Вести
Лука победник во двојки на ИТФ 18, Крф, Грција  06-07-2018

                           Сергиос Кизас и Лука Љубен Андонов

Македонскиот тенисер Лука Љубен Андонов оваа недела настапуваше на ИТФ турнирот Крф Куп 2018 до 18 години. Турнирот е 4 категорија.
Лука заедно со Сергиос Кизас (Кипар) се победници на турнирот во двојки.
Комплетни резултати на Лука на овој турнир:

поединечна конкуренција
1 коло
Christos NIKOLOULIS (GRE)     4-6 6-0 7-6(3)     Luka Ljuben ANDONOV (MKD)
конкуренција на двојки


финале
Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Sergios KYZAS (CYP) [3]     6-4 4-6 [10-8]     Makary ADAMEK (POL) / Romain FAUCON (BEL) [1]
1/2 финале
Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Sergios KYZAS (CYP) [3]     5-7 6-4 [10-7]     Lorenzo LORUSSO (ITA) / Lorenzo ROTTOLI (ITA) [2]
1/4 финале
Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Sergios KYZAS (CYP) [3]     7-5 7-5     Evangelos KYPRIOTIS (GRE) / Ioannis XILAS (GRE)
1 коло
Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Sergios KYZAS (CYP) [3]     6-2 6-4     Andrija JEVTIC (SRB) / Nikola JEVTIC (SRB)
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup