Вести
Скопје Опен 2019  12-05-2019

На терените на Тенискиот клуб Југ Скопје, во периодот од 04,05,-12,05,2019 година се иодигра ИТФ светскиот турнир за јуниори и јуниорки до 18 години.

Турнирот беше 5 катргорија, а учествуваа вкупно 90 јуниори +74 јуниорки=164 тенисери од 32 држави: Србија, Норвешка, Словенија, Бугарија, Јапонија, Италија, Шпанија, Грција, Франција, Хрватска, Косово, Романија, Унгарија, Бразил, Германија, Русија, Молдавија, Словачка, Холандија, Турција, Полска, Аргентина, Катар, Црна Гора, Белгија, Австрија, Израел, Швајцарија, Канада, Соединетите Американски Држави, Данска, Кина и Македонија.


На турнирот одиграни се вкупно 196 натпревари во:

1.      Квалификации јуниори- 36 натпревари

2.      Квалификации јуниорки- 20 натпревари

3.      Главен турнир јуниори- 47 натпревари

4.      Главен турнир јуниори- 47 натпревари

5.      Јуниори –Двојки- 23 натпревари

6.      Јуниорки –Двојки- 23 натпревари

 

Најдобар пласман на турнирот, од македонските тенисери постигнаа:

1.      Калин Ивановски и Берк Бугариќ- во конкуренција двојки 1 место

2.      Симева Александра и Ана Ристевска- во конкуренција двојки 2 место

3.      Симева Александра - во поединечна конкуренција 3 место

4.      Лука Љубен Андонов- - во поединечна конкуренција ¼ финале

 

Комплетни резултати од турнирот:

 

ЈУНИОРИ

 

 

ЈУНИОРКИ

 

финале главен турнир

 Liam LILES (NED) [16]     6-2 4-6 7-6(5)    

 Marc Othman KTIRI (ESP) [9]

 финале главен турнир

 Jillian Louise ROA (USA)     7-6(5) 7-6(6)    

Tijana SRETENOVIC (SRB) [15]

½ финале главен турнир

Liam LILES (NED) [16]     7-5 6-4     Adam KOVAC (SRB) [10]

Marc Othman KTIRI (ESP) [9]     6-1 6-1     Luka STEFANOVIC (SRB)  

½ финале главен турнир

  Jillian Louise ROA (USA)     3-6 6-0 6-3     Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]

 Tijana SRETENOVIC (SRB) [15]     7-5 6-4     Silvia Maria COSTACHE (ROU) [10]

¼ финале главен турнир

Liam LILES (NED) [16]     7-5 6-4     Eugene MURAT (FRA)

Adam KOVAC (SRB) [10]     6-4 6-2     Rashed NAWAF (QAT) [14]

Luka STEFANOVIC (SRB)     6-4 6-0     Luka Ljuben ANDONOV (MKD) [12]

Marc Othman KTIRI (ESP) [9] 3-6 6-0 6-1  Charalampos FOUZAS (GRE) [15] 

¼ финале главен турнир

 Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]  4-6 7-5 6-2     Andjela PETROVIC (SUI)

Jillian Louise ROA (USA)     1-6 6-1 6-2     Georgia PEDONE (ITA) [5]

Silvia Maria COSTACHE (ROU) [10]     6-0 3-6 6-2     Chiara FORNASIERI (ITA) [14]

Tijana SRETENOVIC (SRB) [15]   6-3 6-3     Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) [9]

3 коло главен турнир

Peter Benjamin PRIVARA (SVK)     Liam LILES (NED) [16]    

Konstantinos RAPTIS (GRE) [11]     Eugene MURAT (FRA)    

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [4]     Rashed NAWAF (QAT) [14

Adam KOVAC (SRB) [10]     Arthur FILS (FRA)    

Gabriele PIRAINO (ITA)     Luka Ljuben ANDONOV (MKD) [12]    

Luka STEFANOVIC (SRB)     Dylan ANDRIANALY (FRA)    

Valeriy MARTISHEV (RUS)     Marc Othman KTIRI (ESP) [9]    

Charalampos FOUZAS (GRE) [15]     Mathis BONDAZ (FRA) [2]    

 3 коло главен турнир

Andjela PETROVIC (SUI)     Anja PETKOVIC (SRB)    

Daniela Andreea ROSCA (ROU)     Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]    

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) [4]     Jillian Louise ROA (USA)    

Wanyi ZHANG (CHN)     Georgia PEDONE (ITA) [5)

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) [7]     Silvia Maria COSTACHE (ROU) [10] 

Chiara FORNASIERI (ITA) [14]     Elena JANKULOVSKA (MKD)    

Iva KUZMANOSKA (MKD)  Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) 9]    

Tijana SRETENOVIC (SRB) [15) Warda AIT EL BACHIR (NED)    

2 коло главен турнир

Peter Benjamin PRIVARA (SVK)     7-6(4) 6-1     Martin KATZ (BEL) [1]

Liam LILES (NED) [16]     6-3 6-4     Guelfo BALDOVINETTI (ITA)

Konstantinos RAPTIS (GRE) [11]     7-6(7) 6-3     Kalin IVANOVSKI (MKD)

Eugene MURAT (FRA)     3-6 6-4 6-0     Piotr KUSIEWICZ (POL) [6]

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [4]     6-1 6-3     Cesar BOUCHELAGHEM (FRA)

Rashed NAWAF (QAT) [14]     7-5 6-3     Facundo ELIAS HANNI (ARG)

Adam KOVAC (SRB) [10]     1-6 6-1 6-4     Berk BUGARIKJ (MKD)

Arthur FILS (FRA)     7-6(12) 6-3     Mario ALEKSIC (MNE) [5]

Gabriele PIRAINO (ITA)     6-4 6-4     Simeon KOSTOV (BUL) [7]

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) [12]     7-5 6-2     Stefan PETROVIC (AUT)

Luka STEFANOVIC (SRB)     5-7 6-0 6-4     Stylianos POUTIS (GRE) [13]

Dylan ANDRIANALY (FRA)     6-3 3-6 6-4     Felix NORDBY (NOR) [3]

Valeriy MARTISHEV (RUS)     6-0 6-2     Dimitrios CHOUMIS (GRE) [8]

Marc Othman KTIRI (ESP) [9]     7-5 6-1     Luka MIKRUT (CRO)

Charalampos FOUZAS (GRE) [15]     6-3 6-4     Lazar DANIC (SRB)

Mathis BONDAZ (FRA) [2]     2-6 6-3 6-4     Veljko KRSTIC (SRB)

2 коло

Andjela PETROVIC (SUI)     7-6(3) 7-5     Sara YIGIN (GER) [1]

Anja PETKOVIC (SRB)     6-1 6-4     Nina VICIC (DEN) [13]

Daniela Andreea ROSCA (ROU)     6-3 6-0     Tamara ERAKOVIC (SRB) [11]

Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]     6-0 6-0     Maddalena GIORDANO (ITA)

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) [4]  7-6(4) 2-6 6-4     Paula CEMBRANOS (SUI)

Jillian Louise ROA (USA)     6-1 6-4     Mina OBRADOVIC (SRB) [16]

Wanyi ZHANG (CHN)     7-6(5) 6-2     Martha MAKANTASI (GRE) [12]

Georgia PEDONE (ITA) [5]     4-6 6-2 6-2     Lola RADIVOJEVIC (SRB)

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) [7]     6-1 6-0     Elif ALBAYRAK (TUR)

Silvia Maria COSTACHE (ROU) [10]     6-7(6) 6-3 6-4     Senka DELETIC (SRB)

Chiara FORNASIERI (ITA) [14]     6-0 6-3     Doroteja PETROVIC (SRB)

Elena JANKULOVSKA (MKD)     6-3 3-6 7-5     Paloma KERESZTES (HUN) [3]

Iva KUZMANOSKA (MKD)     3-6 6-4 6-4     Sara PAUNOVIC (SUI) [6]

Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) [9]     6-4 6-4     Darja SUVIRDJONKOVA (SRB)

Tijana SRETENOVIC (SRB) [15]     6-3 6-4     Lia KARATANCHEVA (BUL)

Warda AIT EL BACHIR (NED)     6-2 6-3     Dimitra PAVLOU (GRE) [2]

1 коло главен турнир

Martin KATZ (BEL) [1]     BYE   

Peter Benjamin PRIVARA (SVK)     6-4 6-0     Mihael MIHAYLOV (BUL)

Guelfo BALDOVINETTI (ITA)     6-1 6-0     Veljko CVETKOVIC (SRB)

Liam LILES (NED) [16]     BYE   

Konstantinos RAPTIS (GRE) [11]     BYE   

Kalin IVANOVSKI (MKD)     6-4 6-4     Igor DANICH (RUS)

Eugene MURAT (FRA)     6-4 4-6 6-2     Matija ZUGIC (SRB)

Piotr KUSIEWICZ (POL) [6]     BYE   

Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [4]     BYE   

Cesar BOUCHELAGHEM (FRA)     6-2 6-3     Luis FRANCISCO (ESP)

Facundo ELIAS HANNI (ARG)     7-5 7-6(5)     Ivan Karlo BAN (CRO)

Rashed NAWAF (QAT) [14]     BYE   

Adam KOVAC (SRB) [10]     BYE   

Berk BUGARIKJ (MKD)     6-4 6-2     Ioannis KOUNTOURAKIS (GRE)

Arthur FILS (FRA)     3-6 6-3 6-2     Ole Tinius STAVE LEPSOE (NOR)

Mario ALEKSIC (MNE) [5]     BYE   

Simeon KOSTOV (BUL) [7]     BYE   

Gabriele PIRAINO (ITA)     6-3 6-2     Arno VAN DROOGENBROECK (BEL)

Stefan PETROVIC (AUT)     6-4 6-2     Miron SOKOLOVSKY (ISR)

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) [12]     BYE   

Stylianos POUTIS (GRE) [13]     BYE   

Luka STEFANOVIC (SRB)     5-7 6-3 6-2     Alin Mihai FATU (ROU)

Dylan ANDRIANALY (FRA)     6-1 6-3     Csongor HEJJAS (HUN)

Felix NORDBY (NOR) [3]     BYE   

Dimitrios CHOUMIS (GRE) [8]     BYE   

Valeriy MARTISHEV (RUS)     6-4 5-7 7-6(2)     Aljaz JERAN (SLO)

Luka MIKRUT (CRO)     6-7(2) 7-5 6-4     Lisandru RODRIGUEZ (FRA)

Marc Othman KTIRI (ESP) [9]     BYE   

Charalampos FOUZAS (GRE) [15]     BYE   

Lazar DANIC (SRB)     6-2 6-3     Max BAKKEN (NOR)

Veljko KRSTIC (SRB)     6-2 6-2     Vedran RADONJANIN (MKD)

Mathis BONDAZ (FRA) [2]     BYE   

1 коло главен турнир

Sara YIGIN (GER) [1]     BYE   

Andjela PETROVIC (SUI)     6-2 6-3     Anastasia ABBAGNATO (ITA)

Anja PETKOVIC (SRB)     6-1 6-2     Despoina MASTRODIMA (GRE)

Nina VICIC (DEN) [13]     BYE   

Tamara ERAKOVIC (SRB) [11]     BYE   

Daniela Andreea ROSCA (ROU)     6-2 6-2     Stefania MOISIADI (GRE)

Maddalena GIORDANO (ITA)     0-6 7-5 6-0     Charlotte WIJKAMP (NED)

Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]     BYE   

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) [4]     BYE   

Paula CEMBRANOS (SUI)     6-1 6-4     Sila AK (TUR)

Jillian Louise ROA (USA)     6-2 6-1     Beatris SPASOVA (BUL)

Mina OBRADOVIC (SRB) [16]     BYE   

Martha MAKANTASI (GRE) [12]     BYE   

Wanyi ZHANG (CHN)     6-4 7-5     Andrea MRVIC (SRB)

Lola RADIVOJEVIC (SRB)     4-6 6-4 6-3     Ana RISTEVSKA (MKD)

Georgia PEDONE (ITA) [5]     BYE   

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) [7]     BYE   

Elif ALBAYRAK (TUR)     6-4 6-4     Lydia VLACHOU (GRE)

Senka DELETIC (SRB)     6-3 6-3     Jana STOJANOVA (MKD)

Silvia Maria COSTACHE (ROU) [10]     BYE   

Chiara FORNASIERI (ITA) [14]     BYE   

Doroteja PETROVIC (SRB)     6-2 6-2     Ksenia SHEVCHENKO (RUS)

Elena JANKULOVSKA (MKD)     7-5 6-2     Jael SCHWARZ (SUI)

Paloma KERESZTES (HUN) [3]     BYE   

Sara PAUNOVIC (SUI) [6]     BYE   

Iva KUZMANOSKA (MKD)     0-6 5-3 Retired    Anastasia PARASKEVOUDI (GRE)

Darja SUVIRDJONKOVA (SRB)     4-6 6-0 6-1     Daria JULA (ROU)

Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) [9]     BYE   

Tijana SRETENOVIC (SRB) [15]     BYE   

Lia KARATANCHEVA (BUL)     6-4 6-2     Salma DRUGDOVA (SVK)

Warda AIT EL BACHIR (NED)     6-4 6-1     Virginia FERRARA (ITA)

Dimitra PAVLOU (GRE) [2]     BYE   



ДВОЈКИ ЈУНИОРИ

 

ДВОЈКИ ЈУНИОРКИ

 

финале двојки  

Berk BUGARIKJ (MKD) / Kalin IVANOVSKI (MKD)  6-4 3-6 [10-6]

Mario ALEKSIC (MNE) / Piotr KUSIEWICZ (POL) [1]

 

финале двојки

 Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) / Georgia PEDONE (ITA) [3]     6-2 6-1     Ana RISTEVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]

 

½  финале двојки

Mario ALEKSIC (MNE) / Piotr KUSIEWICZ (POL) [1]     Walkover Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)    

 

Berk BUGARIKJ (MKD) / Kalin IVANOVSKI (MKD)     6-3 6-4     Liam LILES (NED) / Moritz SCHROETER (GER

 

 

½  финале двојки

 Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) / Georgia PEDONE (ITA) [3]     6-1 6-1    

 Silvia Maria COSTACHE (ROU) / Paloma KERESZTES (HUN) [1]

 

Ana RISTEVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]     6-7(4) 6-2 [10-5]    

Andjela PETROVIC (SUI) / Lola RADIVOJEVIC (SRB)

 

¼ финале двојки 09.05.2019

 Mario ALEKSIC (MNE) / Piotr KUSIEWICZ (POL) [1]   7-5(5) 3-6 [10-6]    

Luka STEFANOVIC (SRB) / Aleksandar TEMOV (BUL)

 

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)6-4 3-6 [10-7]

Cesar BOUCHELAGHEM (FRA) / Arthur FILS (FRA)

 

Liam LILES (NED) / Moritz SCHROETER (GER)     6-7(6) 6-3 [10-5]    

 Simeon KOSTOV (BUL) / Mihael MIHAYLOV (BUL) [5]

 

Berk BUGARIKJ (MKD) / Kalin IVANOVSKI (MKD)7-5 5-7 [12-10]  

Konstantinos RAPTIS (GRE) / Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [2]

 

¼ финале двојки 09.05.2019

 Silvia Maria COSTACHE (ROU) / Paloma KERESZTES (HUN) [1]  7-6(3) 6-2    

Sila AK (TUR) / Elif ALBAYRAK (TUR)

 

Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) / Georgia PEDONE (ITA) [3]  6-7(3) 6-0 [10-6]    

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) / Isabel PASCUAL MONTALVO (ESP)

 

Ana RISTEVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]  6-4 6-7(2) [10-8]    

illian Louise ROA (USA) / Lydia VLACHOU (GRE)

 

Andjela PETROVIC (SUI) / Lola RADIVOJEVIC (SRB)     6-4 6-4    

Warda AIT EL BACHIR (NED) / Charlotte WIJKAMP (NED)

 

2 коло

Mario ALEKSIC (MNE) / Piotr KUSIEWICZ (POL) [1]     6-2 7-6(5)     Igor DANICH (RUS) / Luka MIKRUT (CRO)

Luka STEFANOVIC (SRB) / Aleksandar TEMOV (BUL)     6-3 6-1     Stylianos POUTIS (GRE) / Miron SOKOLOVSKY (ISR) [7]

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)6-4 3-6 [13-11] Martin KATZ (BEL) / Arno VAN DROOGENBROECK (BEL) [3]

Cesar BOUCHELAGHEM (FRA) / Arthur FILS (FRA)     6-4 3-6 [10-7] Rashed NAWAF (QAT) / Peter Benjamin PRIVARA (SVK)[8]

Simeon KOSTOV (BUL) / Mihael MIHAYLOV (BUL) [5]     6-0 6-4     Luis FRANCISCO (ESP) / Marc Othman KTIRI (ESP)

Liam LILES (NED) / Moritz SCHROETER (GER)     6-3 7-6(5)     Dylan ANDRIANALY (FRA) / Mathis BONDAZ (FRA) [4]

Berk BUGARIKJ (MKD) / Kalin IVANOVSKI (MKD)     6-0 7-5     Felix NORDBY (NOR) / Ole Tinius STAVE LEPSOE (NOR) [6]

Konstantinos RAPTIS (GRE) / Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [2]     6-4 7-6(5)     Alexandar BALJ (SRB) / Luka KALENIC (SRB)

2 коло

Silvia Maria COSTACHE (ROU) / Paloma KERESZTES (HUN) [1]     6-2 3-6 [10-5]     Anastasia ABBAGNATO (ITA) / Virginia FERRARA (ITA)

Sila AK (TUR) / Elif ALBAYRAK (TUR)     3-6 6-3 [10-7]     Tamara ERAKOVIC (SRB) / Elena JANKULOVSKA (MKD) [6]

Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) / Georgia PEDONE (ITA) [3]     6-2 6-0     Letizia CORSINI (ITA) / Salma DRUGDOVA (SVK)

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) / Isabel PASCUAL MONTALVO (ESP)     3-6 6-2 [10-3]     Sara PAUNOVIC (SUI) / Ksenia SHEVCHENKO (RUS) [7]

Ana RISTEVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]     7-5 6-4     Lia KARATANCHEVA (BUL) / Iva KUZMANOSKA (MKD)

Jillian Louise ROA (USA) / Lydia VLACHOU (GRE)     6-3 6-4     Nina VICIC (DEN) / Sara YIGIN (GER) [4]

Warda AIT EL BACHIR (NED) / Charlotte WIJKAMP (NED)     7-5 1-6 [11-9]     Bianca Elena BARBULESCU (ROU) / Daniela Andreea ROSCA (ROU) [5]

Andjela PETROVIC (SUI) / Lola RADIVOJEVIC (SRB)     6-7(6) 7-6(5) [10-8]     Martha MAKANTASI (GRE) / Dimitra PAVLOU (GRE) [2]

1 коло

Mario ALEKSIC (MNE) / Piotr KUSIEWICZ (POL) [1]     BYE   

Igor DANICH (RUS) / Luka MIKRUT (CRO)     6-3 7-5     Charalampos FOUZAS (GRE) / Ioannis KOUNTOURAKIS (GRE)

Luka STEFANOVIC (SRB) / Aleksandar TEMOV (BUL)     6-2 6-2     Dragomir DRAGANOV (BUL) / Dimitur SIMEONOV (BUL)

Stylianos POUTIS (GRE) / Miron SOKOLOVSKY (ISR) [7]     BYE   

Martin KATZ (BEL) / Arno VAN DROOGENBROECK (BEL) [3]     BYE   

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)6-3 6-1  Max BAKKEN (NOR) / Henrik LINDEMAN (NOR)

Cesar BOUCHELAGHEM (FRA) / Arthur FILS (FRA)     6-2 6-2     Facundo ELIAS HANNI (ARG) / Klemen TASNER (SLO)

Rashed NAWAF (QAT) / Peter Benjamin PRIVARA (SVK) [8]     BYE   

Simeon KOSTOV (BUL) / Mihael MIHAYLOV (BUL) [5]     BYE   

Luis FRANCISCO (ESP) / Marc Othman KTIRI (ESP)     5-7 6-1 [10-2]     Guelfo BALDOVINETTI (ITA) / Luca FARDELLI (ITA)

Liam LILES (NED) / Moritz SCHROETER (GER)     6-4 6-2     Ivan Karlo BAN (CRO) / Karlo KROLO (CRO)

Dylan ANDRIANALY (FRA) / Mathis BONDAZ (FRA) [4]     BYE   

Felix NORDBY (NOR) / Ole Tinius STAVE LEPSOE (NOR) [6]     BYE   

Berk BUGARIKJ (MKD) / Kalin IVANOVSKI (MKD)     6-4 6-0     Eugene MURAT (FRA) / Lisandru RODRIGUEZ (FRA)

Alexandar BALJ (SRB) / Luka KALENIC (SRB)     6-3 6-4     Alin Mihai FATU (ROU) / Gabriele PIRAINO (ITA)

Konstantinos RAPTIS (GRE) / Dimosthenis TARAMONLIS (GRE) [2] BYE   

1 коло

Silvia Maria COSTACHE (ROU) / Paloma KERESZTES (HUN) [1]     BYE   

Anastasia ABBAGNATO (ITA) / Virginia FERRARA (ITA)     6-1 6-4     Paula CEMBRANOS (SUI) / Jael SCHWARZ (SUI)

Sila AK (TUR) / Elif ALBAYRAK (TUR)     Walkover    Despoina MASTRODIMA (GRE) / Anastasia PARASKEVOUDI (GRE)

Tamara ERAKOVIC (SRB) / Elena JANKULOVSKA (MKD) [6]     BYE   

Ginevra PARENTINI VALLEGA MONTEBRUNO (ITA) / Georgia PEDONE (ITA) [3]     BYE   

Letizia CORSINI (ITA) / Salma DRUGDOVA (SVK)     4-6 7-6(5) [11-9]     Anja PETKOVIC (SRB) / Doroteja PETROVIC (SRB)

Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP) / Isabel PASCUAL MONTALVO (ESP)     6-2 7-5     Daria JULA (ROU) / Anamaria Izabela SERFEZI (ROU)

Sara PAUNOVIC (SUI) / Ksenia SHEVCHENKO (RUS) [7]     BYE   

Ana RISTEVSKA (MKD) / Aleksandra SIMEVA (MKD) [8]     BYE   

Lia KARATANCHEVA (BUL) / Iva KUZMANOSKA (MKD)     6-2 6-2     Senka DELETIC (SRB) / Simona DELETIC (SRB)

Jillian Louise ROA (USA) / Lydia VLACHOU (GRE)     6-4 6-3     Anita IVANOVA (BUL) / Katrin STEFANOVA (BUL)

Nina VICIC (DEN) / Sara YIGIN (GER) [4]     BYE   

Bianca Elena BARBULESCU (ROU) / Daniela Andreea ROSCA (ROU) [5]     BYE   

Warda AIT EL BACHIR (NED) / Charlotte WIJKAMP (NED)     6-1 4-6 [10-7]     Beatris SPASOVA (BUL) / Darja SUVIRDJONKOVA (SRB)

Andjela PETROVIC (SUI) / Lola RADIVOJEVIC (SRB)     6-7(5) 6-2 [10-7]     Chiara FORNASIERI (ITA) / Maddalena GIORDANO (ITA)

Martha MAKANTASI (GRE) / Dimitra PAVLOU (GRE) [2]     BYE   



 

КВАЛИФИКАЦИИ ЈУНИОРИ

 


КВАЛИФИКАЦИИ ЈУНИОРКИ

 

1 коло квалификации

Adam KOVAC (SRB) [1]     BYE   

Klemen TASNER (SLO)     6-4 4-6 [10-6]     Henrik LINDEMAN (NOR)

Nikola MITROVIC (SRB)     6-2 6-2     Gabriel ZISSIS (BUL)

Gabriele PIRAINO (ITA) [9]     6-3 6-1     Sota TANI (JPN)

Luis FRANCISCO (ESP) [2]     BYE   

Predrag POPOVIC (SRB)     6-1 6-2     Aleksandar TEMOV (BUL)

Luka KALENIC (SRB)     6-2 6-1     Emmanouil PANAGIS (GRE)

Aljaz JERAN (SLO) [8]     6-4 6-1     Viktor YANEV (BUL)

Arthur FILS (FRA) [3]     BYE   

Dragomir DRAGANOV (BUL)  6-4 6-7(4) [10-3] Lazar RADENKOVIC (SRB)

Mikail DEMIR (GER)     7-5 6-0     Fidan AGUSHI (MKD)

Karlo KROLO (CRO) [7]     6-1 3-6 [10-5]     Dusan TRUNIC (SRB)

Konstantinos TERLEMES (GRE) [4]     BYE   

Nikola KEREMEDCHIEV (BUL)     7-5 4-1 Retired    Dragutin MITRIC (SRB)

Matthieu CHAMBONNIERE (FRA)     6-0 6-2     Muhamed ZULJI (KOS)

Veljko KRSTIC (SRB)     7-5 6-3     Vlad MARCU (ROU) [12]

Guelfo BALDOVINETTI (ITA) [5]     BYE   

Veljko PEJCIC (SRB)     6-4 1-6 [10-6]     Dimitur SIMEONOV (BUL)

Uros TODOROVIC (SRB)     6-3 7-5     Alberto BLUMENSCHEIN (BRA)

Moritz SCHROETER (GER) [10]     6-2 6-0     Victor NACHKOV (BUL)

Valeriy MARTISHEV (RUS) [6]     BYE   

Bor ARTNAK (SLO)     7-5 6-2     Filip ANDONOVSKI (MKD)

Nikola KOLYACHEV (BUL)     6-2 6-2     Luca FARDELLI (ITA)

Alexandar BALJ (SRB) [11]     6-4 5-7 [10-8] Michael STRESTIAN STAMATI (MDA)

 

2 коло квалификации

Adam KOVAC (SRB) [1]     6-3 6-3     Klemen TASNER (SLO)

Gabriele PIRAINO (ITA) [9]     6-7(12) 6-1 [10-6]     Nikola MITROVIC (SRB)

Luis FRANCISCO (ESP) [2]     4-6 6-1 [10-4]     Predrag POPOVIC (SRB)

Aljaz JERAN (SLO) [8]     6-0 6-0     Luka KALENIC (SRB)

Arthur FILS (FRA) [3]     6-3 2-6 [10-7]     Dragomir DRAGANOV (BUL)

Karlo KROLO (CRO) [7]     6-1 6-4     Mikail DEMIR (GER)

Nikola KEREMEDCHIEV (BUL)     6-2 6-1     Konstantinos TERLEMES (GRE) [4]

Veljko KRSTIC (SRB)     6-1 6-1     Matthieu CHAMBONNIERE (FRA)

Guelfo BALDOVINETTI (ITA) [5]     6-1 6-3     Veljko PEJCIC (SRB)

Moritz SCHROETER (GER) [10]     6-4 6-2     Uros TODOROVIC (SRB)

Valeriy MARTISHEV (RUS) [6]     6-4 6-4     Bor ARTNAK (SLO)

Alexandar BALJ (SRB) [11]     1-6 6-3 [10-3]     Nikola KOLYACHEV (BUL)

 

3 коло квалификации

Adam KOVAC (SRB) [1]     4-6 6-3 [11-9]     Gabriele PIRAINO (ITA) [9]

Aljaz JERAN (SLO) [8]     6-4 6-1     Luis FRANCISCO (ESP) [2]

Arthur FILS (FRA) [3]     3-6 6-3 [10-8]     Karlo KROLO (CRO) [7]

Veljko KRSTIC (SRB)     6-4 6-2     Nikola KEREMEDCHIEV (BUL)

Guelfo BALDOVINETTI (ITA) [5]     6-3 6-3     Moritz SCHROETER (GER) [10]

Valeriy MARTISHEV (RUS) [6]     6-4 6-3     Alexandar BALJ (SRB) [11]

1 коло квалификации

Sara PAUNOVIC (SUI) [1]     BYE   

Tina SLAMKOVA (MKD)     BYE   

Ivona SEIZOVA (BUL)     BYE   

Maria-Aspasia KOTSIOU (GRE)     BYE   

Tijana SRETENOVIC (SRB) [2]     BYE   

Katrin STEFANOVA (BUL)     BYE   

Letizia CORSINI (ITA)     BYE   

Isabel PASCUAL MONTALVO (ESP)     BYE   

Vanja VIDANOVIC (SRB) [3]     BYE   

Anamaria Izabela SERFEZI (ROU)     BYE   

Blearta UKEHAXHAJ (KOS)     BYE   

Lia KARATANCHEVA (BUL)     BYE   

Beatris SPASOVA (BUL) [4]     BYE   

Anastasija RADOJEVIC (SRB)     BYE   

Daria JULA (ROU)     BYE   

Marina BLAGOJEVIC (CAN)     BYE   

Maria VERDU GONZALEZ (ESP) [5]     BYE   

Nadezhda PETKOVA (BUL)     6-3 5-7 [10-6]     Chara GRAMMATIKAKI (GRE)

Anastasija STOJANOVIC (SRB)     BYE   

Despoina MASTRODIMA (GRE)     BYE   

Anita IVANOVA (BUL)     BYE   

Simona ILIEVA (BUL) 6-7(3) 6-2 [10-5] Slobodanka LOZANOVSKA (MKD)

Maddalena GIORDANO (ITA)     BYE   

Alla BETINA (RUS)     BYE   

2 коло квалификации

Sara PAUNOVIC (SUI) [1]     6-0 6-1     Tina SLAMKOVA (MKD)

Ivona SEIZOVA (BUL)     6-3 3-6 [11-9]     Maria-Aspasia KOTSIOU (GRE)

Tijana SRETENOVIC (SRB) [2]     6-0 6-0     Katrin STEFANOVA (BUL)

Isabel PASCUAL MONTALVO (ESP)     6-3 7-5     Letizia CORSINI (ITA)

Anamaria Izabela SERFEZI (ROU)     7-6(5) 3-6 [10-6]     Vanja VIDANOVIC (SRB) [3]

Lia KARATANCHEVA (BUL)     6-3 6-1     Blearta UKEHAXHAJ (KOS)

Beatris SPASOVA (BUL) [4]     6-3 7-6(7)     Anastasija RADOJEVIC (SRB)

Daria JULA (ROU)     6-0 6-3     Marina BLAGOJEVIC (CAN)

Maria VERDU GONZALEZ (ESP) [5] 6-7(3) 6-2 [10-6] Nadezhda PETKOVA (BUL)

Despoina MASTRODIMA (GRE)  6-4 6-2 Anastasija STOJANOVIC (SRB)

Anita IVANOVA (BUL)     6-0 6-1     Simona ILIEVA (BUL)

Maddalena GIORDANO (ITA)     6-3 7-5     Alla BETINA (RUS)

3 коло квалификации

Sara PAUNOVIC (SUI) [1]     6-1 6-0     Ivona SEIZOVA (BUL)

Tijana SRETENOVIC (SRB) [2] 6-3 6-1  Isabel PASCUAL MONTALVO (ESP)

Lia KARATANCHEVA (BUL)  6-2 6-1  Anamaria Izabela SERFEZI (ROU)

Daria JULA (ROU)     6-4 6-2     Beatris SPASOVA (BUL) [4]

Despoina MASTRODIMA (GRE)     6-3 6-1     Maria VERDU GONZALEZ (ESP) [5]

Maddalena GIORDANO (ITA)     6-1 7-6(4)     Anita IVANOVA (BUL)

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup