Вести
Горазд на турнир во Осло  07-03-2019
 
Горазд Србљак оваа недела настапува на ИТФ Светски турнир за Мажи со награден фонд од 15.000УСД, во Осло Анталија.

Горазд (647 на ИТФ ранг листата за мажи) директно се пласира на главниот турнир и во 1 коло загуби од 4 носител на турнирот Jakub PAUL (SUI) [4]  (566 на АТП ранг листата за мажи и 679 на ИТФ ранг листата за мажи) со резултат 26, 26.

Gorazd SRBLJAK го продолжува настапот на турнирот во двојки, каде настапува заедно со Marcus MANSSON (SWE)  и во 1 коло ги победи ја Jordan HASSON (ISR) / Joshua PARIS (GBR) со резултат 63, 64, а денес во 1/4 финале загуби ја Mateusz KOWALCZYK (POL) / Piotr MATUSZEWSKI (POL)  со резултат 46, 36

Комплетни резултати на Горазд од турнирот во Осло:

1/4 финале двојки
Gorazd SRBLJAK (MKD) / Marcus MANSSON (SWE)    4-6, 3-6  Mateusz KOWALCZYK (POL) / Piotr MATUSZEWSKI (POL)   

1 коло двојки
Gorazd SRBLJAK (MKD) / Marcus MANSSON (SWE)      6-3 6-4     Jordan HASSON (ISR) / Joshua PARIS (GBR)
1 коло поединечна конкуренција:
Jakub PAUL (SUI) [4]     6-2 6-2     Gorazd SRBLJAK (MKD)
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup