUL) [6]

Emeline DE WITTE (BEL) [8]     3-0 Retired    Emilija KOJCIC (SRB) [3]

Daria SHALAMANOVA (BUL)3-6 7-6(4) 6-3Katerina MANDELIKOVA (CZE) [2]

 


¼ финале  ДВОЈКИ

Piotr GALUS (POL) / Matthis ROSS (GBR)     7-6(2) 6-0     Ammar ELAMIN (IRL) / Jakub KATUCH (SVK) [1]

Matvei ALEKSANDROV (RUS) / Jan WAJDEMAJER (POL) [3]     6-2 7-6(5)     Vasil DIMITROV (BUL) / Dian NEDEV (BUL)

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Hristo PLASESKI (MKD)     4-6 6-1 [10-5]     Nikola KIJAC (SRB) / Mihailo RADOSAVLJEVIC (SRB)

Adam JURAJDA (CZE) / Piotr KUSIEWICZ (POL)     6-1 3-6 [10-7]     Andrej ANDREEVSKI (MKD) / Prohor CHAMUROVSKI (MKD)

 

Katerina MANDELIKOVA (CZE) / Dariya RADULOVA (BUL) [1]     6-2 6-0     Oluchukwu Jennifer IBETO (ISR) / Sabrina KALANDAROV (ISR)

Emeline DE WITTE (BEL) / Karina JENSRUD (NOR) [4]     6-7(2) 6-4 [10-5]     Mila BUREK (GBR) / Julie SAPPL (SUI)

Elena JANKULOVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD)     6-3 7-5     Anna Sofia HASETH (NOR) / Daria SHALAMANOVA (BUL)

Ana RISTEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD)     6-2 6-3     Koral KOLDOBSKI (ISR) / Lorin TILIPMAN (ISR) [2]

 


Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup