Вести
прв ден на ТЕ Битола Опен 2018  28-05-2018
Од денес на терените на Тенискиот клуб Битола од Битола започнува меѓународниот турнир од Календарот на Европската Тениска Асоцијација за јуниори и јуниорки до 14 години, Турнирот се игра на жреб од 64 и е од 3 категорија.
Учествуваат вкупно 80 тенисери (36 јуниорки и 44 јуниори) од 16 држави и тоа: Молдавија, Русија, Украина, Велика Британија, Албанија, Косово, Шведска, Швајцарија, Бугарија, Србија, Грција, Германија, Турција, Романија, Шпанија, и Македонија

Draw

Player

Nationality

1

Maxim CAZAC [1]

Moldova

2

Carl LABITZKE [2] 

Germany

3

Zoran LUDOSKI [3] 

Serbia

4

Vuk Radjenovic

Serbia

5 (OA)

Petar Veselinov

Macedonia

6 (OA)

David Shavrevski

Macedonia

7 (OA)

*  Mal Agushi (WC)

 Kosovo

8 (OA)

Ioannis Bechlivanidis

Greece

9 (OA)

Martin Hristovski

Macedonia

10 (OA)

Filip Balint

Sweden

11 (OA)

Dragan Gjelov

Macedonia

12

Marko Stoilkovski

Macedonia

13

Drinor Shamolli

Kosovo

14

Ivan Goncharov

Russia

15

 Ioannis KRIONAS 

Greece

16

Apostolos Grammatikoulis

Greece

17

Melos Nallbani

Kosovo

18

Christopher Smith

Great Britain

19

Martin Despodov

Bulgaria

20

Tomas Alam

Great Britain

21

Pablo Marcel Torres Almeida

Spain

22

Noel Caprazi

Albania

23

Spyros Terlemes

Greece

24

Ilin Stankoski

Macedonia

25

Borjan Nikolovski

Macedonia

26

Veljko CVETKOVIC [WC] 

Serbia

27

Artem Dzhurdzha

Ukraine

28

Vincent Kacer

Germany

29

Dimitar Tomov

Bulgaria

30

Muhammed Salih Yazici

Turkey

31

Silas Patrik Scherrer

Switzerland

32

Achilefs Rafail Kousaridis

Greece

33

Luis Felipe Da Silva

Switzerland

34

Arbin Koro

Kosovo

35

Georgios Saltidis

Greece

36

Carl Degenhardt (Main Draw Wildcard)

Germany

37

Philipp Widmer

Switzerland

38

Andrey Kunitsyn Andrey (Main Draw Wildcard)

Russia

39

Petar Markovic

Serbia

40

Alexandru Cristian Dumitru (Main Draw Wildcard)

Romania

41

Aleksa Miljkovic

Serbia

42

Bardh Ahmetaj

Kosovo

43

Filippos Serafeim

Greece

44

Leon Sadiku

Switzerland

Draw

Player

Nationality

1

Vesa Gjinaj

Kosovo

2

Simona Angelova

Macedonia

3

Tijana Sretenovic

Serbia

4

Stefanija Kirovska

Macedonia

5

Tsveta Radeva

Bulgaria

6

Emilija Zdravkovic

Serbia

7 (OA)

Iva Daneva

Macedonia

8 (OA)

Tina Slamkova

Macedonia

9 (OA)

Jovana Keckarova

Macedonia

10 (OA)

Ajla Zilkikj

Macedonia

11 (OA)

Anna Kacer

Germany

12 (OA)

Elizaveta Cherednyk

Ukraine

13

Natalija Nikolic

Serbia

14

Despoina Mastrodima

Greece

15

Forta Morina

Kosovo

16

Eleni Lazaridou

Greece

17

Srna Kochishki

Macedonia

18

Anja Stankovic

Serbia

19

Ifigeneia Kafka

Greece

20

Tatiana Elena Gitopoulou

Greece

21

Aja Broqi

Kosovo

22

Maria Gabriel

Russia

23

Maya Alexandrova

Bulgaria

24

Eftychia Saltidou

Greece

25

Viktoriya Sankiyska

Bulgaria

26

Matea Dapcevska

Sweden

27

Anna Novratidou

Greece

28

Danica Nedeljkovic

Serbia

29

Kateryna Mashoshyna

Ukraine

30

Vlada Ponomarenko

Russia

31

Melliz Petkova Mustafa

Sweden

32

*     Arina YUVCHENKO 

Russia

 

33

*     Masa MITIC

Serbia

 

34

 Aleksandra VASILEVSKA

Macedonia

 

35

*     Neda MILENKOVIC [11] 

Serbia

 

36

  Iva KUZMANOSKA [5]

Macedonia

 


Денес на распоред се натпреварите од 1 коло, а кај јуниорките и од 2 коло поединечно:

2 коло

Maxim CAZAC [1] 6-1, 6-2 Borjan NIKOLOVSKI 

 Leon SADIKU 7-6(7), 3-6, 0-6,  Achilefs Rafail KOUSARIDIS [13] 

Mal AGUSHI [9, WC] 0-6, 1-6 Andrey KUNITSYN ANDREY 

Dimitar TOMOV 5-7, 4-6Marko STOILKOVSKI [5] 

Zoran LUDOSKI [3] 6-1, 6-3 David SHAVREVSKI 

Ioannis BECHLIVANIDIS 6-3, 6-3Tomas ALAM [14] 

Melos NALLBANI [11] 4-6, 6-7(0)  Aleksa MILJKOVIC 

Artem DZHURDZHA  6-7(2), 6-3, 4-6  Ivan GONCHAROV [7] 

Martin DESPODOV [8] 6-3, 6-0Vincent KACER 

Luis Felipe DA SILVA 7-5, 0-6, 0-6 Apostolos GRAMMATIKOULIS [10] 

Noel CAPRAZI [16] 2-6, 3-6 Muhammed Salih YAZICI 

Daniel BELIKOV 3-6, 2-6 Vuk RADJENOVIC [4] 

Drinor SHAMOLLI [6] 2-6, 3-6  Veljko CVETKOVIC [WC] 

Silas Patrik SCHERRER 1-6, 3-6 Christopher SMITH [12] 

Pablo Marcel TORRES ALMEIDA [15]6-2, 63 –Spyros TERLEMES –

Alexandru Cristian DUMITRU 6-3, 6-7(5), 2-6- Carl LABITZKE [2] 

2 коло

Tijana SRETENOVIC [1] 6-1, 6-1 Arina YUVCHENKO 

Melliz PETKOVA MUSTAFA 6-3, 6-1Srna KOCHISHKI [16] 

Despoina MASTRODIMA [9]6-3, 6-7(2), 6-1 Masa MITIC 

Tina SLAMKOVA 1-6, 1-6 Tsveta RADEVA [7] 

Vesa GJINAJ [3] 6-0,6-2Kateryna MASHOSHYNA 

Eftychia SALTIDOU 1-6, 4-6  Danica NEDELJKOVIC [13] 

Neda MILENKOVIC [11]  6-2, 6-2 Maria GABRIEL 

Anna NOVRATIDOU 3-6, 4-6 Iva KUZMANOSKA [5] 

Natalija NIKOLIC [8] 6-0, 6-1–Anna KACER 

Jovana KECKAROVA 0-6, 0-6 Eleni LAZARIDOU [12] 

Anja STANKOVIC [15] 6-4, 7-5–Tatiana Elena GITOPOULOU 

Matea DAPCEVSKA 3-6, 1-6 -Simona ANGELOVA [4] 

Stefanija KIROVSKA [6]  6-3, 6-3 Maya ALEXANDROVA 

Ifigeneia KAFKA 3-6, 6-3, 6-2 Forta MORINA [10] 

Vlada PONOMARENKO [14]2-6, 3-6- Iva DANEVA 

Elizaveta CHEREDNYK 0-6, 1-6Emilija ZDRAVKOVIC [2] 

1 коло

Maxim CAZAC [1] – слободен

 Borjan NIKOLOVSKI службена победа Борјан-Bardh AHMETAJ 

Leon SADIKU – слободен

Achilefs Rafail KOUSARIDIS [13] – слободен

Mal AGUSHI [9, WC] – слободен

Petar MARKOVIC  4-6, 0-6 Andrey KUNITSYN ANDREY 

Dimitar TOMOV 6-1, 6-1 Ioannis KRIONAS 

Marko STOILKOVSKI [5] – слободен

Zoran LUDOSKI [3] –слободен

David SHAVREVSKI 0-6, 0-6 Carl DEGENHARDT 

Ioannis BECHLIVANIDIS 6-1, 6-4 Filip BALINT 

Tomas ALAM [14] – слободен

Melos NALLBANI [11] – слободен

Georgios SALTIDIS 5-7, 1-6 Aleksa MILJKOVIC 

Philipp WIDMER 6-3, 1-6, 4-6 Artem DZHURDZHA 

Ivan GONCHAROV [7] – слободен

Martin DESPODOV [8] – слободен

Arbin KORO 0-6, 0-6  Vincent KACER 

Ilin STANKOSKI 4-6, 1-6  Luis Felipe DA SILVA 

Apostolos GRAMMATIKOULIS [10] – слободен

Noel CAPRAZI [16] – слободен

Muhammed Salih YAZICI – слободен

Petar VESELINOV 1-6, 1-6 Daniel BELIKOV 

Vuk RADJENOVIC [4] – слободен

Drinor SHAMOLLI [6] – слободен

Dragan GJELOV 2-6, 1-6 Veljko CVETKOVIC [WC] 

Silas Patrik SCHERRER 7-6(4), 6-2 Filippos SERAFEIM 

Christopher SMITH [12] – слободен

Pablo Marcel TORRES ALMEIDA [15] – слободен

Spyros TERLEMES – слободен

Martin HRISTOVSKI 0-6, 0-6  Alexandru Cristian DUMITRU 

Carl LABITZKE [2] 

1 kolo

Tijana SRETENOVIC [1] слободна

Arina YUVCHENKO 1-6, 6-2, 6-4–Aja BROQI 

Melliz PETKOVA MUSTAFA –слободна

Srna KOCHISHKI [16] – слободна

Despoina MASTRODIMA [9] –слободна

Masa MITIC –слободна

Tina SLAMKOVA –слободна

Tsveta RADEVA [7] –слободна

Vesa GJINAJ [3] – слободна

Aleksandra VASILEVSKA 6-4, 6-0, 6-1 Kateryna MASHOSHYNA 

Eftychia SALTIDOU – слободна

Danica NEDELJKOVIC [13] – слободна

Neda MILENKOVIC [11] – слободна

Maria GABRIEL – слободна

Anna NOVRATIDOU –слободна

Iva KUZMANOSKA [5] – слободна

Natalija NIKOLIC [8] – слободна

Anna KACER – слободна

Jovana KECKAROVA – слободна

Eleni LAZARIDOU [12] – слободна

Anja STANKOVIC [15] – слободна

Tatiana Elena GITOPOULOU – слободна

Viktoriya SANKIYSKA 6-4, 1-6, 3-6Matea DAPCEVSKA 

Simona ANGELOVA [4] – слободна

Stefanija KIROVSKA [6] – слободна

Maya ALEXANDROVA – слободна

Ifigeneia KAFKA – слободна

Forta MORINA [10] – слободна

Vlada PONOMARENKO [14]- слободна

Iva DANEVA - слободна

Ajla ZILKIKJ 0-6, 0-6  Elizaveta CHEREDNYK 

Emilija ZDRAVKOVIC [2] 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup