Вести
Симева и Бугариќ победници во двојки во Никшиќ  12-05-2017


Македонските јуниори до 14 години, оваа недела настапуваа на Тенис Европа јуниорскиот турнир до 14 години МОНТЕНЕГРО КУП 2017, кој се одржува во Никшиќ, Црна Гора.
Aleksandra SIMEVA покрај првото место во поединечна конкуренција играше и 1/2 финале во поединечна конкуренција со што заврши како трето пласирана на турнирот заедно со Elizaveta MOROZOVA [1] 
комплетни резултати на македонските тенисери на овој турнир
1/2 финале
Aleksandra SIMEVA - Nevena KOLAREVIC [6] 0-6, 0-6
1/4 финале
Aleksandra SIMEVA - Ksenia AGUREEVA [2]  6-4, 7-5
2 коло
Aleksandra SIMEVA - Arina VALITOVA  6-3, 6-1
Berk BUGARIKJ [6] - Gillian OSMONT  4-6, 2-6

1 коло
Aleksandra SIMEVA -Kateryna YEMSHANOVA [7]  6-1, 6-2
Berk BUGARIKJ [6] - Simon KNEZEVIC  6-1, 6-1

ТУРНИР ВО ДВОЈКИ
финале
Aleksandra SIMEVA  / Divna RATKOVIC [1]  Kateryna YEMSHANOVA / Sophia Natalya BARANOV [2] службена победа Симева Ратковиќ
Berk BUGARIKJ [2] / Milo GAZIVODA - Luca VAN ASSCHE / Alexander KRYLOV [3]  6-3, 6-1
1/2 финале
Aleksandra SIMEVA  / Divna RATKOVIC [1] - Nevena KOLAREVIC / Mia MARJANOVIC  6-3, 6-2
Berk BUGARIKJ [2] / Milo GAZIVODA - Gillian OSMONT / Pierre NGIJOL CARRE 7-6(2), 6-2
1/4 финале
Aleksandra SIMEVA  / Divna RATKOVIC [1] - Bojana NIKCEVIC /Chara MEIDANI 3-6, 6-2, 10-6
Berk BUGARIKJ [2] / Milo GAZIVODA -Louis WILWERTZ /Tobey LOCK 6-4, 6-4

1 коло
Berk BUGARIKJ [2] / Milo GAZIVODA - слободни
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup